Pęknięcie ziemi na pustyni w Arizonie

Kategorie: 

Źródło: Arizona Geological Survey

Na jednej z pustyń w amerykańskim stanie Arizona powstało ogromne, kilkukilometrowe pęknięcie gruntu. Geolodzy z Arizona Geological Survey badają strukturę usiłując ustalić przyczyny tego zjawiska. 

 

Pustynia pękła w okolicach hrabstwa Pinal, między miejscowościami Grande i Tucson. Naukowcy dokumentują to pęknięcie za pomocą dronów, które umożliwiają dokonanie obserwacji z odpowiedniej perspektywy. Na nagraniach widać, że szczelina jest solidna i w niektórych miejscach głęboka na kilkadziesiąt metrów. 

 

Eksperci sugerują, że pęknięcie gruntu w tej okolicy może się jeszcze powiększyć. Obecnie mierzy ono około 4 kilometrów. Zdaniem naukowców z Arizona Geological Survey, grunt na tej pustyni pęka już od 2014 roku. Wtedy początki tego procesu wpatrzono na zdjęciach z serwisu Google Earth. 

Pojawieniu się tego pęknięcia nie towarzyszyła aktywność sejsmiczna dlatego jedna z wiodących obecnie teorii zakłada, że mogą to być rezultaty pompowania dużej ilości wód podziemnych. Skutkiem tego w obszarach pustynnych dochodzi do pękania gruntu charakterystycznego dla okresu suszy. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj