Kategorie:
Państwowy holding Beijing Energy opracuje platformę sztucznej inteligencji w ramach projektu Shanzhuang. Jego celem jest zaspokojenie rosnących potrzeb ośrodków badawczych i chińskich firm (w tym małych przedsiębiorstw) w zakresie mocy obliczeniowej niezbędnej do rozwoju technologii AI.
Plan na pierwszą fazę projektu zakłada osiągnięcie wydajności 500 Pflops. Do drugiego kwartału 2024 roku wydajność platformy powinna osiągnąć 1500 petaflopów, czyli o 20% przekroczyć najpotężniejszy superkomputer Frontier zbudowany w Stanach Zjednoczonych.
W odpowiedzi na wprowadzenie ograniczeń w eksporcie półprzewodników Pekin zamierza wspierać rozwój krajowej technologii sztucznej inteligencji, tworząc kolejną, tym razem państwową platformę AI. Projekt Shanzhuang zarządzany jest przez BEH (Beijing Energy Holding) i ma na celu złagodzenie „poważnego niedoboru mocy obliczeniowej”, z jakim borykają się organizacje naukowo-badawcze oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w Chinach.
Po ukończeniu pierwszego etapu platformy jej wydajność wyniesie 500 petaflopów, czyli operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dla porównania najpotężniejszy obecnie na świecie superkomputer Frontier zapewnia 1194 Pflops. Shanzhuang ma go przekroczyć w drugiej fazie, zaplanowanej na pierwszy kwartał 2024 r. Wydajność platformy wyniesie 1500 Pflops. Ponadto w przyszłości projekt zakłada zużywanie energii pozyskiwanej wyłącznie z czystych źródeł.
Platforma została uruchomiona w ubiegły wtorek. Według SCMP w odpowiedzi Pekin oczekuje, że lokalnym firmom uda się stworzyć konkurencję dla ChatGPT i Bard.
BEH podpisał umowy o współpracy z wieloma wiodącymi firmami IT w kraju, w tym z Alibaba Cloud i start-upem Zhipu AI, w obszarach od przetwarzania w chmurze i infrastruktury cyfrowej po energię i ekonomię.
Projekt stanowi część szeroko zakrojonego planu Pekinu mającego na celu zapewnienie zasobów obliczeniowych firmom zajmującym się sztuczną inteligencją, zaprezentowanego w maju tego roku. W stolicy Chin mieści się obecnie jedna trzecia największych start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją w kraju.
Jak okazało się latem, Instytut Normalizacji Elektroniki podlegający Ministerstwu Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chińskiej Republiki Ludowej określi krajowe standardy dla dużych modeli językowych. W grupie roboczej znajdą się także przedstawiciele branży IT z firm Baidu, Huawei, 360 Security i Alibaba. Tym samym przywódcy kraju podkreślają znaczenie tej technologii dla wzrostu gospodarczego Chin, ale nie chcą pozostawić jej bez kontroli.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
DIVI LESCHI GENUS AMO
Skomentuj