Pazerna władza chce zabrać pieniądze polskim emigrantom! Nadciąga podatkowy eksodus Polaków

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wygląda na to, że w Polsce szykuje się kolejny podatkowy eksodus. Prawdopodobnie wiele rodzin, nie pojedynczych osób ale całych rodzin, opuści Polskę już w najbliższym czasie. Przyczyną tego stanu rzeczy staną się zmiany w prawie podatkowym.


Od 1 lipca 2018 roku wejdzie w życie wielostronna konwencja podatkowa MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties), która bezpowrotnie zmieni dotychczasowe reguły fiskalne dotyczące unikania podwójnego opodatkowania. Zmiany będą dotyczyły zarówno zwykłych podatników, jak i krezusów, celebrytów oraz firm. Dla zwykłego Kowalskiego, zarabiającego za granicą, ale posiadającego rodzinę w Polsce, będzie oznaczać zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania na mniej korzystną.Polacy pracujący za granicą, a posiadający związki z krajem (np. żona i dzieci mieszkające w kraju) to tzw. rezydenci podatkowi. Zasady unikania podwójnego opodatkowania dochodów takich osób regulowane są przez umowy międzynarodowe, w których dopuszcza sie dwie metody rozliczeń podatkowych: wyłączenia z progresją i zaliczenia proporcjonalnego. Dotychczas powszechnie stosowana była metoda wyłączenia z progresją jednak od 1 lipca 2018 roku Ministerstwo Finansów planuje zmienić metodę rozliczania we wszystkich umowach międzynarodowych na metodę zaliczenia proporcjonalnego.Najlepiej zagadnienia podatkowe omawia się na przykładach, a więc przejdźmy do przykładów:

  • W przypadku metody wyłączenia osoba osiągająca dochody tylko w Wielkiej Brytanii, ale pozostająca polskim rezydentem podatkowym ze względu na ośrodek interesów życiowych (np. tu zamieszkuje małżonek oraz dzieci), nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce. Rozlicza się tylko na Wyspach.

 

  • W przypadku metody zaliczenia proporcjonalnego zawsze trzeba złożyć zeznanie w kraju, w którym uzyskuje się dochody oraz w Polsce wykazując w nim wszystkie dochody. Zaliczenie powoduje też, że jeśli stawka podatkowa za granicą jest niższa od polskiej, różnicę trzeba dopłacić w kraju. Jeżeli wynagrodzenie Polaka jest opodatkowane w państwie A według stawki 15%, a u nas uśredniona stawka podatkowa dla takiego dochodu wynosi 20%, to musi on dopłacić w Polsce pozostałe 5%. Mimo że jest to wynagrodzenie, które w całości uzyskał za pracę w państwie A.


Jak można uniknąć składania dodatkowego rozliczenia podatkowego w Polsce? Bardzo łatwo. Podpowiedź znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Na stronie resortu zapewniono, że Polacy, którzy przenieśli się za granicę razem ze swoimi rodzinami i tam pracują, w ogóle nie są objęci opodatkowaniem w Polsce, ponieważ zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania nie są rezydentami dla celów podatkowych w Polsce.

 

Co powyższe oznacza w praktyce? Po pierwsze trzeba będzie zapłacić wyższe podatki, po drugie wiele rodzin unikając płacenia wyższych podatków wyjedzie za granicę. Oznacza to, że może pojawić się nowa fala masowej emigracji ponieważ ludziom pracującym za granicą, a mającym dom lub rodzinę w Polsce, może się nie opłacać płacić podatków za granicą i dopłacić daninę w Polsce. Tym sposobem Polacy aby uwolnić się od polskiego fiskusa będą masowo zabierać swoje rodziny, sprzedawać swoje domy i mieszkania i wyjeżdżać z kraju.

 

Przy dużej podaży ceny nieruchomości gwałtownie pójdą w dół, a kolejna fala emigracyjna przyczyni się do jeszcze większego zapotrzebowania na pracowników z Ukrainy, Białorusi czy Uzbekistanu. W tym miejscu warto wspomnieć o izraelskiej szlachcie oczekującej na swoje odszkodowania i ... mamy komplecik. Wyludniony kraj opuszczony przez Polaków, w ich miejsce wchodzą jako lud pracujący Ukraińcy, Białorusini, Uzbecy i inni, a warstwę zarządzającą zapewnią wzbogaceni odszkodowaniami za mienie bezspadkowe przesiedleńcy z Izraela.

 

Kwitnący kraj przejęty. Cała operacja przeprowadzona bez wojny, bez masowych wysiedleń, bez przemocy za to w białych rękawiczkach metodami presji ekonomicznej i prawnej. Żaden Polak nie będzie mógł czuć pokrzywdzony, czy przymuszony. Po prostu dokonał wyboru zmieniając swoją sytuację życiową. Dla mnie majstersztyk. Miejmy nadzieję, że ta wizja nigdy nie stanie się faktem, ale już niedługo zobaczymy, czy Polacy nie zechcą unikać płacenia nadmiernych podatków po prostu poprzez opuszczenie kraju.

 

Autor: Andrzej P.

 


Źródła:
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/dochody-zagraniczne/782700,2,Zmiana-zasad-unikania-podwojnego-opodatkowania-od-lipca-2018-r-konwencja-MLI.html

http://www.rp.pl/Konwencja-MLI-nie-zagrozi-pracownikom

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1069930,podatek-dochodowy-praca-za-granica.html

https://dorzeczy.pl/kraj/41182/Rzad-chce-sciagac-PIT-od-Polakow-pracujacych-za-granica.html

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170002104

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Sisi

Nie mam juz zadnych

Nie mam juz zadnych watpliwosci gdzie powinnam spedzic reszte mojego zycia.Ta ustawa przekonala mnie do stalego pobytu w Anglii.....mam nadzieje ze przyjma mnie jeszcze w tym roku na studia pielegniarskie ktore beda oplacane przez szpital.......przez kilka lat pracujac w UK jako opiekunka w szpitalu zaoszczedzilam niemala kwote (miesiecznie z latwoscia mozna nawet zarobic okolo 2tys funtow .....z nadgodzinami nawet do 3 tys funtow,placa za chorobowe +lepsza emerytura !!!!wiec nie bojcie sie wyjazdu zawsze na pocczatku jest ciezko...)ZAoszczedzone pieniadze chcialam przeznaczyc  na budowe mojego wymarzonego malego domku ,.....plany legly w gruzach.Teraz tylko musze pozbyc sie dzialki .......Ps.w WEST SUSSEX jest ogromne 

zapotrzebowanie na opiekunki,pielegniarki,paramedykow........sporo Polakow w tych szpitalach pracuje wiec atmosfera jest fantastyczna ZEGNAJ POLSKO 

Portret użytkownika Robertos45

bez przesady, koszty

bez przesady, koszty sprowadzenia rodziny na hotel  w Andli( czyli realnie mieszka tam 2 albo 4 osoby w pokoju) sa za wysokie, nikt dziecka do 4 osobowego pokoju z pracownikami nie sprowadzi bo te 3 pozostale osoby sie nie zgodza, a tak ludzie w Angli mieszkaja , po 4 po 6 w jednym pokoju, fiskus to tez wie bo wysyla agentow wywiadu ktorzy pisza raporty jak Polacy za granica zyja i mieszkaja, fiskus wie, obliczyl i wydal rozporzedzenie... a autor artykulu jest naiwny, nikt nie ucieknie bo sie nie oplaca (wynajac w angli mieszkanie dla rodziny to nie to co wysylac 100 funtow co miesiac na rodzine) tam sa inne ceny, a emigrant z Polski nie ma prawa do zasilku..autor wie mniej niz sluzby wywiadu o Polakach za granica, a fiskus dziala na podstawie danych agencji wywiadu

Portret użytkownika Dr Piotr

I tak nikt nie zaprotestuje,

I tak nikt nie zaprotestuje, każdy powie - ja mam kredyt na nmieszkanie, ja mam rodzine, ja mam dzieci, ja mam w miarę dobrą pracę - i tyl w temacie, będzeimy siedzieć cicho jak myszy! Patrzcie co siędzieje w Brazylii jak skoczyły ceny paliw, jest bunt i rozpierdol, a u nas po podwyżce ciiiiisza!

Jak to ktoś tu już napisał, nawet jak nam będą wydawać chleb na kromki, pałą poganiać do byle pracy codziennie rano i każą odmawiać 666 różańców dziennie, to i tak będzeimy siedzieć cicho...pokrzyczymy sobie w internecie i pomodlimy się z inżynierem magistrem, albo pomantrujemy z wierzącymi w siłę pozytywnej energii i to nas ocali...znaczy wyśle szybciej do piachu raczej!

No i oczywiście, w związu z tym, że bieda wyzwala najgorsze instynkty w ludziach, to Polak Polakowi świnią i wałek goni wałek!

Tyle w temacie...zapraszam do mniusowania mnie za to, co napisałem hehehe Język

Portret użytkownika Lommo

Kto miał/ma stałą dobrze

Kto miał/ma stałą dobrze opłacaną pracę za granicą to zwykle rodzinę tam dawno zabrał. Tak że przedstawione tu wizje eksodusu z Polski są zbyt dużym wyobrażeniem. A osoby korzystające z agencji pracy tymczasowych gdzie takie oferty dominują to natomiast po prostu nawet jakby chciały zabrać rodzinę to mogą sobie pomarzyć. Bywałem za granicą w branży gdzie brak stałej pracy ( zawsze były kwity do podpisania że nic nam nie gwarantują w kwesti ciągłości pracy) to się przy okazji naoglądałem obrazków jak chłopaczek mieszkał w przyczepie i dzwoni do niego dziewczyna że chce przyjechać , on mówi że ma "mieszkanie służbowe" , ona na to że ona przyjeżdza i ona urządzi to mieszkanie służbowe, myślałem że padnę ze śmiechu. Inny przykład małżeństwo zapożyczyło się na wyjzad na Zachód, jakąś tam pracę dostali tylko nie mogli pojąć że to praca agencyjna tymczasowa i już tam wynajęli jakieś najtańsze lokum , wpłacili kaucje, kupili meble i strasznie się zdziwili jak pracy nie było nawet na cał miesiąc. Gadałem też z goścmi co dłuższy czas jezdzili po pracy zagranicznej i się pytam czemu nie sprowadzisz żony i dzieci , odpowiedz "nie opłaca się, kuzyn sprowadził bierze zasiłki na dzieci ale jak przyszło wynająć mieszkanie to bankructwo". A to co na dziś oferowane z pracy za granicą czyli obietnice bez pokrycia w rzeczywistości to nie rokuje szans na żaden eksodus. Chociaż powedzmy sobie szczerze że przy relacjach zarobków 1:3 lub 1:4 to gdyby było na co to multum ludzi wyjechałoby z Polski na stałe . Przed I wojną kiedy zarobki w zachodnich Niemczech były tylko 2 razy wyższe od zarobków we wschodnich prowincjach to był tzw. Ostflucht czyli 3-4 miliony osób wyemigrowało ze wschody na zachód mimo że we wschodnich prowincjach naprawdę był ruch gospodarczy realizowany za ogromne odszkodowanie wojenne wyciągnięte od Francuzów. Dziś prosperity w Polsce istnieje w największym stopniu w sferze propagandy. Ale eksodusu nie ma czemu trudno się dziwić bo oferty za granicę nie dość że tymczasowe to obstawione paranoicznymi wymaganiami , przykład : zbieranie padłych kur w kurniku na zachodzie, wymagana własna działalnośc gospodarcza i płynny język angielski, autentyczne ogłoszenie. Jak wygląda miód z agencji pracy tymczasowych to pokazali nawet dziennikarze TVN z programie Superwizjer. O zarobku można pomarzyć. Generalnie Zachód po doświadczeniach ze sprowadzaniem Turków i innych w latac 60/70 -tych kiedy panowie sciągneli rodziny i zamiast być korzyscią podatkową dla państw to stali się obciązeniem , to broni się jak może przed sprowadzaniem pracowników stałyc. To samo było w Norwegii gdzie za prosperity sciągnieto Pakistańczykow z rodzinami póżniej potracili prace w kryzysie i poszli na zasiłek i tam już na tych zasiłkach zostali. Tak że zachodnie rządy promują agencje prac tymczasowej czy to uizenbiura czy leihfirmy czy bemmaningi , aby sprowadzać pracowników którzy mają płacic podatki a nic nie pobierać .Nawet uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych jest bardzo ciężkie gdyż na 2 miliony Polaków pracujących za granicami zaledwie 7500 m jakieś tam zasiłki dla bezrobotnych. Nieificjalnie słyszałem że te agencje maja tak sterwoać zatrudnienieniem żeby delikwenci nie wyrobili sobie tego prawa do zasiłku.

Portret użytkownika fan

Jak lubi mawiać Pan S

Jak lubi mawiać Pan S.Michalkiewicz: Nie ma takiego świństwa, którego nie uczyni rząd, gdy brakuje mu pieniędzy (chyba ciut przekręciłem). Wystarczy spojrzeć jak po tyłku dostały zwykłe firmy wskutek reformy komputerowej i wywróżyć ile podatków z tego tytułu wpłynęło do państwowej kasy - od szaraków, duzi mają prawników. I ciągle wymyślają nowe raporty. np. koszt wdrożenia raportów ZSMOPL (sprawdźcie sobie co to), zaczyna się(!) od 50tys delikatnie licząc, +utrzymanie, +pracownik do obsługi, + .. a bez tego nie wolno wam sprzedać hurtowo paczki APApu. I zaraz wejdą dyrektywy systemów na ..raportowanie przewozów tej paczki APAPu (skąd, dokąd, ile, kiedy). A przecież obowiązuje już DPD (Dobra Praktyka Dystrybucji), która wymaga rejestrowania z termometrami, mapami tempreatur, toną procedur, powiadamianiem SMS, samochodami-chłodziarkami .. no do tego APApu też się stosuje (a potem lezy na szybie wystawy w słońcu). Choć, podobno były przegięcia jak kurier zostawił szczepionki pod drzwiami szpitala bo mu sie spieszyło.

Portret użytkownika Eter

To próba uciszenia Polskiej

To próba uciszenia Polskiej Polonii i wymierzona kara za m.in. Jersey oraz próby stworzenia fundamentów emigracyjnych w poszczególnych krajach; USA gdzie zrzeszeni Polacy mieliby większą siłę przyczynowo skutkową niż żydzi (co zakłóciłoby im przejmowanie kraju) oraz Anglia gdzie moglibyśmy z powodzeniem kształtować władzę[...]. Agenturalny charakter "naszego rządu" ma to do siebie, że musi wykonywać polecenia zwierzchników to jest idealny przykład odwetu oraz powód by dążyć dalej w tę stronę, gdyż budzi on strach. Implikacje demaskują zdrajców i próby zdławienia oporu obudzą "Ducha" walki! Jeżeli nacisk się zwiększy należy przejść do "podziemia" i grać w teatrzyku cieni jak do tej pory oprawcy tyle, że na ich terenie...  

Portret użytkownika alojzy

"To próba uciszenia Polskiej

"To próba uciszenia Polskiej Polonii i wymierzona kara za m.in. Jersey oraz próby stworzenia fundamentów emigracyjnych w poszczególnych krajach;"

To by było tak małe, tak bezinteresownie złośliwe, tak podłe, tak zajadle bydlackie, tak psychopatyczne, że aż naprawdę wygląda prawdopodobnie i wręcz idealnie wpisuje się w ramy działania świata.... Trochę korci mnie zapytać jak wpadłeś na taką wersję, ale chyba jednak nie chcę znać odpowiedzi Wink

Strony

Skomentuj