Patagonia gwałtownie rośnie w czasie największego przekształcenia lodowcowego w historii

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Lodowce Patagonii należą do najszybciej topniejących lodowców na świecie. Gdy te lodowce znikają, teren, który kiedyś znajdował się pod nimi, wznosi się znacznie szybciej niż oczekiwano.

Naukowcy odkryli, że pęknięcie płyt tektonicznych, które zaczęło się formować pod kurczącymi się obecnie polami lodowymi około 18 milionów lat temu, jest prawdopodobnie odpowiedzialne za niedawne gwałtowne wypiętrzenie skał w Patagonii, która obejmuje odległe i słabo zaludnione obszary, w których aktywność sejsmiczna jest niewielka miało miejsce wcześniej.

 

Kiedy lodowce topnieją, ziemia, która kiedyś była pod nimi, wznosi się, nie obciążana już kolosalną masą lodowych warstw o ​​grubości jednego kilometra. Ten wzrost, zwany glacjalnym dostosowaniem izostatycznym, zwykle występuje w ciągu tysięcy lat, a nie dziesięcioleci, jak wydaje się, że ma to miejsce w Patagonii. 

 

Na przerzedzających się północnych i południowych polach lodowych Patagonii, które stanowią zaledwie ułamek ich poprzedniej wielkości, zmierzono gwałtowne wypiętrzenie o ponad 4 centymetry rocznie. Wzrost tej wielkości może wydawać się nieistotny, ale jest to ekstremalna, niezwykła i nagła zmiana w skali kontynentu – i największa współczesna reorientacja lodowcowa, jaką kiedykolwiek zarejestrowano.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

„W CIĄGU OSTATNIEGO MILIONA

„W CIĄGU OSTATNIEGO MILIONA LAT OBSZAR PÓŁNOCNEJ EUROPY KILKAKROTNIE POKRYWAŁ LĄDOLÓD , KTÓRY TWORZYŁ SIE NA OBSZARZE SKANDYNAWII…” , MUZEUM MORSKIE W GDYNI „JAK POWSTAŁ BAŁTYK”. TYLE W TEMACIE . Dla ekotalibów do wyciągnięcia "logicznych " wniosków

Portret użytkownika orka

Nic nadzwyczajnego, płyta

Nic nadzwyczajnego, płyta pacyficzna unosi kontynent południowo-amerykański, jaki to ma związek z topniejącymi lodowcami? Świat się zmienia od tysięcy lat i nie trzeba się tym martwić, w przypadku Patagonii przybędzie suchego lądu, powstaną słodkie jeziora, ziemia odżyje po ucisku przez lodowiec.

Skomentuj