Parkour i salta w tył – niezwykłe umiejętności robota Boston Dynamics

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Robot humanoidalny Atlas, zaprojektowany przez firmę Boston Dynamics, już w poprzednim roku zasłynął ze swoich nieprzeciętnych umiejętności, takich jak wykonywanie przewrotów w tył czy bieganie po śniegu. Teraz humanoid poszerzył swój repertuar sztuczek o kolejny niebywały talent...

Nowy film opublikowany przez Boston Dynamics przedstawia zmagania robota z torem przeszkód. Efekty są zadziwiające, gdyż okazuje się, że parkour nie stanowi dla humanoida większego problemu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Atlas potrafi umiejętnie przenosić ciężar z jednej nogi na drugą podczas wskakiwania na kolejne platformy.

Boston Dynamics kontynuuje rozwój robota, który według założeń twórców, z czasem ma zrównać się z człowiekiem pod kątem możliwości ruchowych. W pewnych aspektach Atlas już teraz prześcignął ludzi, gdyż tylko nieliczni są zdolni do zrobienia salta...

Warto wspomnieć, że nie jest to jedyny projekt rozwijany przez Boston Dynamics. Kilka miesięcy temu firma pochwaliła się w sieci innym robotem, SpotMini, który w odróżnieniu od Atlasa porusza się na czterech nogach, co zapewnia mu większą stabilność i mobilność.

Jak widać, rozwój humanoidów postępuje w niesamowitym tempie. Miejmy nadzieję, że firmy będą kierować się zdrowym rozsądkiem, by w pewnym momencie roboty nie nauczyły się robić... za dużo. Nikt z nas nie chciałby chyba stanąć twarzą w twarz z Terminatorem, prawda?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj