Kategorie:
Na balkonie loży błogosławieństw znajdującej się na Placu Świętego Piotra pojawił się nowy papież. Jest to wybór sensacyjny. Kardynałowie wybrali na papieża Jezuitę, kardynała Jorge Bergoglio. Nowy Ojciec Święty ma 76 lat i jest Argentyńczykiem. Do tej pory pełnił funkcję arcybiskupa Buenos Aires.
W pierwszych słowach papież Franciszek powiedział, że kardynałowie znaleźli go na końcu świata. Nowy papież zmówił tez modlitwę Ojcze Nasz w intencji papieża emerytowanego, Józefa Ratzingera, którego nazwał Benedyktem XVI, emerytowanym biskupem Rzymu. Następnie Franciszek pobłogosławił zgromadzony tłum.
W Kurii Rzymskiej nadchodzą zmiany, ale nie wiadomo, czy nie będzie to po prostu przejęcie Watykanu przez Jezuitów. Warto sięgnąć do informacji pojawiających się na temat kulisów abdykacji Benedykta XVI. Wiadomo, że przed nagłą informacją o rezygnacji papież odbył wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami Zakonu Maltańskiego. Teraz okazuje się, że papieżem zostaje przedstawiciel innego zakonu, Jezuitów.
To oznacza oczywiście złoty czas dla Jezuitów, zakonu, który jest uważany za jedną z najpotężniejszych organizacji dzisiejszego świata. Trudno tak na gorąco ocenić, jakie będą konsekwencje tego osobliwego wyboru. Z jednej strony z pewnością zostanie to odebrane, jako pokłon w kierunku Ameryki Południowej, gdzie żyje przecież 40% wszystkich Katolików. Do tej pory nie było papieża z tego kontynentu.
Oczekiwany jest dłuższy pontyfikat i duże zmiany w Kurii Rzymskiej. Prawdopodobnie dojdzie do wymiany wielu długoletnich pracowników. Wszyscy oczekują zmian i odnowienia, ale przecież sam Bergoglio zajmował dotychczas wiele pozycji w Kurii, więc nie jest całkowicie spoza układu. Przekonamy się wkrótce czy zmiany, jakie nakaże papież Franciszek będą rewolucyjne czy tylko kosmetyczne.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Strony
Skomentuj