Papież powiedział, że Fake News jest dziełem diabła

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

„Nie ma czegoś takiego jak nieszkodliwa dezinformacja, przeciwnie, ufność w fałsz może mieć tragiczne konsekwencje”. Papież Franciszek powiedział w środę, że fałszywe wieści były dziełem diabła, porównując propagatorów do węża, który kusił Ewę w Księdze Rodzaju. W przemówieniu wygłoszonym w Watykanie w Światowym Dniu Komunikacji powiedział, że „podstępny wąż" był oryginalną inkarnacją rozprzestrzeniania się nieprawdy.

 

„Ten biblijny epizod ujawnia zasadniczy element naszej refleksji: nie ma czegoś takiego jak nieszkodliwa dezinformacja, przeciwnie, ufność w fałsz może mieć tragiczne konsekwencje" – powiedział Papież. „Nawet pozornie niewielkie zniekształcenie prawdy może mieć niebezpieczne skutki."

Oszustwo węża Ewy, przekonujące ją do zjedzenia owocu z zakazanego drzewa w ogrodzie Eden, wywołało „tragiczną historię ludzkiego grzechu ... wywołującą niezliczone inne zło popełnione przeciwko Bogu, bliźniemu, społeczeństwu i stworzeniu" – tłumaczy Franciszek.

 

Czytając przemówienie zatytułowane „Prawda was wyzwoli (J 8, 32), fałszywe wiadomości i dziennikarstwo dla pokoju", Papież wezwał swoich zwolenników do potępienia „taktyki węża" stosowanej przez fałszywych pisarzy, którzy mogą „uderzyć w każdej chwili".

 

Zamiast tego podkreślił, że dziennikarze powinni opierać się „karmieniu szaleństwem i szaleńczemu pośpiechowi. Jeśli odpowiedzialność jest odpowiedzią na rozpowszechnianie fałszywych wiadomości, wtedy ważna odpowiedzialność spoczywa na barkach tych, których zadaniem jest dostarczanie informacji, a mianowicie na dziennikarzach, obrońcach wiadomości" – powiedział Franciszek.

 

Częściowym rozwiązaniem może być to, że dziennikarze powinni mniej koncentrować się na przełomowych historiach dnia. Papież wezwał do „dziennikarstwa mniej skoncentrowanego na wiadomościach, a na badaniu przyczyn leżących u podstaw konfliktów, aby promować głębsze zrozumienie i przyczynić się do ich rozwiązania poprzez ustanowienie cnotliwych procesów.

 

Dziennikarstwo zobowiązało się do wskazania alternatyw dla eskalacji wrzasku meczów i przemocy werbalnej. (…) Nie wolno popadać w grzechy komunikacyjne, tj. dezinformacja lub pokazywanie racji tylko jednej strony, oszczerstwo, które jest sensacyjne lub zniesławia, szukanie rzeczy, które są starymi wiadomościami i zostały rozwiązane, a ponownie są wyprowadzane na światło dzienne”.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika hansi

I to już WSZYSTKO, co macie

I to już WSZYSTKO, co macie do zakomunikowania Polakom, "Tallin"-y i "Scarlett"-ty, zadaniowane systemowo ?... ANI SŁOWA - o tym co NAJWAŻNIEJSZE dla Polski i Polaków OD TYGODNIA ?.. Czyli trwający właśnie, bezczelny, bezprecedensowy w historii, żydowski NAPAD RABUNKOWY Izraela na Polskę ?...

TO NIE są, według Was - "zmiany na ziemi" ? Natomiast to, co pierdnął jakiś anty-papież, czy inna dezinformacja POLITYCZNA, jaką uprawiacie - to niby SĄ "zmiany na ziemi" ?...

Portret użytkownika ronin

zli stosuja powszechnie

zli stosuja powszechnie dezinformacje przeciwko nam a i my ci dobrzy stosujemy dezinformacje przeciw zlym i czasem to lykaja wiem o kilka rzeczach na ktore te pajace sie nabraly i napewno sie jeszcze nabiora mimo ze maja po swojej stronie takie sily ale cienkie te sily mroku.czasem i my udajemy ze sie nabieramy a nic z tych rzeczy. takze wszyscy stosuja dezinformacje i o tym trzeba wiedziec i wszystko sprawdzac samemu.

Portret użytkownika Spoonero

Niech rozpoczna w takim razie

Niech rozpoczna w takim razie od najwiekszego przebudzenia mnie z tych dezinformacji fake news czyli od zamachu na world trade center i rzekomego ataku terrorystycznego albo to ze egipcjanie wybudowali w 20 lat ogromna Wielka Piramide w Gizie przy uzyciu miedzianego dluta i mlotka z dokladnoscia 5-6mm na 60 m...

Portret użytkownika ttteis77

"kłamstwo jest dziełem diabła

"kłamstwo jest dziełem diabła. Gdy on diabeł podszyje się pod dobro, co w tedy?. Jak rozróŻnić Dobro oD zła?, jest i na to odpowiedź bóg jest wszech wiedzący, a diabeł .............może póbować. nigdy nie pozna odpowiedzi.Jak? nie zabijaj, nie kradnij, czy uśmiercenie bliźniego jest złe? czy gdyby ukradziono mi coś.jest czymś złym? to jest różnica pomiędzy dobrem a złem. Wiedza, sama nie ma znaczenia bez mądrości." a samo "Oszustwo węża Ewy, przekonujące ją do zjedzenia owocu z zakazanego drzewa w ogrodzie Eden, wywołało „tragiczną historię ludzkiego grzechu ... wywołującą niezliczone inne zło popełnione przeciwko Bogu, bliźniemu, społeczeństwu i stworzeniu" niczego nie tłumaczy bo to tylko wiedza....a bez mądrości jest bezużyteczna.

Portret użytkownika Alien1974

Szef najbardziej kłamliwej

Szef najbardziej kłamliwej instytucji na Ziemi mówi o fake news. Niebywałe. Zgodnie z Apokalipsą św. Jana i III Objawieniem Fatimskim, oraz z Przepowiednią Malachiasza Kościół Kat...olicki to biblijna bestia ze stolicą w Watykanie, a papież Franciszek to Szatan, Fałszywy Prorok i Antychryst. 

Strony

Skomentuj