Kategorie:
Papież Franciszek wezwał katolików do modlitwy o sukces Konferencji Klimatycznej ONZ (COP26) w Glasgow i o ratowanie planety. Wiadomość została opublikowana na stronie internetowej Watykanu. W swoim liście głowa Kościoła rzymskokatolickiego wyraziła ubolewanie z powodu swojej nieobecności na otwarciu konferencji ONZ. Papież poprosił wszystkie osoby należące do Kościoła katolickiego o modlitwę o owocny wynik wydarzenia, którego rezultaty pomogą w walce ze zmianami klimatycznymi na planecie.
„Spotkanie to ma na celu zajęcie się jednym z największych problemów moralnych naszych czasów, tj. zachowaniem Bożego stworzenia, które zostało nam dane jako ogród do uprawy i jako wspólny dom dla naszej ludzkiej rodziny” – czytamy w liście.
Papież wezwał także uczestników szczytu do „pokazania mądrości i siły” w celu ratowania przyszłych pokoleń. „Czas się kończy. Nie można przegapić tej okazji z obawy przed sądem Bożym za naszą niezdolność do bycia wiernymi strażnikami świata, który On powierzył naszej opiece ”- powiedział Franciszek.
W oficjalnym przesłaniu na konferencję, które zostało odczytane w imieniu Papieża 2 listopada br., zauważono również, że pandemia COVID-19 i zmiany klimatyczne były podwójnym ciosem dla całej ludzkości. Są one porównywalne do szkód, jakie może spowodować globalny konflikt, dlatego aby ocalić planetę, należy się nimi poważnie zająć.
Przywódcy Kościoła rzymskokatolickiego, wschodniego Kościoła prawosławnego i wspólnoty anglikańskiej wzywali wcześniej do zdecydowanych działań w celu uratowania przed globalnym ociepleniem i zwalczania nierówności społecznych. Złożyli niezwykłe wspólne oświadczenie we wrześniu 2021 r.
Następnie Papież Franciszek, Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej i Arcybiskup Canterbury Justin Welby wypowiadali się publicznie o znaczeniu kwestii ochrony środowiska w przededniu Konferencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu (COP26). Ich zdaniem konsekwencje globalnego ocieplenia uderzą bardziej niż cokolwiek innego w najbiedniejszych ludzi świata, którzy są najmniej odpowiedzialni za zmiany klimatyczne. Wezwali ludzi do indywidualnego wkładu w poprawę stanu środowiska, a światowych liderów doprowadzili do przejścia do sprawiedliwej gospodarki i zrównoważonego rozwoju.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Skomentuj