Papież Franciszek zarządził zewnętrzny audyt watykańskiego banku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Papież Franciszek zatwierdził nowe statuty banku watykańskiego, nakładające m.in. obowiązek przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Głowa kościoła katolickiego wprowadziła również inne zmiany, mające na celu zreformowanie instytucji, która w ostatnich latach musiała zmagać się z wieloma kryzysami wizerunkowymi.

Zatwierdzone przez papieża statuty podsumowują sześcioletni pontyfikat Franciszka, dla którego reforma banku watykańskiego stała się jednym z priorytetów. W poprzednich latach bank był wielokrotnie oskarżany o korupcję, uchylanie się od płacenia podatków, malwersacje, oszustwa związane z nieruchomościami, a nawet pranie brudnych pieniędzy.

 

Redaktor naczelny Vatican Insider, Andrea Tornielli, nazwał nowe statuty "ważnym krokiem w procesie wdrożenia najlepszych międzynarodowych standardów". Początkowo papież Franciszek rozważał całkowite zamknięcie banku, formalnie znanego jako Instytut Dzieł Religijnych, ale ostatecznie postanowił kontynuować przeprowadzanie reform, zapoczątkowanych przez jego poprzednika, Benedykta XVI.

 

Nowe statuty nakładają m.in. obowiązek przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Dojdzie więc do pierwszej w historii sytuacji, gdy zewnętrzne organy regulacyjne będą miały wgląd we wszystkie operacje banku. W przeszłości dochodziło już do audytów (np. w 1990 roku za sprawą decyzji Jana Pawła II), jednak zawsze były one przeprowadzane przez namiestników papieskich, co ułatwiało fałszowanie prawdy i ukrywanie brudnych procederów.

Nowe przepisy zakazują ponadto pracownikom banku pełnienia jakichkolwiek funkcji w instytucjach zewnętrznych. Liczba członków świeckiej rady nadzorczej Watykanu, w skład której wchodzą znani na całym świecie eksperci finansowi, została zwiększona z pięciu do siedmiu osób. Ten ruch ma osłabić pozycję komisji kardynałów, liczącej pięciu członków.

 

Przez dziesiątki lat przed wdrożeniem reform, Instytut Dzieł Religijnych był uwikłany w liczne skandale finansowe. Na przestrzeni ostatnich 6 lat zamknięto setki kont w banku, których deklarowanym celem teoretycznie miało być zarządzanie funduszami Kościoła, pracowników Watykanu lub katolickich organizacji charytatywnych. Często dochodziło jednak do sytuacji, gdy środki w nieuzasadniony sposób trafiały na zewnętrzne konta.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika normalny as

Tak to Wasze poparcie wyglada

Tak to Wasze poparcie wyglada! A, ze maleje to musicie glosno krzyczec. Nie dziwie sie:
Nawet do seminarium sie przestali zglaszac.
Powoli jednak nastaapi koniec klamstw, manipulacji i lamania prawa...

Ludzie przestaja wierzyc w bajki. Naprawde. A KARMA WRACA! PAMIETAJCIE!
Zdjęcie

Portret użytkownika inzynier magister

szok ! ONZ chce wprowadzić

szok ! ONZ chce wprowadzić globalną cenzurę niepoprawnych mediów ! to już jawny hitleryzm NWO !!!

6 sierpnia ONZ zaapelowała do władz państw, w tym do USA, oraz do firm zarządzających portalami społecznościowymi, by wspólnie powstrzymywały „mowę nienawiści”, wymierzoną m.in. w grupy etniczne czy religie. Ma to zapobiegać kolejnym „zbrodniom z nienawiści”. Politycy lewicy, którzy ostatnio w Polsce rzucili się tak ochoczo bronić prześladowane podobno „mniejszości seksualne”, używają już dokładnie takich samych argumentów.I rzeczywiście, chociaż apel mówi nawet o religiach, w rzeczywistości skończy się pewnie na dodatkowej „ochronie” pewnych mniejszości, które z religią i przynależnością etniczną nie mają nic wspólnego. ONZ daje korporacjom, które już teraz ograniczają wolność słowa (zamykane i cenzurowane portale obrońców tradycyjnych wartości), dodatkową broń do stosowania cenzury. Rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Rupert Colville mówił: „Prosimy zarządzających mediami społecznościowymi oraz władze, by wspólnie pracowali nad przepisami, opierającymi się na prawach człowieka w celu zmniejszenia ryzyka kolejnych zbrodni z nienawiści”.

Teoretycznie asumpt do deklaracji ONZ dały dwie ostatnie strzelaniny w USA. Lewactwo wykorzystuje je jednak do walki ze „stereotypami prowadzącymi do dyskryminacji czy przemocy”. Apel do właścicieli mediów społecznościowych o cenzurę to już niemal szczyt bezczelności. Badania i raporty w USA mówią zresztą, że nie ma żadnego wzrostu ataków ze strony „białych nacjonalistów”, czy jakiejkolwiek innej „skrajnej prawicy”. Liczba zamachów z bronią w ręku nie rośnie, a tyle samo zamachowców znajdziemy z argumentacją lewacką, „rasistów au rebours” (czarnoskórych obywateli) o islamistach już nie wspominając. Już jednak wymieniony na początku Karol Marks, patron także ideologii współczesnego „postępu”  miał mawiać, że jeśli fakty czegoś nie potwierdzają, to tym gorzej dla faktów. 

Jasno określony jest też zakres nowej cenzury: „komunikaty mogą stygmatyzować i odczłowieczać mniejszości, takie jak migrantów, uchodźców, kobiet czy osób LGBTI, oraz sprawiać, że niektóre społeczności stają się bardziej podatne na ataki”. Przy okazji dostało się jeszcze Donaldowi Trumpowi za „dyskursy rasistowskie”. I trochę w tym nadziei, że cała ta od zawsze „postępowa” ONZ na razie może tylko sobie pogadać. Papier jest jednak cierpliwy i w odpowiednim momencie przypomni się, że prewencyjna cenzura mediów społecznościowych to przecież działanie zgodne z wytycznymi samego ONZ. http://www.pch24.pl/prewencyjna-cenzura--oto-nowe-przeslanie-onz,70111,i.html#ixzz5wNcJ4DKL

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Illuminat13

Bog bogiem religia religia

Bog bogiem religia religia nic ze soba nie maja wspolnego Bog nie jest do pojecia dla wiekszosci glupoli ludzkich dlatego zajmuja go roznymi wyobrazeniami postaci ludzkich zwierzat owadow planet itp Naukowcy dopiero raczkuja w odkrywaniu jego aspektu we wszechswiecie jego sily mocy przenikajacej wszystko Leniwi chrzescijanie muzelmanie hindusi ateisci i inna holota nierozumna dostanie baty musza byc zmuszeni do myslenia analizowania zycia

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika MiamiVibe

,, inna holota nierozumna

,, inna holota nierozumna dostanie baty musza byc zmuszeni do myslenia analizowania zycia "

Czym to się różni od dajmy na to wprowadzania ,,słowa bożego" u Indian przez Konkwistatorów ? Niczym, a ty także namawiasz do stosowania przemocy, dla konkretnych ,,idei", bo ktoś się z nimi może nie zgadzać. Niczym się nie rożnisz od fanatyków.

Strony

Skomentuj