Papier toaletowy może zabijać

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Papier toaletowy zawiera potencjalnie niebezpieczne chemikalia, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez University of Florida. Związki PFAS – czyli substancje per- i polifluoroalkilowe, których główną cechą są różne związki fluoru, mogą gromadzić się w ściekach i wpadać w „wielki cykl” chemikaliów, wracając ponownie do człowieka wraz z wodą deszczową, rybami i owocami morza. 

 

Związki PFAS nazywane są „odwieczną chemią”, ponieważ pozostają stabilne przez tysiące lat i kumulują się nie tylko w środowisku, ale także w organizmie człowieka. Niektórzy producenci dodają PFAS podczas przetwarzania drewna na miazgę, więc chemikalia trafiają do rolki papieru toaletowego, a następnie są spłukiwane do kanalizacji. 

 

Oprócz raka, PFAS jest związany z niewydolnością wątroby, chorobami tarczycy, astmą i zapaleniem oskrzeli, zmniejszoną płodnością (zdolnością do reprodukcji) i niepłodnością, cukrzycą typu 2 i otyłością dziecięcą.

 

Zespół badawczy z Florydy zebrał rolki papieru toaletowego sprzedawane w Ameryce Północnej, Południowej i Środkowej, Afryce i Europie Zachodniej, a także próbki osadów ściekowych z amerykańskich oczyszczalni ścieków. Następnie wyizolowali PFAS z papieru i stałych osadów w ściekach i przeanalizowali je pod kątem 34 związków chemicznych. Najpopularniejszym był związek chemiczny znany jako dipodstawione fosforany polifluoroalkilowe (diPAP), który jest zdolny do przekształcania się w inne związki PFAS.

 

Papier toaletowy stanowi około 4% diPAP w USA i Kanadzie, 35% w Szwecji i do 89% we Francji. W zeszłym roku naukowcy odkryli wysoki poziom fluoru w produktach głównych producentów papieru toaletowego. Nie jest to jednak największe źródło substancji szkodliwych dla człowieka. 

 

PFAS są najczęściej spotykane w kosmetykach i innych produktach higieny osobistej, powłokach plamoodpornych na dywanach i tapicerce, pestycydach, piankach przeciwpożarowych, naczyniach kuchennych z powłoką nieprzywierającą, środkach zmniejszających palność, w tym w meblach, odplamiaczach, odzieży wodoodpornej, pudełkach po pizzy i pojemnikach a także w opakowaniach do żywności.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Papier toaletowy może zabijać

Papier toaletowy może zabijać ? Ale to jeszcze NIC ! Wiecie jak produkowane jest sztuczne mięso ? Z komórek rakowych, bo tylko takie się wspaniale namnażają, udająć mięso.Normalne mięso pada,umiera i zamienia się w proch.

Portret użytkownika axell69

Dawniej gdy ludzie uzywali 

Dawniej gdy ludzie uzywali  gazet  , zamiast  papieru toaletowego z makulatury , ludzie  wcierali sobie  w dupska  ołów  , później był  ten  papier   z makulatury  brzydki  i szary ale nie szkodliwy , po wstąpieniu w szergi państw demokrtaycznych dostaliśmy  papier toaletowy  , bardzo piękny z tłoczeniami  i nadrukami wszelkiej maści i  bardzo bardzo biały  i w tym  tkwi sekret jego szkodliwości , to samo tyczy się   filtrów papierowych do kawiarek im bielsze  tym  lepsze    dla  manipulantów ilością  ludzkości na tej planecie ...... w  taki sposób jesteśmy  wykańczani dzień po dniu    

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika b@ron

no dziś wszystko zabić może..

no dziś wszystko zabić może... tylko patrzeć jak pojawi się "ekologiczny papier toaletowy" z certyfikatem " bio" ... i papier bedzie darmowy a certyfiikat symboliczna stówka od rolki... sęk w tym, że ten papier też zabić może... jak przy rozładunku paleta z papierem bio na łeb komu spadnie...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj