Państwo Islamskie wkroczyło do starożytnego miasta Palmyra

Kategorie: 

www.islamtoday.net
Z Syrii dobiegają bardzo niepokojące wieści. Bojownicy z ISIL zdobyli bez większego trudu starożytne miasto Palmrya, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO - jest to jedno z najważniejszych i największych na świecie kompleksów wykopalisk. W wyniku walk, które trwają od 13 maja, udało im się już zająć niemal całe terytorium.

 

Informację taką podało brytyjskie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR). Niemal całe starożytne miasto, wraz z posterunkiem armii rządowej oraz lotniskiem wojskowym, jest obecnie kontrolowane przez ISIL. Co więcej, bojownicy mordują miejscowe plemiona, które wspierały rząd w walce z terroryzmem.

 

Pojawiają się obawy, że starożytne miasto zostanie zrównane z ziemią, podobnie jak robiono to wcześniej na terenie Iraku. SOHR dodaje, że na miejscu nie ma już żadnej siły, która mogłaby powstrzymać ISIL. Syryjska armia broniła miasto przez tydzień, lecz ostatecznie przegrała walkę.

 

Z podawanych informacji wynika również, że samozwańcze Państwo Islamskie kontroluje już połowę tego kraju. SOHR wskazuje że wojska Assada zaczynają słabnąć, natomiast terroryści wraz z innymi ugrupowaniami oraz tzw. umiarkowaną opozycją zdobywają kolejne terytoria.

 

 

Źródło: http://www.theguardian.com/world/2015/may/21/isis-palmyra-syria-islamic-state

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Rosja nie wprowadzi żadnych

Rosja nie wprowadzi żadnych warunków na dostawy broni do Syrii i Iraku, ponieważ te kraje znajdują się na pierwszym froncie walki z terroryzmem, powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow. Ławrow jest uczestnikiem rosyjsko-irackiego szczytu, który odbędzie się w czwartek na Kremlu. „W przeciwieństwie do innych krajów, które chcą dostarczać broń do Iraku, my nie stawiamy żadnych warunków wychodząc z założenia, że Irak, Syria i Egipt znajdują się na pierwszej linii walki z terroryzmem. Dlatego będziemy wszystkie możliwe wnioski starać się maksymalnie zaspokoić, aby ich zdolność obronna oraz zdolność do usunięcia ze swojego terytorium PI i innych terrorystów została zapewniona”, — powiedział Ławrow. Obecnie sytuacja w Iraku jest trudna, w kraju działa radykalna grupa „Państwo Islamskie”, co wywołuje zaniepokojenie w wielu krajach.

Portret użytkownika achiles

Podczas negocjacji jakie

Podczas negocjacji jakie odbywają się w Katarze pomiędzy afgańskimi talibami a władzami Kabulu, talibowie uznali możliwość podzielenia się władzą w kraju z obecnym rządem. Zażądali jednak od prezydenta Ghaniego natychmiastowego zaprzestania amerykańskich nalotów, uwolnienia wszystkich jeńców i więźniów poddawanych torturom, oraz zniesienia sankcji ONZ przeciwko dowódcom talibów.  Negocjacje zainicjowała 3 maja organizacja pozarządowa Pugwash. Talibowie zapowiedzieli ponowne otwarcie swej ambasady w Doha, która powstała tam w czerwcu 2013 i została zamknięta miesiąc później, po abdykacji emira Hamada al-Thaniego. Delegacja talibów obiecała złożenie broni po wycofaniu obcych wojsk z Afganistanu. Tymczasem wcześniej prezydent Aszraf Ghani wystąpił do Waszyngtonu o pozostawienie wojsk USA dla ochrony jego władzy i nie dalej jak w marcu uzyskał przedłużenie obecności amerykańskiego kontyngentu 10.000 ludzi.

Portret użytkownika MiterMan

panstwo islamskie zostalo

panstwo islamskie zostalo wykreowane przez illuminatow  i wedlug ich tajnego planu przetaczaja islamistow do europy jednoczesnie doprowadzajac do zdziczenia europejczykow poprzez czynienie tego co dla islamu jest niewybaczalne... ISIL nakrecony poprzez media i ustawione z gory wygrane akcje daje islamistom z europy ze islam moze wygrac walke z bezboznikami zachodu... i tak caly europejski islam ruszy na chrzescijan europy gdzie dojdzie do walk ulicznych... zarowno na bliskim wschodzie syjonisci daza do wybicia zydow ortodoksyjnych ktorzy sa zgodni z calym swiatem przeciwko syjonistom ktorzy to oni wlasnie kreca afery i podsycaja ogien na calym swiecie nawet i w tym ze kazdy myli izraelite a zyda, dla calego swiata  niby to samo lecz prawda jest taka ze to nie to samo... i tak oto mniejszosci etniczne zostaja napuszczane na siebie zeby zostala jedna wygrana i czy to pod katem religijnym ekonomiczny finansowym i politycznym.... w kazdym kraju w ktorym mozna kogos nastawic przeciwko drugiemu bedzie to zrobione jak np. u nas w Polsce ślask z reszta co zostalo rozegrane póki co na poziomie nr1 jeszcze nie jeden czlowiek na tej ziemi przekona sie na wlasnej skorze ze hitler mial dobry plan i moglby sie spelnic majac teraz swiat bez problemow lecz za duze wplywy maja zydzi obecnie jak i wtedy...  bo multi kulti mozna osiagnac z kazdym etnicznym odlamie lecz nie w tym jednym ktore zrobi wszystko aby zrobic z calej reszty gojow a samych siebie stawiajac na piedestale panowania i ponizenia calej reszty do poziomu pługu i cepa......  poczytajcie talmud to zdacie sobie sprawe w jakim stopniu jestescie wszyscy manipulowani do potrzeb i kto jest kim a nie jak przedstawia wam gownomedialna wiedza rypana wam miedzy uszy przez lata bo klamstwo mowione tysiace razy staje sie prawda.... pamietajcie...   wszystkie konflikty to nie wina poszczegolnych krajow bo one sa pionkami w rekach jednego narodu do ktorego od tysiac leci wszystkie narody swiata maja pretensje tylko do tego jednego zyjacego w wielu krajach.... dlaczego ? talmud odpowie wam na pytania....  

Portret użytkownika Filantrop

A dlaczego najpierw

A dlaczego najpierw dofinansowano Hitlera, a potem pozwalano by "obrósł w piórka" i pokazał Światu na co go stać?
To jest dokładnie taki sam scenariusz. Hodują bestię, którą potem wypuszczą z klatki. Zresztą ona już częściowo ją opuściła.

Portret użytkownika SurvivorMan

Oni Żydów i USrael

Oni Żydów i USrael nienawidzą... Ale ich problem polega na tym, że religia zrobiła im papkę z mózgu do tego stopnia, że poszczególne odłamy Islamu nienawidzą się między sobą... I świetnie widać to w Syrii, gdzie terroryści sunniccy (zwani przez prozachodnie żydomedia "opozycją") próbują obalić Asada który jest Alawitą! Radykałowie sunniccy Alawitów uważają za kogoś nawet gorszego od Chrześcijan - za zdrajcę Islamu.
Przewrót finansuje sunnicka Arabia Saudyjska, a że ci zwyrole to kumple USraela, kółko się zamyka! Debilizm tego konfliktu ktoś kumaty zamieścił swego czasu na jednym obrazku:

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika GTAAA

to chyba dobrze że obrali

to chyba dobrze że obrali sobje jakiś cel w życiu (zdobyćie całego państwa) bynajmniej niesiedzą całymi dniami przy komuterze spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu bjegają to im dobrze zrobi na zdrowje i kondycjie

Portret użytkownika achiles

DOSKONAŁY TEKST I ANALIZA

DOSKONAŁY TEKST I ANALIZA TEGO CO JEST I TEGO, CO NAS CZEKA:

 Pisarz polonijny Peter Strzelecki Rieth pisze o wojennej psychozie w Ameryce. Ratunek widzi w silnej Rosji.
Kandydat na urząd prezydenta USA, republikański senator Marco Rubio, napisał ostatnio, że siły atlantyckie muszą zatrzymać Rosję która „stara się wywrócić ład europejski powstały po II wojnie światowej,” czyli ład jałtański.
Senator Marco Rubio zapewne myśli (o ile myśli), że współczesna Ukraina powstała na skutek „triumfu wolności nad opresją” podczas II wojny światowej, o której się rozpisuje bez wspomnienia, że ów triumf amerykański bez Związku Radzieckiego byłby niemożliwy. Senator wręcz daje do zrozumienia, że Ukraina uzyskała status niepodległego państwa w Jałcie, i że dzisiejsza Rosja chce naruszyć ówże istniejący porządek  …jałtański. Oto więc człowiek wywodzący się z partii Ronalda Reagana – tego samego Reagana, który przez lata próbował negocjacjami naprawić niesprawiedliwości traktatu jałtańskiego, wzywa do gotowości na wojnę z Rosją  …w obronie traktatu jałtańskiego.
Senator nie rozumie, że współczesna Ukraina istnieje właśnie dlatego, że Rosja odważyła się wywrócić podstawy powojennego ładu jałtańskiego, odważyła się na referenda w krajach związkowych ZSRR i uznała niepodległość Ukrainy, gdy tylko ta ją ogłosiła. Artykuł Senatora Rubio, w normalnym kraju, byłby wielkim lapsusem przynoszącym wstyd i dowodem na to, że ów człowiek nie ma podstawowego wykształcenia ani minimum wiedzy potrzebnej do sprawowania jakiegokolwiek urzędu, a nie aż urzędu  Prezydenta USA. W Ameryce, taka głupota jest jednak na porządku dziennym, mało kto się jej wstydzi i – co najgorsze  - jest ona uzbrojona w głowice nuklearne skierowane w nas wszystkich.
Nie jest to „gafa” – jest to metoda. Demokracja Amerykańska, gdy chce zabijać, zabija. Historię nie tyle dopisuje później, a raczej w ogóle jej nie dopisuje, bo amerykańska kultura jest ahistoryczna. Artykuł senatora Rubio jest świetnym tego dowodem. Poświęca jedno zdanie na historię II wojny światowej; reszta tekstu to wezwanie do wzmocnienia i tak już największej na świecie siły militarnej, jaką jest NATO.
Wszyscy we Wschodniej Europie i Rosji, niezależnie od tego jak oceniają historię Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego, wiedzą, że niepodległa Ukraina powstała z inicjatywy rosyjskiej, bo także i Związek Radziecki został rozwiązany z inicjatywy rosyjskiej. Wszyscy wiedzą, że względna wolność i pokój, którymi wszyscy się cieszymy, czy to w Pradze, czy w Warszawie, czy w Moskwie, bierze się między innymi stąd, że miliony Rosjan odważyło się na zmianę ustroju. Wiemy też, i to bardzo dobrze wiemy, że często bolesne procesy politycznych przemian w latach 1945-1993 byłyby nawet bardziej bolesne dla nas wszystkich, gdyby głupota uzbrojona w arsenał jądrowy wpłynęła na nasze losy bardziej, niż miało to miejsce podczas Zimnej Wojny. Naszym wspólnym osiągnięciem – całej Wschodniej Europy i Rosji – było nie dopuszczenie do wojny na kontynencie Europejskim przez wszystkie ciężkie lata Zimnej Wojny. Nie jest to wcale banalne osiągnięcie.
Nie ma większego zagrożenia dla nas wszystkich niż ignorancja Zachodu uzbrojona w broń jądrową, która w tym momencie podsuwa się coraz bliżej do granicy rosyjskiej. Triumf zachodniej głupoty zagraża nie tylko Rosji. NATO obiecuje chronić Polskę, Łotwę, Litwę i Estonię – ale nie istnieje sposób na „ochronę” tych krajów za wyjątkiem totalnego zniszczenia w przypadku wojny. NATO, owszem, „obroni” Polskę – ale obroni ją na tyle skutecznie, że Polska raz na zawsze przestanie istnieć.
Senator Rubio jest republikaninem. Jako republikanin, powinien wiedzieć, że to republikański prezydent Ronald Reagan wywrócił ład Europejski powstały  po II wojnie światowej, który to ład senator tak bardzo chce chronić, i że prezydent Reagan zrobił to razem z pierwszym sekretarzem Gorbaczowem. Senator Rubio jest wręcz tak głupi, że swoim artykułem daje do zrozumienia, że współczesna niepodległa Ukraina powstała dlatego, że to Amerykanie wylądowali w Normandii w 1944 roku. To zagrożenie dla nas wszystkich.
Czas aby cała Wschodnia Europa uświadomiła sobie, że istnieje poważne militarne zagrożenie ze strony Waszyngtonu. Głupi człowiek uważa, że jeżeli potrafi fizycznie pokonać drugiego człowieka, to oznacza, że jest on istotą wyższą. Głupi naród działa na podobnej zasadzie. Zachód, zbiorowisko zidiociałych narodów atlantyckich, nie mające od 2001 roku żadnego realnego osiągnięcia na rzecz dobra ludzkości,  żyje jedynie poczuciem siły wynikającej z faktu, iż potrafi zabijać swoich wrogów i oglądać ich mękę w telewizji.
Na przestrzeni ostatnich 15 lat, już tylko Francja i Niemcy odpierały głupotę atlantycką. Wbrew nadziejom ludzi dobrej woli, Polska jest zbyt słaba i podzielona wewnętrznie by móc realistycznie ocenić sytuację geopolityczną w Europie i pójść drogą Węgrów. W związku z tym musi wzmacniać się przyjaźń rosyjsko-niemiecka,  aby Europa i Rosja były na tyle silne, ażeby wspólnie rozwiązywać problemy kontynentu i nie polegać na ignorantach zza oceanu typu senatora Rubio.
Rosjo, ratuj nas, ratuj całą Europę, przed zachodnią głupotą uzbrojoną w broń jądrową. Tylko silna, pewna siebie Rosja, będzie w stanie stawić odpór uzbrojonej hegemonii ignorancji. Jeżeli Amerykanie w stylu senatora Rubio nie chcą uczyć się historii, to może dla ich własnego dobra wzmocnienie rosyjskiej potęgi wojskowej przywróci ich do porządku. Dobra wola oparta o rozum ewidentnie jest w deficycie w USA; w zaistniałej sytuacji przed wojną uratować nas może tylko polityka oparta na równowagę sił

 

Portret użytkownika achiles

Rada Bezpieczeństwa ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ poparła pomysł sekretarza generalnego światowej organizacji Ban Ki-moona, aby zorganizować konferencję w celu rozwiązania konfliktu w Jemenie z udziałem stron konfliktu 28 maja w Genewie. W warunkach kontynuacji działań wojennych w Jemenie Rada Bezpieczeństwa ONZ poparła również wezwanie Sekretarza Generalnego do kontynuowania praktyki przerw humanitarnych. Według dyplomatów z krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa, w sprawie włączenia ostatniego punktu nalegała rosyjska delegacja. W ubiegłym tygodniu w Jemenie wszedł w życie pięciodniowy rozejm, który pozwolił ONZ i jej partnerom zapewnić pomoc humanitarną dla ludności niektórych obszarów kraju. Jednak wbrew apelom społeczności międzynarodowej nie udało się osiągnąć przedłużenia rozejmu.

Strony

Skomentuj