Państwo Islamskie wkroczyło do starożytnego miasta Palmyra

Kategorie: 

www.islamtoday.net
Z Syrii dobiegają bardzo niepokojące wieści. Bojownicy z ISIL zdobyli bez większego trudu starożytne miasto Palmrya, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO - jest to jedno z najważniejszych i największych na świecie kompleksów wykopalisk. W wyniku walk, które trwają od 13 maja, udało im się już zająć niemal całe terytorium.

 

Informację taką podało brytyjskie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR). Niemal całe starożytne miasto, wraz z posterunkiem armii rządowej oraz lotniskiem wojskowym, jest obecnie kontrolowane przez ISIL. Co więcej, bojownicy mordują miejscowe plemiona, które wspierały rząd w walce z terroryzmem.

 

Pojawiają się obawy, że starożytne miasto zostanie zrównane z ziemią, podobnie jak robiono to wcześniej na terenie Iraku. SOHR dodaje, że na miejscu nie ma już żadnej siły, która mogłaby powstrzymać ISIL. Syryjska armia broniła miasto przez tydzień, lecz ostatecznie przegrała walkę.

 

Z podawanych informacji wynika również, że samozwańcze Państwo Islamskie kontroluje już połowę tego kraju. SOHR wskazuje że wojska Assada zaczynają słabnąć, natomiast terroryści wraz z innymi ugrupowaniami oraz tzw. umiarkowaną opozycją zdobywają kolejne terytoria.

 

 

Źródło: http://www.theguardian.com/world/2015/may/21/isis-palmyra-syria-islamic-state

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Rosja nie wprowadzi żadnych

Rosja nie wprowadzi żadnych warunków na dostawy broni do Syrii i Iraku, ponieważ te kraje znajdują się na pierwszym froncie walki z terroryzmem, powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow. Ławrow jest uczestnikiem rosyjsko-irackiego szczytu, który odbędzie się w czwartek na Kremlu. „W przeciwieństwie do innych krajów, które chcą dostarczać broń do Iraku, my nie stawiamy żadnych warunków wychodząc z założenia, że Irak, Syria i Egipt znajdują się na pierwszej linii walki z terroryzmem. Dlatego będziemy wszystkie możliwe wnioski starać się maksymalnie zaspokoić, aby ich zdolność obronna oraz zdolność do usunięcia ze swojego terytorium PI i innych terrorystów została zapewniona”, — powiedział Ławrow. Obecnie sytuacja w Iraku jest trudna, w kraju działa radykalna grupa „Państwo Islamskie”, co wywołuje zaniepokojenie w wielu krajach.

Portret użytkownika achiles

Podczas negocjacji jakie

Podczas negocjacji jakie odbywają się w Katarze pomiędzy afgańskimi talibami a władzami Kabulu, talibowie uznali możliwość podzielenia się władzą w kraju z obecnym rządem. Zażądali jednak od prezydenta Ghaniego natychmiastowego zaprzestania amerykańskich nalotów, uwolnienia wszystkich jeńców i więźniów poddawanych torturom, oraz zniesienia sankcji ONZ przeciwko dowódcom talibów.  Negocjacje zainicjowała 3 maja organizacja pozarządowa Pugwash. Talibowie zapowiedzieli ponowne otwarcie swej ambasady w Doha, która powstała tam w czerwcu 2013 i została zamknięta miesiąc później, po abdykacji emira Hamada al-Thaniego. Delegacja talibów obiecała złożenie broni po wycofaniu obcych wojsk z Afganistanu. Tymczasem wcześniej prezydent Aszraf Ghani wystąpił do Waszyngtonu o pozostawienie wojsk USA dla ochrony jego władzy i nie dalej jak w marcu uzyskał przedłużenie obecności amerykańskiego kontyngentu 10.000 ludzi.

Portret użytkownika MiterMan

panstwo islamskie zostalo

panstwo islamskie zostalo wykreowane przez illuminatow  i wedlug ich tajnego planu przetaczaja islamistow do europy jednoczesnie doprowadzajac do zdziczenia europejczykow poprzez czynienie tego co dla islamu jest niewybaczalne... ISIL nakrecony poprzez media i ustawione z gory wygrane akcje daje islamistom z europy ze islam moze wygrac walke z bezboznikami zachodu... i tak caly europejski islam ruszy na chrzescijan europy gdzie dojdzie do walk ulicznych... zarowno na bliskim wschodzie syjonisci daza do wybicia zydow ortodoksyjnych ktorzy sa zgodni z calym swiatem przeciwko syjonistom ktorzy to oni wlasnie kreca afery i podsycaja ogien na calym swiecie nawet i w tym ze kazdy myli izraelite a zyda, dla calego swiata  niby to samo lecz prawda jest taka ze to nie to samo... i tak oto mniejszosci etniczne zostaja napuszczane na siebie zeby zostala jedna wygrana i czy to pod katem religijnym ekonomiczny finansowym i politycznym.... w kazdym kraju w ktorym mozna kogos nastawic przeciwko drugiemu bedzie to zrobione jak np. u nas w Polsce ślask z reszta co zostalo rozegrane póki co na poziomie nr1 jeszcze nie jeden czlowiek na tej ziemi przekona sie na wlasnej skorze ze hitler mial dobry plan i moglby sie spelnic majac teraz swiat bez problemow lecz za duze wplywy maja zydzi obecnie jak i wtedy...  bo multi kulti mozna osiagnac z kazdym etnicznym odlamie lecz nie w tym jednym ktore zrobi wszystko aby zrobic z calej reszty gojow a samych siebie stawiajac na piedestale panowania i ponizenia calej reszty do poziomu pługu i cepa......  poczytajcie talmud to zdacie sobie sprawe w jakim stopniu jestescie wszyscy manipulowani do potrzeb i kto jest kim a nie jak przedstawia wam gownomedialna wiedza rypana wam miedzy uszy przez lata bo klamstwo mowione tysiace razy staje sie prawda.... pamietajcie...   wszystkie konflikty to nie wina poszczegolnych krajow bo one sa pionkami w rekach jednego narodu do ktorego od tysiac leci wszystkie narody swiata maja pretensje tylko do tego jednego zyjacego w wielu krajach.... dlaczego ? talmud odpowie wam na pytania....  

Portret użytkownika Filantrop

A dlaczego najpierw

A dlaczego najpierw dofinansowano Hitlera, a potem pozwalano by "obrósł w piórka" i pokazał Światu na co go stać?
To jest dokładnie taki sam scenariusz. Hodują bestię, którą potem wypuszczą z klatki. Zresztą ona już częściowo ją opuściła.

Portret użytkownika Mojeimię44

kolejne stworzone przez

kolejne stworzone przez amerykanów gówno po al- kaidzie jakim jest ISIL sieje spustoszenie. Nie rozumiem tylko jednego. Dlaczego arabowie są tak ślepi, że nie zdają sobie sprawy z tego, że za tym wszystkim stoi żydowski dolar? Ja myślałem, że arabi bardziej od krzyżowców nienawidzą żydów ale chyba się myliłem.

Strony

Skomentuj