Państwa arabskie zrywają relacje dyplomatyczne z Katarem

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Juanedc/CC BY 2.0

Katar znalazł się właśnie na celowniku krajów arabskich, w tym członków Rady Współpracy Zatoki Perskiej za słowa, które miały zostać wypowiedziane w kontekście Iranu. Arabia Saudyjska postanowiła zamknąć granicę lądową z Katarem i zawiesiła wszelkie połączenia lądowe, morskie i powietrzne.

 

Wszystko zaczęło się dwa tygodnie temu, gdy Donald Trump odwiedził Arabię Saudyjską gdzie doszło do podpisania wielomiliardowych kontraktów zbrojeniowych. Prezydent USA wezwał wtedy świat arabski do współpracy przeciwko islamskiemu terroryzmowi i Iranowi, który jest największym rywalem Izraela i państwa Saudów na Bliskim Wschodzie.

 

Katarska Agencja Informacyjna podała, że emir Tamim ibn Hamad Al Sani sprzeciwia się eskalacji napięcia z Iranem, nazywając to państwo "regionalną islamską potęgą, której nie można ignorować". Określił również Hamas i Hezbollah jako "prawowite ruchy oporu". Ogólny przekaz katarskiego emira był taki, że nie popiera on konfrontacyjnej polityki Rady Współpracy Zatoki Perskiej i Stanów Zjednoczonych wobec Iranu. Niedługo potem katarskie władze oświadczyły, że jego wypowiedź została sfabrykowana i zamieszczona w sieci przez hakerów, lecz pozostałe państwa sojusznicze w regionie nie przyjęły tego sprostowania.

 

Konflikt między Arabią Saudyjską a Katarem miał miejsce w 2014 roku, lecz po kilku miesiącach został złagodzony. Tym razem podjęte zostały bardziej drastyczne środki. Saudyjska monarchia, Bahrajn, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie postanowiły zerwać stosunki dyplomatyczne z Katarem i zablokowały strony internetowe katarskich mediów. Niedługo potem Jemen, Libia i Malediwy również zerwały kontakty z tym państwem. Arabia Saudyjska nawet zamknęła granice z Katarem i zawiesiła wszelkie połączenia lądowe, morskie i powietrzne. Niektóre kraje zaczęły wydalać obywateli Kataru ze swojego terytorium i chcą zawiesić połączenia lotnicze ze stolicą Dohą.

 

Jak widać wystarczyła tylko jedna nieprzychylna wypowiedź, która koliduje z polityką przyjętą przez Radę Współpracy Zatoki Perskiej. Katar natychmiast oskarżono o wspieranie Bractwa Muzułmanskiego, Państwa Islamskiego i al-Kaidy, finansowanie proirańskich bojówek w Arabii Saudyjskiej i Bahrajnie, przyczynianie się do destabilizacji Bliskiego Wschodu i ingerowanie w sprawy wewnętrzne innych państw.

 

Prawdą jest, że Katar to jedno z nielicznych państw Zatoki Perskiej, jeśli nie jedyne, które posiada dobre stosunki i współpracuje zarówno z USA jak i z Iranem. Podjęte działania przeciwko Katarowi wyglądają tak, jakby pozostałe państwa arabskie próbowały zmusić do przestrzegania ogólnej polityki Rady Współpracy Zatoki Perskiej i opowiadania się przeciwko Iranowi, który jest traktowany jako największy wróg w regionie.

 

Źródła:

http://www.cnbc.com/2017/06/04/saudi-arabia-bahrain-and-egypt-cut-diplomatic-ties-with-qat...

http://gulfnews.com/news/gulf/qatar/qatar-emir-stirs-controversy-by-defending-iran-and-hez...

http://english.alarabiya.net/en/perspective/features/2017/05/30/ANALYSIS-Qatar-s-controver...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika aratron

                       

                        Skutkiem tych izolacji jest blokada stref powietrznych, morskich i lądowych. Zablokowane zostały też strony internetowe i kanały informacyjne mediów Katarskich w tym Al dżazira.

                          Po przez izolacje zostały wydane informacje do ludności cywilnej o gromadzeniu zapasów podstawowych, takich jak: Woda, żywność, czy leki, gdyż te państwa są najważniejszymi kontrahentami handlowymi Kataru. Jest to niebywała decyzja.

 

                           Jest też wydana informacja lidera Rządu Polskiego Premier Beaty Szydło w sprawie dostaw Gazu, iż nie będzie to rzutować na Umowy, jakie ostatnio zostały podpisane przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

 

                            Zauważyć trzeba wyjątkowość zdarzeń. Polska otrzymuje miejsce w Radzie ONZ. Na którym, była szkalowana i oceniana, jako najgorsze państwo w Europie, poza kilkoma wyjątkowymi decyzjami, takimi jak 500 + itp. Było wręcz nie możliwe abyśmy takie miejsce otrzymali. Decyzja zapadła. Nie na stałe, jak się starano ale tymczasowe i jest podkreślony jako nasz sukces polityki zagranicznej. Czy Anty polonizm dochodzi do punktu kulminacyjnego? Izrael zapowiadał tego typu zachowanie, jak szkalowanie Polski wobec reszty świata.

 

                              Kilka miesięcy temu czytałem na portalu wpolityce.pl artykuł o roszczeniach Izraela wobec polski o nie zrealizowanych regulacjach prawnych w stosunku do majątków i wypłaceniu odszkodowań. Historia jednak pokazuje, że takie regulacje miały miejsce. Ci obywatele, co opuścili Polskę, w 1968 roku, Podobno mieli wybór. Po prostu nie podpisali, tak zwanej "LOJALKI" suwerenności obywatelskiej wobec kraju, w którym żyją. Woleli wyjechaći zrzekli się obywatelstwa. Tym samym przestali być obywatelami Polski.

 

                                  Trzeba też przyznać, iż Europie, a w szczególności Niemcom i Francji, jest na rękę szkodzenie w interesach Polski, to politycznie uzależnia nasz kraj od Europy i należy przyznać, że na razie robią to skutecznie. Kiedy chodzi o przyjmowanie uchodźców Francja i Niemcy mówią o zjednoczeniu Europejskim. A gdzie była zjednoczona Europa, jak Niemcy budowali rurociąg z pominięciem właśnie Polski?

 

Pamiętaj Chemiku młody. Jak chcesz mieć dużo hałasu, wlej sobie wodę do kwasu...

Portret użytkownika ACHILES

hahaha, kraje jak arabia

hahaha, kraje jak arabia saudyjska i jej podobne klony i wszystkie one jako kundelki NAJWIĘKSZEGO TERRORYSTY ŚWIATOWEGO, czyli szatanów zjednoczonych, nazywają inny Kraj, jako ten który stoi za światowym terrorem, TO TAK JA Z TYM POWIEDZENIEM, ŻE TO ZAWSZE ZŁODZIEJ KRZYCZY NAJGŁOŚNIEJ " łapać złodzieja " . 

TO DOŻYLIŚMY CZASÓW !!!