Państwa arabskie rozpoczęły operację zbrojną w Jemenie przeciwko rebeliantom

Kategorie: 

Źródło: Twitter
Najpierw Irak, potem Syria a teraz Jemen - cały Bliski Wschód jest ogarnięty wojną. Szyiccy rebelianci zajęli sporą część kraju, prezydent Jemenu został zmuszony do ucieczki a Arabia Saudyjska i reszta państw arabskich rozpoczyna operację zbrojną.

 

Na początku lutego, szyickie ugrupowanie Huti zajęło stolicę Jemenu, Sanę, przez co prezydent tego kraju Abd Rabbuh Mansur Hadi ewakuował się na południe do miasta Aden. Prowadzone od tamtego czasu negocjacje nie powiodły się a szyici, wspierani przez byłego prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Saliha, rozpoczęli ofensywę. W środę, Aden zostało opanowane przez rebeliantów a prezydent Hadi uciekł z kraju drogą morską.

Źródło: pl.wikipedia.org

Z informacji podawanych w mediach wynika, że część wojsk Jemenu przeszło na stronę rebeliantów. Co więcej, w telewizji publicznej kontrolowanej przez szyitów wyznaczono nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów za schwytanie prezydenta Hadiego.

 

Minionej nocy Arabia Saudyjska, Jordan, Katar, Bahrajn, Kuwejt, Egipt, Sudan, Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie postanowiły wesprzeć militarnie armię jemeńską, która walczy z szyickimi rebeliantami i rozpoczęto bombardowania. Dodatkowo planuje się wysłać do tego kraju wojska lądowe oraz marynarkę wojenną. Arabia Saudyjska przygotowuje 150 tysięcy żołnierzy do inwazji. Również Stany Zjednoczone wyrażają poparcie dla operacji zbrojnej i chcą zapewnić informacje wywiadowcze dla koalicji.

 

Wojska jemeńskie otrzymują wsparcie ze strony USA i krajów arabskich, natomiast szyiccy bojownicy są prawdopodobnie wspierani przez Iran. Kraj ten domaga się natychmiastowego wstrzymania operacji militarnej przeciwko szyitom. W ten sposób Jemen zaczyna przekształcać się w drugą Syrię, Irak czy Libię i jak zwykle najbardziej ucierpią mieszkańcy kraju.

Źródło: Twitter/Reuters

Źródło: Twitter

W wyniku nalotów zginęło już co najmniej kilkunastu cywilów. Mieszkańcy jemeńskiej stolicy, kontrolowanej przez rebeliantów, rozpoczęli masowy protest przeciwko działaniom podjętym przez Arabię Saudyjską. Uczestnicy demonstracji wykrzykują antyizraelskie i antyamerykańskie slogany. Tymczasem państwa arabskie ostrzegają przed intensyfikacją działań militarnych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ziewam

Przede wszystkim nie "państwa

Przede wszystkim nie "państwa arabskie" tylko niektóre państwa arabskie. Irak potępił naloty. Wiele krajów arabskich nie bierze w tym udziału.  Wątpię czy arabska Syria popiera naloty. Nie róbmy propagandy bo brzmi to jak "sankcje całego świata" wobec Rosji a w rzeczywistości są to sankcje USA i przydupasów.  Na ZeroHedge podali że USA straciła broń wartości 500 mln dlarów w Jemenie i jest ona teraz w rękach alkaidy albo opozycji która zajęła stolicę.  Czyli bajzel w amerykańskim stylu i kolejny kraj wyburzany od wewnątrz przy akompaniamencie propagandy medialnej i zbrojnym poparciu tych samych którzy wspierają "powstańców" w Syrii. Na tym też przeykładzie widać że Turcja i Egipt są na krótkiej amerykańskiej smyczy i np. Putin wchodząc w konszachty z Turcją zostanie prędzej czy później wystawiony d... do waitru, to samo zrobi Egipt który chce kupić zestawy p-lot z Rosji a pewnie po to żeby Izrael mogł je w komfortowych warunkach rozpracować.

Portret użytkownika Ripsonar News

.....Huti mają wsparcie

.....Huti mają wsparcie swoich szyickich współwyznawców z Iranu, który, jak trafnie zwróciła na to uwagę ekspert z SGH jest głównym powodem interwencji Arabii Saudyjskiej by nie dopuścić do obalenia dotychczasowego prezydenta i zatrzymać wpływy Iranu w tej sferze działań.  A że USA od dawna deklaruje nieoficjalnie swe aspiracje zniszczenia tego kraju, nie chcąc bezpośrednio ubrudzić sobie rąk, (jak nieudana w końcu próba napaści na Syrię i obalenia Assada) wysyła swych kupli –  tym razem Saudyjczyków by rozpoczęli owe dzieło, a nóż widelec może wciągnął Iran do wojny. I tego niestety - myślę, wielce pożądają i oczekują. Fakt, że szyicki ruch Huti walczy z Al Kaidą jest  dla Zachodu i USA niewygodne, gdyż w tym wypadku nie mogą oprzeć swojej militarnej agresji na najlepszej technice obalania władzy którą do twej pory się aż nader sprawnie sprawdzała. (trend zaczął się załamywać podczas działań wojny domowej w Syrii, gdzie sami Amerykanie zaczęli dostrzegać hipokryzję owych argumentów).
Tak swoją drogą, nie zauważyliście, że Zachód z USA i ONZ na czele, eksterminuje owe szyickie- czyli świeckie - "dyktatury" w świecie arabskim aby, o hipokryzjo, zachować islamski, sunnicki fanatyzm budowany na wzorze szariatu, będący przecież kolebką terroryzmu i ekstremizmu islamskiego tak niechcianego i tak niebezpiecznie rozszerzającego się na naszym europejskim i amerykańskim podwórku?!   To tak jakby walczyć z ogniem, zachowując i  jednocześnie pielęgnując jego najbardziej dorodne, palące się szczapy! Ktoś z nas kpi jak się patrzy, a Świat tylko przyklaskuje...  co za czasy...
Ciekawą analogię w tej kwestii czytamy na xportal.pl w artykule  Maksym Medowarow: Ukraina i Jemen. Podobieństwa.

Jak to się mówi, znajdź jedną różnicę:
1. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ucieka ze stolicy zajętej przez rebeliantów na południowy-wschód kraju a stamtąd za granicę i prosi o pomoc wojskową przeciwko rebeliantom.
2.Prezydent Jemenu Mansur Hadi ucieka ze stolicy zajętej przez rebeliantów na południowy-wschód kraju a stamtąd za granicę i prosi o pomoc wojskową przeciwko rebeliantom.
A oto różnica:
1. Ukraińscy neobanderowscy rebelianci, którzy przejęli władzę w Kijowie są proamerykańscy, więc Zachód ich popiera a Putin boi się choć minimalnie naruszyć dyktowane przez Zachód „prawo międzynarodowe” wobec czego nie robi nic. Nie wysyła armii na Ukrainę, nie bombarduje Kijowa.
2. Jemeńscy rebelianci – Huti, którzy przejęli władzę w Sanie i Adenie są antyamerykańscy i pro irańscy, więc Zachód i koalicja państw arabskich skupiona wokół Arabii Saudyjskiej z błogosławieństwem Stanów Zjednoczonych zaczyna ich bombardować już 24 godziny (!) po zażądaniu tego przez obalonego uciekiniera Hadiego.

Ot i taką mamy współczesną geopolityczną hybrydową grę okraszaną propagandą opierając się na motywach religijno wyzwoleńczych. Ludzie giną, a świat (Zachód) uważa siebie za obrońców wolności i pokoju samym niestety będąc uczestnikiem, prowokatorem, sędzią i najczęściej katem owych wydarzeń i powstałych konfliktów.
Ripsonar

Ripsonar News

Portret użytkownika Beno

Sunici to zwolenicy Kalifatu

Sunici to zwolenicy Kalifatu ISIS, biednym  Szyitom z Jemenu  mogę tylko współczuć,Saudia ma bardzo dobry sprzęt wojskowy,za nasze tankowanie masowo nakupili Leopradów i Abramsów,w Niemickim żądzie było tylko paru którzy się sprzeciwiali sprzedaży w ten rejon.Widać dokładnie żę Syjonistyczna polityka to polityka demokracji,z tego można wnioskować  że Jemen będzie za pare dni wyglondał tak jak Tikrit czy Kobane, czyli zrównany z ziemią .....Jak myślicie jaki % Polityków będzie przeciw inwazji Saudi Arabi na Suwerenne Państwo  Jemen, myślę że ,,, 0 ,,,
 
https://www.youtube.com/watch?v=jDApxhaPxGU

Portret użytkownika z3n

Dziel i rządź, dziel i rządź,

Dziel i rządź, dziel i rządź, dziel i rządź... I tak w kolko, od poczatku istnienia polityki - wieksze rzadzi mniejszym, jak slonce Ziemią... USA (pod ciaglym wplywem Izraela) miesza tu, miesza tam. ZSRR mieszalo tu, mieszalo tam, a teraz spadkobierczyni Rosyjka (gdyby nie spuscizna po zimnej wojnie w postaci ogromnych arsenalow to mogla by stanowic conajwyzej przeciwwage do Europy Srodkowo Wschodniej, albo i po prostu tworzyc jej czesc) chce troche pomieszac, ale jej lyzka jest spruchniala i sie sypie na prawo i lewo(Zachod i wschod - "Kitaje") Wink bo jak nie bedzie mieszac to padnie do konca, bo obywatele zrozumieja, ze nie zyja juz we 'wspanialym' imperium tylko w najwiekszym na swiecie panstwie, z najwiekszymi na swiecie problemami. Gdzie sie myle? Smile

Portret użytkownika Zenek :)

Z dedykacją..... osłom... co

Z dedykacją..... osłom... co im wojna we łbie szumi

"O większego trudno zucha,
Jak był poseł Ciepłaklucha.
Ja nikogo się nie boję!
„Wschodni niedźwiedź”… to dostoję!
Ruscy?… Ja ich całą zgraję
Pozabijam i pokraję!
Te ich Grady, te Katiusze
To podeszwą swą zaduszę.
To są dla mnie czyste żarty!
Ruskie wojsko to bękarty.
Wnet pogonię Bolszewika
Że już więcej nie przyfika.
Jak Piłsudski nasz marszałek
Też przysporzę Polsce chwałę.
Putin! Cóż jest Putin?! Chojrak duży!
Naczytałem się podróży!
I znam takich jegomości,
Którzy tylko mocnie w gębie.
Jak szabelką mu przybębnię
To zaskomli niczym psina
I nie będzie już zaczynał!
Komu zechcę, to dam radę!
Biorę szablę, na front jadę
I nie będę posłem chyba,
Jak mi zwieje gruba ryba!
I tak przez rok boży cały
Chwat nasz trąbi swe pochwały.
Usnął kiedyś na sejmowej ławie…
Czy to dzieje się na jawie?!
Widzi, jak tu jakieś zwierzę
Do śniadania mu się bierze.
Jak nie zerwie się na nogi,
Jak nie wrzaśnie z wielkiej trwogi!
Pędzi jakby chart ze smyczy…
– Tygrys, Tygrys! – gromko krzyczy.
– Tygrys? – inny poseł się zapyta.
– Ach, lew może!… Miał kopyta
Straszne! Trzy czy cztery nogi,
Paszczę taką! Przy tym rogi…
– Może skrzydła jeszcze miało?
– I głów kilka, ogniem ziało!
Idą sprawdzić, orszak wielki
Patrzą, a tu ptaszek mały
Dziobie szczaw i mirabelki."

(https://adnovumteam.wordpress.com/2015/03/24/wojna-domowa-na-ukrainie-24-03-2015r-36-dzien-od-nowego-rozejmu/comment-page-2/#comment-42252)

Portret użytkownika Rasputin

To nic innego jak prowokacje

To nic innego jak prowokacje w stronę Iranu, niedługo parszywe żydki rękami Saudów zaczną regularną wojnę z tym pięknym Perskim krajem.
A więc izrahell dostał to czego się domagał.
Na szczęście na te chwilę mniej intensywne walki na Upadłej krainie, ale to prawdopodobnie cisza przed burzą.
Ale te żydki są cwane, wywołują coraz więcej ognisk zapalnych, już cały bliski wschód, upaina, podjudzają Argentynczyków do walk o Falklandy, za chwilę Koree, Chiny, aż w końcu World War III..
Dlaczego te wszystkie kraje nie mogą przejrzeć na oczy, że żydki nimi manipulują ??
Ciągle się wałęsają, podjudzają i prowokują i tak od wieków.

Portret użytkownika achiles

I to jest właśnie działalność

I to jest właśnie działalność WÓJKA SAMA ZZA OCEANU, bo to on za wszystkie te swoje państewka marionetkowe pociąga z ARABIĄ SAUDYJSKĄ, na czele. Jak sami zorganizowali kontrolowany zamach stanu na UPADŁEJ KRAINIE i obalili tam tamtejsze LEGALNE WŁADZE, to wszystko cacy, tylko PUTIN ZŁY, że się z tym nie godzi. A jak im marionetkowego KLAUNA OBALONO W JEMENIE, to już wielkie larum i płacz na cały świat, jak to możliwe, że ktoś ich PAJACA obala, skoro, to nie oni sami tak czynią. Ale kończą się już te ich MACHLOJKI I NIEGODZIWOŚCI ŚWIATOWE  w wyniku których śmierć ponosi TYSIĄCE ZWYKŁYCH ISTNIEŃ LUDZKICH, najczęściej CYWILI.  Dolar na ryj pada, ceny paliw znowu idą w górę, a oni sami już nie wiedzą gdzie i jak się mają wpierdal..ć, czego dowodem jest cały ten BURDEL, NA BLISKIM WSCHODZIE, którego to już nikt nie zdaje się kontrolować.  A i ROSJA, na bank im nie podaruje tego co uczynili im u ich ZACHODNIEGO SĄSIADA, w wyniku czego tyle tysięcy już ROSJAN tam żyjących od urodzenia, straciło życie. 

Skomentuj