Państwa arabskie planują atak na stolicę Jemenu, okupowaną przez rebeliantów

Kategorie: 

Źródło: Staff Sgt. Christopher McCullough/ar.wikipedia.org
Stolica Jemenu jest od 11 miesięcy kontrolowana przez szyicki ruch zbrojny Huti, któremu Arabia Saudyjska wraz ze swoimi sojusznikami wypowiedziała wojnę w marcu tego roku. Po wielomiesięcznej kampanii wojskowej przychodzi najwyraźniej czas na zdobycie stolicy Sany i pokonanie rebeliantów.

 

Minister spraw zagranicznych Jemenu Reyad Yassin Abdulla, który wraz z pozostałymi przedstawicielami rządu został zmuszony do ucieczki z kraju powiedział, że walka o Sanę może nastąpić już w ciągu 8 tygodni, natomiast cała operacja jest już najwyraźniej przygotowywana. Zdobycie miasta portowego Aden było największym jak dotąd sukcesem armii rządowej, Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników.

Na południe tego kraju ściągane są wojska i siły specjalne tzw. Rady Współpracy Zatoki Perskiej, w skład której wchodzi Arabia Saudyjska, ZEA, Bahrajn, Katar, Kuwejt i Oman. Tam odbywają się również szkolenia ludzi, którzy jako ochotnicy chcą przyłączyć się do armii i walczyć z rebeliantami.

 

Państwa arabskie chcą zdobywać kolejne miasta w południowej części kraju, jeden po drugim, aż uda im się dotrzeć do stolicy. Należy jednak dodać, że miasto portowe Aden i Sanę dzieli kilkaset kilometrów. Walka o stolicę kraju będzie bardzo zacięta.

 

 

Źródło: http://www.reuters.com/article/2015/08/28/us-yemen-security-sanaa-idUSKCN0QW1S620150828

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Xystos

Zycze Shija'itom powodzenia w

Zycze Shija'itom powodzenia w obronie ich ojczyzny Jemenu,
rodzina Saud'ow podpisujac pakt z
Diablem Israel wydala fatfe na wszystkich swych czlonkow rodziny
ARABIA SAUDYJSKA to rodzinny folwark
i zero demokracji,panstwa Shijickie i Allawidzkie to jak Francja dla Balkanow.

Skomentuj