Panika na Hawajach! Huragan Lane czwartej kategorii może uderzyć w wyspy

Kategorie: 

Źródło: NOAA

Wszyscy mieszkańcy Hawajów przygotowują się na nadejście potężnego żywiołu. W kierunku wyspy zbliża się Lane – huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Sarrifa-Simpsona. Na Hawajach już ogłoszono stan wyjątkowy.

 

Mieszkańcy wyspy w pośpiechu robią zapasy i zabezpieczają swoje domy. Huragan Lane w nadchodzących godzinach zbliży się do wysp, choć w chwili obecnej trudno powiedzieć, czy żywioł uderzy w Hawaje, czy je ominie. Jednak bez względu na to, huragan wiejący z prędkością około 200 km/h z pewnością doprowadzi do rozległych zniszczeń.

Lane już teraz oddziałuje na Hawaje. Na wyspach mają miejsce bardzo ulewne deszcze, dochodzi do licznych osuwisk, które blokują drogi. Służby ratunkowe już musiały interweniować i uratowały pięć osób z zalanego domu w Hilo. Na wyspach zaczęto już odwoływać loty.

 

Tamtejsze władze mają jeszcze jeden problem. Okazuje się, że obecne schrony są w stanie pomieścić tylko ponad 277 tysięcy ludzi spośród 1,4 miliona. Hawaje nie są zbyt dobrze przygotowane na nadchodzący kataklizm, ponieważ ostatnie takie zagrożenie mało miejsce 26 lat temu. Mieszkańcom zalecono, aby w miarę możliwości zabarykadowali się w swoich domach lub na własną rękę znaleźli lepsze schronienie.

Huragan Lane przemieszcza się obecnie w kierunku północno-zachodnim z prędkością 11 km/h. Meteorolodzy twierdzą, że w najbliższych godzinach żywioł może skręcić na zachód. Trudno jednak przewidzieć, jak zachowa się huragan i czy uderzy w Hawaje, dlatego mieszkańcom polecono przygotować się na najgorsze.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj