Panele słoneczne będą wkrótce generować prąd nawet w nocy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis twierdzą, że współczesne panele słoneczne nie muszą funkcjonować jedynie w ciągu dnia. Stosując odpowiednie materiały możemy sprawić, że ogniwa fotowoltaiczne będą pracować zarówno w dzień, jak i w nocy, co zwiększy produkcję energii.

 

Od co najmniej kilku lat trwają prace nad panelami słonecznymi, które mogłyby wytwarzać energię elektryczną w nocy. Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis twierdzi, że takie urządzenia, bazujące na technologii ogniw termoradiacyjnych, mogłyby w nocy generować dodatkowe 25% energii, którą normalnie produkują w ciągu dnia.

 

Naukowcy wskazują, że obiekty cieplejsze od otoczenia uwalniają swoje ciepło w postaci promieniowania podczerwonego. Zatem stosując odpowiednie materiały i elektronikę możemy sprawić, że panele będą przekształcać podczerwień w energię elektryczną.

Eksperymenty nad tego typu technologią były prowadzone między innymi w 2019 roku przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Jednak ich urządzenie skupiało się na wytwarzaniu energii wyłącznie nocą.

 

Natomiast badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis uważają, że w niedalekiej przyszłości powstaną pierwsze panele słoneczne, które będą mogły generować energię elektryczną przez całą dobę i będą „przełączać się” między trybem dziennym a nocnym. Nowa technologia sprawi, że ogniwa fotowoltaiczne staną się jeszcze bardziej efektywne w wytwarzaniu czystej energii.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nie ekologicznie

... Czyli nie będą to już

... Czyli nie będą to już panele fotowoltaiczne, bo te w założeniu i nazwie mają zaprzęgnięcie energii fotonów do wymuszenia uporządkowanego ruchu elektronów.

Wykorzystywanie różnicy temperatur to już zjawisko termoelektryczne, nie fotoelektryczne. Już gdzieś na tym portalu wspominałem o powszechnie znanych ogniwach Peltiera jako przykładzie wykorzystującym to zjawisko.

Skomentuj