Pandemia koronawirusa znacznie zmniejszyła zużycie ziemskich zasobów

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Organizacja Global Footprint Network ogłosiła, że pandemia wyraźnie ograniczyła nadmierne zużycie ziemskich zasobów naturalnych. Tym samym po raz pierwszy od lat, ludzkość zdołała przesunąć w czasie Dzień Długu Ekologicznego.

 

Według obliczeń organizacji, 22 sierpnia, ludzkość wykorzysta surowce naturalne, które teoretycznie powinny nam wystarczyć na cały 2020 rok. Jest to tzw. Dzień Długu Ekologicznego. Innymi słowy, ludzkość zużywa znacznie więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie odnowić.

 

Tegoroczny Dzień Długu Ekologicznego mimo wszystko przypada znacznie wcześniej, w porównaniu do ostatnich lat. Przykładowo w 2019 roku, punkt ten osiągnęliśmy już 29 lipca. Był to rok, w którym zużycie zasobów naturalnych Ziemi było najwyższe w całej historii pomiarów.

Rok 2020 był pod tym względem znacznie lepszy z powodu pandemii koronawirusa, która spowodowała tymczasowy spadek emisji gazów cieplarnianych i wycinki drewna. Jednak naukowcy twierdzą, że jeszcze nie ma powodów do świętowania, gdyż mniejsze zużycie ziemskich zasobów naturalnych nie zostało zaplanowane i spowodowała ją pandemia.

 

Dzień Długu Ekologicznego jest obliczany na podstawie całkowitego zapotrzebowania ludzkości na żywność, energię i przestrzeń do życia oraz emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Najnowsze szacunki mówią, że ludzkość zużywa obecnie o 60% więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie odnowić. Pandemia pokazała, że zmiana nawyków konsumpcyjnych w krótkim czasie jest możliwa, ale ważne jest, aby podtrzymać tę zmianę oraz chronić i zmniejszyć zużycie zasobów naszej planety.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika baca

ta cała pandemia to lipa:

ta cała pandemia to lipa:

https://www.youtube.com/watch?v=zITbSgbozGs

i w związku z tym należy w trybie pilnym powołać do życia Europejskie Centrum Monitorowania Zachowań Żydowskich, gdzie zgłaszane będą wszelkie akty antypolonizmu, podjudzania, podżegania, wyłudzania nielegalnych odsetek, zatruwania życia, środowiska, oczerniania, leczenia  z nieistniejących poza umysłem psychopaty chorób, etc...

 

Portret użytkownika Kwazar

"Pandemia koronawirusa

"Pandemia koronawirusa znacznie zmniejszyła zużycie ziemskich zasobów" Być może o to właśnie chodzi.Docelowy plan przewiduje zmniejszenie populacji ludzi rzędu do 500 mln. Czy jakoś tak a może jeszcze mniej ? No i już zasoby ocalone. Z drugiej strony, jak se ja ludź pomyśli,że jednak z ludzkością ....populacją ludzką, dzieje się coś nie tak, pod względem rozumu, to kto wie, czy pandemia nie jest tu rozsądnym wyjściem w rozwiązaniu szybko narastającego, problemu jego deficytu w populacji.No, bo wojny światowej obecnie nie będzie.Ta zaś, ten deficyt dotychczas dość skutecznie niwelowała.

 

--->   Cierpię na śtuczną inteligĘcję wiec swoje pomysły mam.Pomyśl i TY Może coś z tego wreszcie wyniknie ? 

Portret użytkownika Młody

Rosjanie ostrzegają, że

Rosjanie ostrzegają, że wirusy z kosmosu mogą doprowadzić do kolejnej pandemii

Rosyjska Agencja Kosmiczna kolejny raz ostrzega cały świat przed możliwością dostarczenia na Ziemię nieznanych, lekoopornych bakterii i wirusów, które mogą doprowadzić do globalnej pandemii i zakończyć istnienie naszej cywilizacji.

geekweek.pl/news/2020-08-24/rosjanie-ostrzegaja-ze-wirusy-z-kosmosu-moga-doprowadzic-do-kolejnej-pandemii/

Portret użytkownika euklides

Aha fajnie, czyli emisja CO2

Aha fajnie, czyli emisja CO2 jest zużyciem zasobu. CO2 jest potrzebne roślinom do wzrostu. Wolność to niewola, a ignorancja to siła.

Najnowsze szacunki mówią, że ludzkość zużywa obecnie o 60% więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie odnowić

I tak co roku. Na szczęście w Grudniu przychodzi Mikołaj Soros i dosarcza organizacji 5 miliardów lewych dolców. A reszta powinna jeść trawę, mieszkać po ciemku w drewnianym iglo o powierzchni 2 metrów trójkątnych i jeździć hulajnogą.

Skomentuj