Pandemia koronawirusa przyspieszy automatyzację miejsc pracy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Trwająca pandemia koronawirusa wywołała gwałtowną recesję w wielu krajach na świecie. Jednak obecny kryzys zostanie wykorzystany do całkowitej przemiany energetycznej, a według prognoz Światowego Forum Ekonomicznego, zdecydowanie przyspieszy automatyzację miejsc pracy, prowadząc do masowych zwolnień.

 

Najnowszy raport WEF został oparty o ankiety, przeprowadzone wśród 300 największych korporacji świata, które łącznie zatrudniają około 8 milionów ludzi. Badania te pozwoliły zakreślić nadchodzące przemiany, które przede wszystkim odbiją się na sytuacji pracowników.

 

Okazuje się, że ponad 50% ankietowanych pracodawców spodziewa się przyspieszenia automatyzacji niektórych czynności w swoich firmach, natomiast 43% pracodawców planuje zwolnienia. Według Światowego Forum Ekonomicznego, do 2025 roku, około połowa wszystkich czynności będzie wykonywana przez maszyny. Nadchodząca wielkimi krokami „rewolucja robotów” pozwoli stworzyć 97 milionów nowych miejsc pracy na całym świecie, ale doprowadzi również do upadku 85 milionów stanowisk, co dodatkowo pogłębi nierówności płacowe.

WEF prognozuje, że najbardziej zagrożone automatyzacją będą zakłady, w których wykonuje się rutynowe czynności oraz prace związane z administracją i przetwarzaniem danych. Za to na wartości zyskają umiejętności w zakresie doradztwa, podejmowania decyzji, myślenia kreatywnego i analitycznego. Przewiduje się również gwałtowny wzrost popytu na pracowników zajmujących stanowiska w „zielonej gospodarce” oraz specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji i przetwarzania w chmurze.

 

Pandemia koronawirusa przyspiesza automatyzację miejsc pracy, ponieważ firmy starają się za wszelką cenę obniżyć koszty. Dlatego Światowe Forum Ekonomiczne ostrzega ludzi zarówno przed automatyzacją, jak i skutkami recesji. Najbardziej zagrożeni będą najmniej wykwalifikowani pracownicy o najniższych zarobkach, a jedynym wyjściem z trudnej sytuacji będzie ciągłe poszerzanie kwalifikacji i rozwój umiejętności.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Ta "pandemia" jest dobra na

Ta "pandemia" jest dobra na wszystko.Automatyzację też łatwiej będzie wprowadzić.Pracowników się zamknie na kwarantannie a potem roboty np. na taśmie, za nich się wstawi.Ludziom się kit wciśnie (nie pierwszy ani ostatni absurdalny a i tak go połkną) że jak "chcieli chorować" no to, chorowali ale ktoś robić musiał.Teraz mają. np.robotyczne ramię za 10 ludzi robi.Tych z kolei właśnie na bruk wywalono,bo nie są już potrzebni no i kasa zdecydowanie większa leci.GDYBY pracownik stał przy tej klasycznej taśmie,to nigdy w życiu by nie pozwolił na jakąkolwiek autoamtyzację. A tak to Covid i już. 

Portret użytkownika Quark

Tak jak można się obejść bez

Tak jak można się obejść bez państwowego pieniądza tworząc swoją lokalną walutę (których na świecie jest mnóstwo) , tak  da się też żyć bez "miejsc pracy" . Kiedyś ludzie tak żyli  to i teraz też można - w rolnictwie , usługach i wytwórstwie . Buty zrobi szewc ,ubranie krawiec , meble stolarz itd. Ktoś się zajmie kowalstwem , dziewiarstwem - możliwości jest mnóstwo. I komu wtedy będą potrzebne te ich automatycznie produkowane wyroby ? Nie trzeba stać w kolejce po jałmużnę gdy można samemu produkować i sprzedawać to co każdemu potrzebne , rozliczając się w towarze i w swojej niezależnej walucie. Innymi słowy , korporacje można zagłodzić tworząc "państwo w państwie" . 

Portret użytkownika Wiertara

QUark - twoj system z taka

QUark - twoj system z taka waluta upadl by w miesiac... nic bys nie kupil za to ..

Ludzie nie umieli by handlowac bez waluty wymiennej ... a gdzie ty chcialbys im dac kredyty itd?

Co do upraw wszystko pieknie ale jak wymienic pomidory za paczke papierosow .. ile jest warta?

Twoja waluta okreslisz paczke papierosow ze jest warta 10 Quarkow a pomidor ile ?

Widzisz ze sie nie da.. Oni to wymyslili tak ze nikt nie moze im zagrozic..

Ludzie nie przyzwyczaja sie do takiego zycia jak wymiana fantow za cos innego.. zaczna myslec ze ich towar jest warty wiecej albo twoja kobiete dorzuc...  a juz nie mowiac ze twoja waluta nie byla by nic warta w innym panstwie...

 

Portret użytkownika euklides

Co do upraw wszystko pieknie

Co do upraw wszystko pieknie ale jak wymienic pomidory za paczke papierosow .. ile jest warta?

Dokładnie ten problem będziecie mieć w systemie który proponuje światowe forum przygłupów ekonomii. Rozkminił to dawno temu von Mises - kolo, który miał więcej inteligencji niż wy wszyscy razem wzięci. Ledwo zdążysz napisać parę komentarzy i system zdechnie szybciej, a potem ch... ci w dupę, nie zostaniesz wpuszczony do prawdziwej cywilizacji.

Portret użytkownika b@ron

z zastępowaniem niektórych

z zastępowaniem niektórych miejsc pracy robocikami, muszą niestety bardzo uważać, masowe zwolnienia spowodują brak pieniędzy u przeciętnego kowalskiego i wytworzone "dobra" przez robociki... będzie sobie musiał kupić też ... robocik i coś mi mówi że żaden z robocików takimi zakupami nie bedzie zbytnio zainteresowany

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Jose

z zastępowaniem niektórych

z zastępowaniem niektórych miejsc pracy robocikami, muszą niestety bardzo uważać

Chcesz zobaczyć jak "bardzo będą uważać " ? Nie martw się, bo Ci dobrzy ludzie już mają pomysł na całe Twoje przyszłe życie, spokojnie, nie musisz się niczym martwić. Wystarczy, że wykażesz odrobinę dobrych chęci i zagłębisz się w programy zmian, które ochoczo prezentują na swojej stronie. Część z nich jest już wdrożonych, kolejne są wdrażane. Poczytaj sobie na spokojnie o czym piszą i jakie korporacje są fundatorami tego projektu. Bardzo ciekawa lektura. Oczywiście dla większości ludzi są to teorie spiskowe. Najzabawniejsze jest to, że WEF się z tym nie kryje i są to zalecenia dla wielu rządów na świecie.

Pierwszy z brzegu temat: Co firmy mogą zrobić dla integracji osób LGBTI? 

"Członkowie społeczności LGBTQ są ​​bardziej skłonni do pracy w branżach o dużym wpływie, wyjaśnia. Częściej też żyją w ubóstwie i cierpią z powodu wcześniej istniejących warunków.(...)"  itp. lewackie bzdury, a tych majaczeń jest więcej i na każdy temat.

https://www.weforum.org/events/the-jobs-reset-summit-2020

Portret użytkownika euklides

Ty baran ciągle wierzysz, że

Ty baran ciągle wierzysz, że te zmiany są robione dla twojego dobra)))) Rewolucja pożera własne dzieci. Przeciętny baran okaże się niepotrzebny, dostanie szczepionkę, zachoruje na COVID i pojedzie do szpitala w Auschwitz....

Portret użytkownika b@ron

ty już jesteś stracony,

ty już jesteś stracony, wszędzie widzisz szczepionki... weź przeczytaj o czym jest artykuł i co ja napisałem ewentualnie wtedy komentuj, niedługo jak napiszą że idzie sroga zima, bedziesz twierdził że to ogólnoświatowy spisek i na pewno bedzie miał związek ze szczepionkami

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj