Pandemia COVID-19 opóźnia prace nad największym teleskopem na świecie

Kategorie: 

Źródło: Swinburne Astronomy Productions/ESO

Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (ELT) będzie największym na świecie teleskopem optycznym. Urządzenie powstaje na pustyni Atakama w Chile. Pierwotnie zakładano, że teleskop ELT będzie gotowy już w 2022 roku. Dziś wiadomo, że pandemia koronawirusa przedłuży jego budowę o kilka lat.

 

Kierownictwo programu odpowiedzialnego za prace nad Ekstremalnie Wielkim Teleskopem Europejskim, należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego potwierdziło, że z powodu pandemii COVID-19 i niepokojów społecznych w Chile uruchomienie tego urządzenia nastąpi najwcześniej w listopadzie 2026 roku.

 

Przypomnijmy, że konstrukcja powstaje od 2014 roku. W chwili obecnej z powodu trwającej pandemii budowa została wstrzymana, lecz wkrótce powinna zostać wznowiona. Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami, projekt miał pochłonąć około miliard euro. W grudniu 2020 roku Europejskie Obserwatorium Południowe powiadomiło o zwiększonych kosztach. Aktualnie projekt jest szacowany na 1,3 miliarda dolarów.

Źródło: Swinburne Astronomy Productions/ESO

Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski powstaje na górze Cerro Armazones w centralnej części pustyni Atakama. Zwierciadło główne teleskopu ELT o średnicy 39 m ma być wykonane z 798 sześciokątnych elementów, każdy o maksymalnej przekątnej 1,4 m i grubości 5 cm.

 

W tworzeniu największego na świecie teleskopu biorą udział m.in. polscy inżynierowie, którzy odpowiadają za projekt, produkcję, montaż i test dwóch modułów zwierciadeł teleskopu. W naszym kraju powstaną m.in. urządzenia służące do montażu zwierciadła z mechanizmem pozycjonującym na strukturze teleskopu, komponenty wykorzystywane do transportu zwierciadeł pomiędzy Europą a Ameryką Południową, a także specjalne elementy chroniące zwierciadła przed uszkodzeniem. Projekt realizowany jest pod nadzorem hiszpańskiego oddziału firmy Sener.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika baca

duże zwierciadło to podstawa,

duże zwierciadło to podstawa, bo chociaż księzyca i tak nigdy nie zrobią dobrych fotek, to może uda się wykonać fotografię tego legendarnego opatentowanego przez rotszylda wirusa...
trzeba tylko nosiciela - najlepiej sorosza - rozebrać i umieścić na szklanym blacie a potem zajrzeć w rurę od drugiej strony żeby z ekstremalnego europejskiego teleskopu zrobił sie ekstremalny europejski mikroskop

 

Portret użytkownika TadekNiejadek

Baca a to info to specjalnie

Baca a to info to specjalnie dla Ciebie wyszukałem:

"W 2020 roku pojawiła się teoria spiskowa, którą „niezależni weryfikatorzy” ogłosili „fake newsem”, że szczepienia na COVID-19 staną się przymusowe i będą powtarzane co pół roku. Wyśmiewano tę teorię jako absurdalną i panikarską, a teraz w mediach rozpoczęła się… kampania promująca przymusowy udział w szczepieniach na COVID-19, co pół roku, pod groźbą surowych kar administracyjnych rzędu 10 000 zł za odmowę. Jeszcze niedawno rząd zapewniał, że szczepienia będą dobrowolne, teraz uruchomiono kampanię agitacyjną w mediach, aby przekonać opinię publiczną, że należy naciskać na rząd, aby wprowadził ten terror medyczny w życie. Rząd, który zdradził Polskę przystając na realizację planu budowy totalitarnego Nowego Porządku Świata (co zapowiedział w Sejmie w 2020 r. premier Morawiecki) stosuje metodą gotowanej żaby oraz taktykę dwóch kroków do przodu i jednego w tył. Uruchomiona kampania w mediach ma przygotować społeczeństwo do przymusowych szczepień. Co piszą w mediach? Poniżej głos propagandzistów – specjalistów od propagandy, psychomanipulacji i inżynierii społecznej.

5 grudnia 2008 r. zmieniono stawę epidemiczną dopuszczając przymus szczepienny podczas stanu epidemii. Czy już wtedy planowano obecną pandemię?

Uwaga – poniższe cytaty z mediów mainsteramowych zawierają socjotechnikę mającą przekonać czytelnika do słuszności terroru sanitarnego, podkręcić panikę koronawirusową i wywołać nienawiść do tzw. antyszczepionkowców zwalając na nich winę za szerzenie choroby. Przyrównanie wymogu obowiązkowego szczepienia dla pasażerów samolotu z zakazem wnoszenia przez nich groźnych przedmiotów (np. broni) jest szczytem manipulacji. Podobne treści ukazały się RÓWNOCZEŚNIE na wielu portalach, co dowodzi ich skoordynowanego działania. Chcą stworzyć zapotrzebowanie społeczne na przymusowe szczepienia. dzięki HK"

pozdrówka i zdrówka.

 

Portret użytkownika Binx

NIc nie piszecie , dzisiaj

NIc nie piszecie , dzisiaj kolejna giełda kryptowalut została zablokowana : Vebitcoin (głownie Bitcoin) , dla przypomnienia w ub. tygodniu szef Thodex uciekł z 2 miliardami USD . Czekam na kolejne ucieczki z bitcoinami klientów ....

Portret użytkownika Binx

Bitcoin w ciagu ostatnich

Bitcoin w ciagu ostatnich kilku dni stracił praktycznie 20% , teraz będą łapać "spadające noże" ci którym się wydaje że jest super okazja na BTC czyli troche sie odbije ale mysle ze do wakacji poleje sie krew (tak jak na giełdzie bo ile można reanimowac trupa drukowaniem pieniedzy) 

Strony

Skomentuj