Panasonic inwestuje 100 milionów dolarów w produkcję nowych baterii dla Tesli

Kategorie: 

Źródło: youtube.pl

Japońska firma Panasonic, jeden z głównych dostawców akumulatorów dla Tesli, wesprze firmę Elona Muska nie tylko dużymi partiami akumulatorów, ale także finansowaniem budowy linii produkcyjnych. Dzięki inwestycji firmy Panasonic Tesla doda kolejną linię montażową baterii w fabryce w hrabstwie Storey w stanie Nevada i zwiększy swoje moce produkcyjne o 10% do 39 gigawatogodzin (GWh) rocznie.

Porozumienie pomiędzy Panasonic i Teslą doprowadzi do pierwszej rozbudowy Gigafactory 1 w historii amerykańskiego producenta. Oprócz stworzenia nowej linii produkcyjnej, która uzupełni 13 już istniejących, japońska firma modernizuje proces produkcji akumulatorów Tesli, co zwiększy pojemność energetyczną akumulatora o 5%. Przedstawiciele firm nie ujawnili dokładnej kwoty transakcji, ale podają, że wielkość inwestycji przekracza 100 mln dolarów.

 

Inwestycja złagodzi napięcia między partnerami związane z wyłączeniem paneli słonecznych marki Panasonic w fabryce Tesli w Buffalo. Kilka miesięcy temu Japończycy ograniczyli produkcję paneli i zerwali kontrakt, który obowiązywał od 2016 roku. Decyzja może również wynikać z faktu, że popyt na elektryczne pojazdy Tesli gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a producent samochodów jest bardziej zainteresowany rozszerzeniem współpracy z chińskim CATL, bezpośrednim konkurentem Panasonic.

 

Tesla przewiduje, że globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych osiągnie w tym roku ponad 500 tys. sztuk, czyli o 36% więcej niż w zeszłym roku. Jednocześnie przedstawiciele Panasonic zapowiadają, że roczne moce produkcyjne Tesli przekroczą 1 mln pojazdów w 2021 roku i z tego powodu firma musi zwiększyć produkcję akumulatorów.

 

Ponadto Panasonic zobowiązał się do zwiększenia pojemności nowych akumulatorów Tesli o 20% w ciągu najbliższych 3 - 4 lat. W tym celu japońscy inżynierowie opracowują akumulatory bez kobaltu i, według plotek, już zastanawiają się nad strategią komercjalizacji nowej technologii.

 

Jeśli chodzi o alternatywne sposoby rozwoju Tesli, firma z powodzeniem nawiązała współpracę z Contemporary Amperex Technology (CATL), która stworzyła, ale jeszcze nie pokazuje baterii o zasobach 1,2 miliona km. Nowe akumulatory CATL będą znacznie bardziej energooszczędne i tańsze niż ich odpowiedniki, a klienci Tesli nie będą myśleć o wymianie akumulatorów przez cały okres eksploatacji pojazdu elektrycznego. Bardziej szczegółowe informacje o wspólnym rozwoju Tesli i CATL poznamy za miesiąc, tj. 22 września br. podczas prezentacji „Battery Day”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj