Paliwo MOX znajdowało się w reaktorze numer 3 w Fukushimie

Kategorie: 

images.google.com

Paliwo używane w japońskim reaktorze nulearnym w Bloku 3, w którym doszło do eksplozji jest bardziej niebezpieczne i toksyczne niż paliwo używane w pozostałych reaktorach z elektrowni Fukushima.

Najczęściej w elektrowniach jądrowych korzysta się z uranu można też używać izotop plutonu Pu-239. Istnieje też specjalny rodzaj mieszanki, mieszane paliwo uranowo-plutonowe (UO2+PuO2) nazywane MOX (Mixed OXide fuel). Według oficjalnych danych reaktor numer 3 posiada tylko 6% paliwa tego typu.


Tego typu produkt powstaje gównie z wycofywanych bomb jądrowych i w związku z tym emisja radioaktywna jaka towarzyszyła eksplozjom z Fukushimy w przypadku reaktora 3 była najbardziej niebezpieczna.  Masashi Goto, który pracował w firmie Toshiba jako naukowiec i projektant reaktorów jądrowych powiedział

Paliwo typu MOX używane w trzecim reaktorze w Fukushima Daiichi zawiera związki plutonu, który jest znacznie barziej toksyczny niż paliwo w pozostałych reaktorach.


Poza tym MOX ma mniejszy punkt topienia się niż inne rodzaje paliw. Pechowo się stało, że zakład Fukushima I zaczął używać tego paliwa dopiero we wrześniu zeszłego roku i była to wtedy dopiero trzecia elektrownia jądrowa w Japonii używająca tego materiału rozszczepialnego.

Obudowa reaktora numer 3 była poważnie uszkodzona już w poniedziałek w wyzwolonej wtedy eksplozji wodoru podobnej do mniejszej mającej miejsce w sobotę w reaktorze 1. Przed eksplozją reaktora 3 walczono z kryzysem zalewając go wodą morską jednak ona gotowała się i stąd skala zniszczeń była większa w drugim wybuchu. Trudno się dziwić walce o utrzymanie reaktora mając wiedze o typie zastosowanego paliwa i bliskości gęsto zaludnionych terenów.

Zgodnie z wypowiedziami władz nie ma wielkich zniszczeń pojemnika na paliwo reaktora 3, innymi słowy jest w stanie kontynuować pracę ale nadal nie jest jasne czy powłoka pojemnika nie została uszkodzona w wybuchu

Powiedział Goto


Pręty paliwowe w reaktorze w bloku 2 zostały odsłonięte mimo prób wpompowywania wody do pomieszczenia reaktora. Goto dodał, że nikt nie jest w stanie zobaczyć poziomu wody aby potwierdzić jej poziom. Stwierdził, że są w tej chwili trzy kluczowe aspekty: nieprzerwana dostawa prądu do zakładu, zapas wody do chłodzenia reaktorów i zapas paliwa do pracy pomp

 

Dwie najważniejsze rzeczy, które trzeba monitorować to rdzeń reaktora jądrowego i osłona reaktora. Zapytany o to jaki jest najbardziej pesymistyczny scenariusz powiedział, że woli o tym nawet nie myśleć. Zakończył stwierdzeniem, że jest za wiele aspektów do zrozumienia i poznania aby wyrokować co tam się naprawde stało. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BettyMegami

"Pechowo się stało, że zakład

"Pechowo się stało, że zakład Fukushima I zaczął używać tego paliwa dopiero we wrześniu zeszłego roku i była to wtedy dopiero trzecia elektrownia jądrowa w japonii używająca tego materiału rozszczepialnego." Ciekawe, szczególnie, że elektrownia miała zostać zamknięta UWAGA w marcu 2011 (!).

Skomentuj