Paleontolodzy znaleźli pierwszego dinozaura, który pływał jak pingwin

Kategorie: 

Źródło: Communications Biology

Międzynarodowy zespół naukowców zbadał szczątki dinozaura znalezione w południowej części pustyni Gobi i zidentyfikował w nim szereg unikalnych cech strukturalnych, wskazujących na półwodny tryb życia i aktywne polowanie na ryby. Jest to pierwszy znany dinozaur spoza grupy współczesnych ptaków (obecnie zalicza się je również do dinozaurów) o podobnej budowie. Szczególnie niezwykłe jest to, że gatunek ten nie był morski. Odpowiednia praca została opublikowana w Communications Biology.

Naukowcy nazwali nowy gatunek Natovenator polydontus, co oznacza „pływający myśliwy z wieloma zębami”. Chociaż całkowita liczba nie jest do końca jasna, w jego kości przedszczękowej znajduje się 13 zębów (ludzie mają tylko cztery zęby w części szczęki, która składa się z zarodkowej kości przedszczękowej). Łowca był mały - pół metra z ogonem, niewiele więcej niż 40 centymetrów wzrostu. Pomimo swoich ptasich rozmiarów nie należał do ptaków, które nie miały zębów, więc przypuszczalnie przetrwały wyginięcie innych dinozaurów, które je posiadały.

 

Orientacja żeber wygląda nietypowo w anatomii Natovenator polydontus: są one zorientowane „zbieżnie w kierunku ogona”, co spotyka się dziś u aktywnie pływających ptaków – zarówno nielotnych (pingwiny), jak i latających (razony). Taka konstrukcja jest przydatna z punktu widzenia hydrodynamiki, ponieważ zmniejsza opór w wodzie, ale nie pomaga gatunkom latającym lub czysto lądowym.

 

Nie jest to częste, biorąc pod uwagę miejsce, w którym znaleziono szczątki natowenatora. Oczywiście w kredzie górnej, 66-100 mln lat temu, Ziemia była znacznie cieplejsza niż obecnie, więc nie było pustyń na poziomie współczesnej Gobi czy Sahary. Obszar, na którym znaleziono nowy gatunek, był pokryty jeziorami i podmokłymi dolinami, ale w żadnym wypadku nie był to ani obszar morski, ani nadmorski.

Okazuje się, że mamy przed sobą coś niezwykłego: dobrze pływający gatunek o anatomii „pingwina”, żyjący na lądzie. Dziś na Ziemi nie ma stworzeń porównywalnych wielkością i stylem życia z natovenatorem. To prawdopodobnie wskazuje na większą pojemność ekologiczną niszy słodkowodnego ptactwa wodnego w epoce dinozaurów.

 

Możliwe, że inne cechy anatomiczne natovenatora są również wyjaśnione odległością od morza. W szczególności jego kończyny są zauważalnie dłuższe niż u pingwinów. Pod względem długości nóg bardziej przypomina dropia lub kazuara. Jest to prawdopodobnie nieuniknione przystosowanie się do warunków, w których wokół występuje wiele wysoce mobilnych drapieżników lądowych.

 

Współczesne pingwiny nie mogą poruszać się wystarczająco szybko na lądzie, więc zwykle żyją tam, gdzie drapieżniki lądowe są nieobecne lub nieliczne. Zielone równiny kredowego Gobi ewidentnie nie mogły być takim miejscem: wcześniej znajdowano tam liczne szczątki drapieżnych dinozaurów różnej wielkości.

 

Natovenator najprawdopodobniej z łatwością mógłby im uciec, wpadając do wody, gdzie jego doskonałe hydrodynamicznie ciało dawałoby dużą przewagę prędkości. Ale aby dostać się z lądu do wody, nielotne stworzenie musi bardzo szybko poruszać się na własnych nogach. Przy krótkich tylnych kończynach „pingwina” nie byłoby to możliwe.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Z tego arta dowiedzielismy

Z tego arta dowiedzielismy się  dlaczego  nie ma  i kto nam wpie***lił  wszystkie  karpie a te które są w sprzedaży zbyt  drogie  i  jakieś takie chińskie , dlatego  postanowiłem że na święta  zbuduje sobie  moje prywatne Stonehenge  i kilka ciekawostek 

  • na kompleks składało się ponad 20 pysznych  bloków, obecnie jest ich tylko 11 
  • bloki , z których zbudowano kamienne kręgi, pochodzą z kamiennego garnka 
  • transport bloków  trwa  tak długo jak długo wystarczy wódki 

 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Endymion

ja tam widziałbylm 0,5 wódki

ja tam widziałbylm 0,5 wódki pośrodku, aby te ogórki modliły się do polówki..takie dopełnienie artystyczne projektu Smile

Po dłuższym zastanowieniu, nie widzę tam elementów czarnych, a jest to rasistowskim pominieciem. Do tego flagi LGBT nie zawieszono! To jest kuriozum, to nie sztuka, to obraza dla obecnie panujących norm! "AXEL", nie chcę Ci źle życzyć, ale potrójne dożywocie zocznie dostaniesz za to :/

Myśl człowieku! wstawiłbyś tęczowego kutasa pośrodku, to byś prezydentem został w następnych wyborach, a jobla miałbyś zagwarantowanego, a tak przyjdą po Ciebie smutni panowie w szpilkach i zatłuką cię cię tęczowyi torebkami Sad trzymaj się

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Admin, przechodzisz Sam

Admin, przechodzisz Sam Siebie, GRATULUJĘ! Może zrobimy naukoFe badanie jak krótkie mają nóżki trolle na tym portalu i czy zdołają uciec, jak system sie załamie i pierwsi wk..ni ludzie przyjdą wieszać zadaniowców? Albo artykuł o tym, gdzie zadaniowany może uciec. Analizowałem wiele kwestii i uważam, że może tylko utopić się i tak ucieknie, ponieważ powieszenie jest nazbyt niebezpieczne, bo mogę go odciąć i żywego torturować.. woda jednak bardziej bezpieczna, bo ratować trolla aby go potem zabić nie mam zamiaru. Zrób admin notkę o tym! Potrzebujesz wsparcia merytorycznego? Masz mojego maila, usłużnie służę pomocą w każdej kwestii odnośnie trolli internetowych. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Powiadają; że co ma wisieć

Powiadają; że co ma wisieć nie utonie.. przeraża mnie ten fakt, że zadaniowane kur.y na tym portalu uniknęły by kary. Nie wiem, porozmawiajmy, każdy ma inną wizję tego, nie jestem najmądrzejszy, więc lubię zapytać. Po dedukcji wychodzi mi gilotyna jako najmądrzejsza opcja, chociaż Samotny Wilk podżynający f\gardła trollom namierzonym na tym portalu też nie jest głupim pomysłem. Admin, wypowiedz się proszę w tym tymacie, ale nie banem na moją osobę, bo dostaniesz obuchem. Pozostałych forumowiczów ZnZ proszę o zajęcie stanowiska w tej kwestii.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Ja wiele razy pytam, ponieważ

Ja wiele razy pytam, ponieważ lubię wiedzieć. Dzieki temu staję się coraz mądrzejszy. "głupie" pytania dają mi mądre odpowiedzi, taki pasterz owiec na hali, czy żul pod sklepem potrafi wzbogacić moją wiedzę. Dostaję czasem informacje, których nie spodziewam się, niby nie istotne, ale przy analizie rzeczywistości stają się kamieniem węgielnym.

Medium, mam z Tobą problem, nie wiem czy tak Ty obniżyłaś loty, czy ja tak bardzo odleciałem od Ciebie? Przestrzeń intelektualna postrzegania Świata między nami stała się ogromna, moim zdaniem powinnaś iść lepić pierogi na Święta, nie jestem seksistą, ale same to intelektualnie dowodzicie, że natura stworzyła Wam krótsze stopy, abyście miały bliżej do szafek kucz=hennych, z naturą nie wygrasz.. Język

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj