Paleontolodzy sugerują, że Tyrannosaurus Rex był o 70% większy niż sądzono

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowe badanie przeprowadzone przez paleontologów z Canadian Museum of Nature w Ottawie sugeruje, że słynny tyranozaur rex mógł być o 70% większy niż wcześniej sądzono. Naukowcy przedstawili swoje odkrycia na dorocznej konferencji Towarzystwa Paleontologii Kręgowców w Toronto.

Obecnie największym tyranozaurem w historii badań jest okaz o imieniu „Scotty”, który za życia ważył prawie 9 ton. Naukowcy sugerują jednak, że na Ziemi mogłyby żyć znacznie większe osobniki.

 

Paleontolodzy przeanalizowali dane dotyczące populacji dinozaurów i średniej długości życia, aby stworzyć komputerowy model krzywej wzrostu gada. Przyjrzeli się również różnicom w wielkości ciała w zależności od płci (dymorfizm).

 

W rezultacie zbudowano dwa modele – jeden z zerowym dymorfizmem, a drugi z mocno zaznaczonym. W drugim przypadku T. rex mógł osiągnąć wagę 24 ton, ale odrzucono ten model. Pierwszy model sugeruje, że największy dinozaur mógł ważyć 15 ton.

 

Naukowcy podkreślają jednak, że jak dotąd nie znaleziono żadnych skamieniałości potwierdzających, że tak duże tyranozaury mogły żyć. Dlatego model nie może być uznany za wiarygodny.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

A czy te nałkofce tylko SĄDZĄ

A czy te nałkofce tylko SĄDZĄ czy wykopali jakiś szkielet o 70 % większy ? A tylko sądzą po jakimś tam rozbłysku - ale niech kopią i jak się dokopią do takich skamieniałości to dopiero niech napiszą pracę NAUKOWĄ przez duże N i potwierdzą materiałem zdjęciowym lub filmowym - inaczej to niech spi...ają ze swoimi spekulacjami.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika W.Redny

Calkiem mozliwe. Przez

Calkiem mozliwe. Przez miliony lat przez które istniał ten gatunek ich populacja sumarycznie wynosiła setki miliony sztuk. A ile szkieletów odkopano? Kilkadziesiąt 

Jaka jest szansa że jeden z okazów które znaleziono należał akurat do największego przedstawiciela gatunku? 

Zerowa. 

Portret użytkownika euklide⁣s

Drzewa dwa razy wyższe niż

Drzewa dwa razy wyższe niż obecnie i gigantyczne zwierzęta mogły pojawić się tylko w warunkach mniejszej niż obecnie grawitacji. Dla danej grawitacji istnieją po prostu pewne limity (np. wysokość słupa wody w kapilarze)  i pewne optimum do którego dopasowują się rośliny i zwierzęta.Stąd mój wniosek, że planeta rośnie i kurczy się cyklicznie. W czasach dinozaurów miało miejsce apogeum cyklu rozkurczania, planeta miała większy promień i grawitacja była niższa. Przypuszczalnie skurcz planety jest zjawiskiem stosunkowo gwałtownym, podczas którego dochodzi do katastrofalnych zjawisk jak gigantyczne tsunami, trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów, dlatego nastąpiło masowe wyginięcie dinozaurów, które i tak nie byłyby w stanie przetrwać na małej planecie. A potem wraz z nowym oddechem ziemi ze zgliszczy wyłonił się zupełnie inny świat ssaków..

Portret użytkownika emel

To bardzo ciekawa, że Ziemia

To bardzo ciekawe, że Ziemia była wtedy mniejsza, bo jakoś kontynenty takie jak współczena Ameryka Północna i Południowa były bliżej Eurazji i Afryki. Wręcz Ameryka Południowa była złączona z Afryką najprawdopodobniej. Więc tezy, jakoby grawitacja była wtedy mniejsza z powodu rozmiaru planety i to, że ruch kontynentów spowodowany jest wyłącznie przez rośnięcie i kurczenie planety są ze sobą niekompatybilne. W rzeczywistości obie tezy nie są prawdziwe: ani Ziemia nie zmienia rozmiarów, ani grawitacja wcale nie była istotnie mniejsza na powierzchni w czasach dinozaurów.

 

Portret użytkownika ​euklides

Ty nie potrafisz nawet czytać

Ty nie potrafisz nawet czytać tekstu ze zrozumieniem śmieszny pseudo-naukowcu.... Napisałem wyraźnie, że planeta w czasach dinozaruów była większa niż obecnie. Napisałem wyraźnie, że siła grawitacji jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu promienia. Na małej ziemi oceany pokrywają całą planetę, a kontynenty są złączone ze sobą. Kiedy ziemia rośnie to pojawia się więcej suchego lądu, a oceany wypełniają przestrzeń pomiędzy lądami. W czasach dinozaurów oceany były od siebie odizolowane lądem niczym wielkie jeziora dlatego możliwa była wędrówka pomiędzy kontynentami. Cokolwiek z tego rozumiesz? Chyba nie, dlatego będziesz do usranej śmierci zadawał nic nie wnoszące pytania i formułował nielogiczne pseudo-argumenty, bo w rzeczywistości chyba jesteś po prostu idiotą i to jest prawdziwa teza.

Portret użytkownika emel

eulides wrote: Na małej ziemi

eulides wrote:
Na małej ziemi oceany pokrywają całą planetę, a kontynenty są złączone ze sobą.
W czasach dinozaurów były właśnie kontynenty złączone ze sobą. Czyli była wtedy mała Ziemia. Ale sugerujesz, że grawitacja była wtedy mniejsza z powodu zwiększonego rozmiaru Ziemi. Sprzeczność.

Portret użytkownika euklide⁣s

W czasach dinozaurów były

W czasach dinozaurów były właśnie kontynenty złączone ze sobą

Oczywiście, że nie. Wtedy ziemię pokrywał ocean i nie było by życia na lądzie. Miałem wprawdzie nie odpisywać, ale wiem, że będziesz nadal kręcił, więc trochę ci utrudnię....

Strony

Skomentuj