Paleontolodzy odkryli w Argentynie nowy gatunek dinozaura

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół argentyńskich i hiszpańskich paleontologów odkrył szczątki nowego gatunku dinozaura. Kości zostały znalezionne w prowincji Neuquén w centralnej Argentynie i należą do gatunku jednego z największych dinozaurów w historii Ziemi.

 

Badacze znaleźli większość czaszki, w tym pysk, szczęki i liczne zęby, dzięki czemu mogli dokonać niemal całkowitej rekonstrukcji głowy. Odkryto również części szyi, ogona i kręgosłupa. Szczątki należały do dorosłego osobnika i dwóch młodych. Dinozaury żyły około 110 milionów lat temu i otrzymały nazwę Lavocatisaurus agrioensis.

 

Odkrycia dokonano w specyficznym regionie. Zdaniem paleontologów, kości zostały wykopane w miejscu, gdzie 110 milionów lat temu znajdowała się pustynia. Jest to pierwszy zapis, odnotowujący się przemieszczanie grupy wśród dinozaurów z rodzaju Rebbachizaur.

Alamozaur, rodzaj zauropoda z grupy tytanozaurów – źródło: DiBgd/CC BY-SA 3.0

Lavocatisaurus agrioensis należał do zauropodów – były to największe zwierzęta lądowe w historii. Te masywne dinozaury charakteryzowały się długimi szyjami i ogonami oraz małymi głowami. Wszystkie były roślinożercami. Przykładowo superzaury osiągały do 33-34 metrów długości, natomiast masa Argentynozaurów sięgała nawet 120 ton.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj