Kategorie:
Paleontolodzy odkryli starożytną skamielinę kraba w chińskim mieście Chengjiang. Praca naukowców z Instytutu Geologii i Paleontologii w Nankinie Chińskiej Akademii Nauk została opublikowana w Journal of the Geological Society.
Skamielina ujawnia szczegóły strukturalne grupy kambryjskich morskich radiodontów stawonogów, które żyły 500 milionów lat temu. Naukowcy odkryli skamieniałe okazy młodocianego radiodonta o długości 15 cm i szerokości 5 cm. Eksperci początkowo zidentyfikowali dziwne zwierzę jako znany wcześniej gatunek radiodonta. Jednak najbardziej przednia para kończyn skamieniałości odróżnia ją od wszystkich innych radiodontów, co prowadzi do ponownej oceny zapisu kopalnego.
Naukowcy twierdzą, że odkryli coś więcej niż tylko nowy rodzaj, Innovatiocaris maotianshanensis. Za życia gatunek ten był jednym z najbardziej przerażających drapieżników oceanu.
Ich pojawienie się około 520 milionów lat temu we wczesnym kambrze wskazuje na tworzenie się złożonych sieci pokarmowych i ekosystemów morskich. Oprócz ich znaczenia ekologicznego, Radiodonta ma bardzo dziwaczne morfologie, takie jak usta skierowane do tyłu, które intrygowały naukowców przez ponad sto lat od ich pierwszych odkryć skamieniałości w latach 80. XIX wieku. Kolczaste wyrostki w pobliżu ujścia Innovatiocaris maotianhanensis, duże oczy i skrzela w całym ciele wskazują, że stawonogi polowały na dużą zdobycz. Według naukowców Innovatiocaris sugeruje nową linię ewolucyjną u radiodontów.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj