Palenie tytoniu zmienia ludzkie DNA powodując choroby, które mogą wpłynąć na zdrowie przyszłych pokoleń

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com
To, że palenie tytoniu nie jest zdrowym nawykiem jest chyba faktem oczywistym dla każdego, ale nie mamy przeważnie świadomości jak długofalowe moga być negatywne skutki tego nałogu. Naukowcy udowodnili, że palenie papierosów powoduje poważne zmiany w ludzkim DNA i mogą one zostać przekazane następnym pokoleniom.

 

Genom, czyli materiał genetyczny, jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie, jednak może on ulegać zmianom w trakcie trwania życia człowieka - proces ten znany jest pod nazwą modyfikacji epigenetycznych. Mogą one zachodzić same wraz z wiekiem, jednak wpływ na ich powstawanie mają również czynniki środowiskowe (np. narażenie na działanie pewnych substancji chemicznych), czy prowadzony styl życia.

Szwedzcy naukowcy byli bardzo zaskoczeni tym, jak duże zmiany w ludzkim DNA powoduje palenie papierosów. Badania wykazały, że stopień tych zmian u niektórych ludzi był bardzo duży - w niektórych genach zaobserwowano 20% zmiany. Zgodnie z wynikami badań, choroby spowodowane paleniem, np. choroby nowotworowe, cukrzyca, czy obniżenie odpornosci, mogą mieć daleko idące konsekwencje i wpłynąć na stan zdrowia przyszłych pokoleń.

 

Stąd wniosek, że paląc - ludzie narażają się na działanie toksyn, które powoduja zmiany w DNA i w aktywności tych genów, które - jak udowodniono w wielu innych badaniach - odpowiadają za powstawanie takich chorób, jak nowotwory, cukrzyca, czy różne zaburzenia genetyczne. Tym samym zwiększają ryzyko powstania tych zaburzeń u swoich dzieci.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Węższy

Dobry, to i ja się wtrącę.

Dobry, to i ja się wtrącę. Proszę nie odebrać tego za reklamę. Są na rynku 2 marki fajek, do których produkcji została użyta tylko woda - podobno. Niegdyś taka informacja widniała na ich opakowaniach, obecnie już nie, więc proszę sprawdzić. Nazywają się one Pueblo oraz Pepe Smile taki sympatyczne nazwy. Mawiają na nie naturalne papierosy Smile bez dodatków. Te pierwsze są w 3 kolorach oznaczające moc czy rodzaj tytoniu tzn zielone, niebieskie i żółte. Pepe jakby troche gorsze gatunkowo, dużo zmielonych łodyg. Nie wszędzie do kupienia, są np. w kolport* czy trafikach. Używam ich do specyficznej mieszanki :] wyczuwam ogromną różnicę w porównaniu z markowym, kropionym chłamem. Choć od jakichś 3 paczek wstecz, ich smak jest jakby trochę inny...

Dziękuję bardzo za informację o fermentacji tytoniu...

Pozdrawiam Was Słowianie.

Portret użytkownika lobby labradorskie

Na to pytanie powinien sobie

Na to pytanie powinien sobie odpowiedzieć autor tych bzdur pod linkiem udostępnionym przez ciebie. Bardzo chwytliwe są teksty pisane tam grubym drukiem (celowo nie cytuję), ale niemal zupełny brak zrodel, charakterystyczny dla tego typu radosnej twórczości, skreśla artykuł w całości. No, może nie wtedy, kiedy ktoś szuka czegoś zabawnego na wieczór... Nauczcie się wreszcie wy wszyscy - ludzie od konspiracji - że ilekroć twierdzicie, że coś jest udowodnione, to nie oznacza to dowodu, a jedynie pogrąża was to bez podania żadnych zrpdel, dodatkowych informacji itd. Szanujcie czas innych ludzi i jeśli planujecie pisać taki szit, to lepiej zajmijcie się uprawa bio truskawek na działce pod moadtek.

Portret użytkownika Laura

Wszystko, co uzależnia jest

Wszystko, co uzależnia jest zgubne dla człowieka i co najgorsze człowiek nawet nie ma pojęcie, co takie uzależnienie mu upośledza. Ale wolność przede wszystkim, więc palacze niech sobie palą, ale niech potem nie całują niepalących...brrr )))))

Portret użytkownika baca

palacze nie chcą Cię całować

palacze nie chcą Cię całować bo jestes wegetarianką... nie dorabiaj do tej drobnej anomali jakiejś wielkiej ideologii...

po prostu jesteś taka słabiutka że mogłabyś nie przeżyć dobrego pocałunku i paść z wyczerpania

postaraj się Laurka zajrzeć wewnątrz siebie i odnaleźć odpowiedź dlaczego do cholery nie lubisz zwierząt?

no coś Ty? przecież one są taaaaakie dobre Smile

 

Portret użytkownika Roni Tornado

Po co ta złośliwość ? Jawisz

Po co ta złośliwość ? Jawisz się jako dureń pisząc w takim tonie jak napisałeś do Laury. Po co ten atak personalny jak ona ogólnie pisała ? Wiem, że potrafisz pisać z sensem i było by lepiej gdybyś nie robił z siebie przygłupa. 

Strony

Skomentuj