Pakistan udziela pomocy militarnej Arabii Saudyjskiej, która jest ostrzeliwana z Jemenu

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Guilhem Vellut/CC BY 2.0

Arabia Saudyjska zaczyna popadać w coraz większe kłopoty. Swoją drogą to zaskakujące, że bogate państwo, wyposażone w najnowsze technologie wojenne i otrzymujące wsparcie od zachodnich ekspertów, nie potrafi sobie poradzić w Jemenie. Saudowie najwyraźniej zostali zmuszeni prosić o pomoc Pakistan.

 

Jak dowiedział się portal informacyjny Middle East Eye, w Arabii Saudyjskiej mają pojawić się pakistańskie wojska. Ich głównym zadaniem będzie ochrona południowych granic przed atakami proirańskich rebeliantów z Jemenu. Przynajmniej oficjalnie mówi się, że żołnierze nie będą brali udziału w zadaniach ofensywnych.

 

Już dwa lata temu saudyjski król prosił Pakistan o zaangażowanie się w wojnę w Jemenie, lecz spotkał się z odmową. Tym razem parlament miał przez 4 dni debatować nad udzieleniem wsparcia militarnego. Kraj obawia się pogorszenia relacji z Iranem i wybuchu konfliktu religijnego - około 20% mieszkańców to szyici.

 

Wojna w Jemenie wybuchła prawie dwa lata temu. Uzbrojeni szyici zajęli stolicę Sanę, po czym szybko przemieszczali się na południe aż do portu Aden. Prezydent tego państwa, który najpierw zrezygnował z władzy po czym zmienił zdanie, uciekł drogą morską do Arabii Saudyjskiej i poprosił króla o "bratnią pomoc".

 

Po dwóch latach działań zbrojnych szacuje się, że zginęło około 10 tysięcy ludzi. Sytuacja humanitarna w Jemenie jest fatalna. Saudowie nie chcą się poddać i robią co mogą aby zdobyć kontrolę nad całym państwem. Odnoszą stosunkowo bardzo niewielkie sukcesy, podczas gdy rebelia zdołała już wielokrotnie ostrzelać rakietami balistycznymi terytorium Arabii Saudyjskiej. W zeszłym miesiącu, bojownicy Huti uderzyli w obóz wojskowy niedaleko Rijadu. Jak widać tarcza antyrakietowa nie zadziałała. Saudowie powinni poważnie zastanowić się nad rezygnacją z podbicia Jemenu, ale wtedy musieliby ogłosić porażkę wobec Iranu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika zaduma

Niech obrzucą brzydkiego 

Niech obrzucą brzydkiego  wroga drobnymi pieniędzmi i opryskają ropą. W odwodzie mają policję religijną uzbrojoną w metry krawieckie do obmierzania powłóczystych szat obywateli. Niech wychłosta miętkim orężem nieprzyjacioły. Oprócz kasy, technologii i "doradców" wypadałoby mieć jakieś tradycje wojenne, które Paki mają. Jak Paki nie zdąża, będzie ciepło w gaciach.

Skomentuj