Pakistan porzuci dolara w transakcjach handlowych z Chinami

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Stany Zjednoczone straciły sojusznika na Bliskim Wschodzie. Już od tygodnia amerykańskie władze krytykują Pakistan i obwiniają władze o ukrywanie terrorystów w swoim kraju. Donald Trump groził wstrzymaniem pomocy finansowej, ale Pakistan nie pozostał dłużny i oficjalnie wykonał zwrot w kierunku Chin.

 

Konflikt na linii Pakistan-USA zaczął się już na samym początku 2018 roku, gdy Trump oskarżył Islamabad o stosowanie podwójnej gry - pobierania pieniędzy od Stanów Zjednoczonych przy jednoczesnym ukrywaniu talibów. Wyliczył, że w przeciągu ostatnich ponad 15 lat Pakistan otrzymał więcej niż 33 miliardy dolarów pomocy finansowej na zbrojenia. Ostatecznie wsparcie to zostało oficjalnie zawieszone.

Należy jednak dodać, że w grudniu miało miejsce ważne spotkanie wysoko postawionych chińskich i pakistańskich urzędników. Podczas rozmów uzgodniono między innymi budowę morskiej bazy wojskowej w Pakistanie. Instalacja ma powstać w Jiwani w południowej prowincji Beludżystan, czyli tuż przy granicy z Iranem nad Zatoką Omańską. Baza będzie strzec Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego (CPEC) i będzie miała kluczowe znaczenie dla wielkiego chińskiego projektu "Jeden pas, jedna droga", który reaktywuje Jedwabny Szlak.

Niewykluczone, że wycofana przez USA pomoc finansowa ma właśnie związek z ekspansją Chin w Pakistanie i projektem Nowego Jedwabnego Szlaku. Władze Islamabadu kompletnie nie przejmują się Donaldem Trumpem - Minister Spraw Zagranicznych Khawaja Muhammad Asif ogłosił, że Pakistan i Stany Zjednoczone nie są już przyjaciółmi. Co więcej rząd zapowiedział porzucenie dolara w transakcjach handlowych z Chinami i nakazał, aby 1,4 miliona afgańskich uchodźców przebywających w obozach opuściło kraj w ciągu 30 dni. Spodziewane jest nawiązanie jeszcze silniejszej współpracy Islamabadu z Pekinem.

 

Amerykańska pomoc finansowa dla Pakistanu wynosi 225 milonów dolarów. To nic w porównaniu do gigantycznych chińskich inwestycji i projektów infrastrukturalnych wartych 57 miliardów dolarów, które są częścią Nowego Jedwabnego Szlaku. Chiny zapowiedziały również pomoc w szkoleniach pakistańskich sił specjalnych i zapewnieniu bezpieczeństwa, które będzie istotne dla ochrony swoich interesów w tym kraju.

 

Analitycy wskazują, że Pakistan uległ "chinizacji" - skoro USA mogą zrezygnować z dalszej współpracy to Chiny bardzo chętnie wejdą na ich miejsce. To oznacza utratę amerykańskich wpływów na rzecz państwa, które postrzegane jest jako największe zagrożenie dla interesów i dominacji Stanów Zjednoczonych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Czyli uchodzdztwo polega na

Czyli uchodzdztwo polega na tym ,by ci ludzie opuscili domy  by nie mogli walczyc o nie.Tak samo jak inne kraje wschodu i polnocnej afryki.Czyli wiadomo o co chodzi.Wezcie uchodzcow USA zaplaci ,A USA wezmie dla siebie zloza i dobra danego kraju a nawet zasiadzie w nim przez pare lat Unia Europejska zachowuje sie jak zwyczajna dziwka a USA jak zwyczajna nierzadnica.Takze co tu wam tlumaczyc.Biada biada Babilon,upadasz

Portret użytkownika U_P_Adlina

Dedolaryzacja w toku. To

Dedolaryzacja w toku. To będzie powolny proces, ale on już się dzieje. A świat czeka z utęsknieniem na finał.

PS: Mam nadzieję johnie, że nie wykasujesz tego postu, jak jego poprzednika. W sumie to naprawdę nie wiem, czemu taki jak ten post ci przeszkadza?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika ola

Jedyna przeszkodą odejścia od

Jedyna przeszkodą odejścia od $ w rozliczeniach handlowych jest na razie Rosja z kapitałem  ok. 1 biliona $.. No i co ona zrobi z tą ilością szmalu jak pierdyknie $....a pierdyknie bo chińczycy już pozbyli się 1/2 zasobów w $ tj.ponad 1.5 biliona zielonych.Ruskie pchają miliardy$ w zbrojenia....a Polacy pchają wózki w supermarketach i jeszcze w dodatku na kredycie jadą..  Chiny robią co mogą ,żeby zainwestować gdzie się da -w Afryce,Ameryce Południowej,w Australii,nawet w Nowej Zelandii i śmiało wypierają USA i zachód inwestując miliardy$.

Portret użytkownika inzynier magister

Jak chińskie komuchy

Jak chińskie komuchy przejmąwładzę nad światem to zniszcząwszystkich, razem z Polakami i innymi narodami ! Chińskie komuchy nie są tak pobłażliwe jak inne enwuowskie hitlerowcy ! Módlmy sięza Polskę do Jezusa miłosiernego !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Odważniak

Jak sie nie obrócisz, tak

Jak sie nie obrócisz, tak dupa z tyłu.

W sumie skośni są bezwzględni, to nie to, co nasza cywilizacja luzu. W laboratorium, w którym pracuje moja znajoma, są też Chinki. Przychodzą  pierwsze, wychodzą ostatnie, okupują nawet na obiedzie, byle tylko pokazać, że są, że ciężko pracują bez przerw, bo tak są wytresowane. Blokują miejsce, czy trzeba, czy nie i inni nie mogą się dopchać do kompa, czy czego tam, a przez okno wygląda, że pracują za szesnastu.. Harówa za miskę ryżu to jest skośna alternatywa... 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika TAL-BAU-SYSTEM  (Wymiana pogladow a nie slowne przepychanki)

Nie zyczmy Ameryce zaglady,

Nie zyczmy Ameryce zaglady, bo tam tez mieszkaja ludzie tacy jak my, ale zyczmy im udanego przewrotu i odciecia od wladzy tych ussmanskich mordercow! No i zolnierza usa ktorzy na okupowanych terenach zabijaja dzieci,kobiety i cywili dla zabawy, im wszystkim zycze z calego serca choroby psychicznej i zeby srali pod siebie i nie trzymali moczu... 

Portret użytkownika MiamiVibe

Być może go rozwali, ale po

Być może go rozwali, ale po Stanach przyjdzie kolejny hegemon i będzie znowu to samo. Nie czuję nienawiści do Ameryki, ani do Chin, ale uważam, że powinniśmy odchodzić od całkowitego podporządkowania się mocarstwom, na rzecz tworzenia potęgi i niezależności u siebie w Polsce, ale do tego trzeba ludzi z jajami, a nie sprzedajnych ścierwo-klakiero-kukiełek jak jest teraz.

Strony

Skomentuj