Pakistan oskarża Indie o terroryzm środowiskowy w Kaszmirze. Sprawą zajmie się ONZ

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Malik Amin Aslam, doradca premiera Pakistanu ds. zmian klimatu, oświadczył, że samoloty indyjskie zrzucają bomby na leśny rezerwat. Władze pakistańskie wniosą skargę do Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko działaniom Indii, oskarżając ją o terroryzm środowiskowy w związku z niedawnymi atakami lotnictwa indyjskiego na terytorium Pakistanu w rejonie miasta Balakot.

 

Ostatnia niebezpieczna eskalacja starego konfliktu na linii Indie - Pakistan, poza militarnym ma też inne, ekologiczne oblicze.

„Nastąpił akt terroryzmu środowiskowego, który wyrządził poważną szkodę środowisku" - powiedział Malik Amin Aslam, doradca premiera Pakistanu w sprawie zmian klimatycznych.

Według niego, samoloty indyjskie zrzucały bomby na leśny rezerwat, a obecnie pakistański rząd bada bardziej szczegółowo szkody wyrządzone naturze, aby złożyć skargę do ONZ. Jak stwierdzono w tekście rezolucji 47/37 Zgromadzenia Ogólnego ONZ, bezcelowe niszczenie środowiska, które nie jest uzasadnione koniecznością działań wojskowych, jest niewątpliwie sprzeczne z prawem międzynarodowym.

 

We wtorek Indie poinformowały, że siły powietrzne tego kraju zaatakowały obóz grupy Jaish-e-Muhammad (armia Mahometa) w pakistańskim mieście Balakot. Pakistan zaprzecza, że na tym obszarze był obóz ekstremistów. Przyczyną napięć pomiędzy New Delhi i Islamabadem był atak z 14 lutego br. na konwój indyjskich sił wojskowych w Dżammu i Kaszmirze, w wyniku którego zginęło 45 osób. Jaish-e-Muhammad wziął odpowiedzialność za ten atak.

 

Sytuacja w Dżammu i Kaszmirze - jedynym stanie w Indiach, w którym większość stanowią muzułmanie, pozostaje napięta od wielu lat. W części indyjskiej istnieją aktywne grupy popierające secesję z Indii. New Delhi oskarża Islamabad o wspieranie terrorystów, a Pakistan zaprzecza tym twierdzeniom.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika wojak

Izrael-Indie

Izrael-Indie

Zacieśnianie współpracy pomiędzy Izraelem a Indiami, jest przygotowaniem do decydującej rozgrywki z Iranem.
Pakistan stał się obecnie kluczowym partnerem dla Chin. Zwłaszcza, że oba te państwa traktują Indie, jako naturalnego, groźnego konkurenta.

Chiny i Pakistan zbudowały drogę przecinającą Himalaje, która łączy chiński Kaszgar z pakistańskim Islamabadem. Jednocześnie w styczniu 2013 roku Chińska Republika Ludowa uzyskała prawo zarządzania, sfinansowanym zresztą wcześniej przez siebie, portem w Gwadarze. 

Port ten, położony nad Morzem Arabskim, to doskonały punkt odbioru surowców energetycznych (ropa, gaz) z Bliskiego Wschodu oraz z Iranu. 

Ma to dla Chińczyków olbrzymie znaczenie, ponieważ droga tranzytowa z Gwadaru do wschodnich Chin jest krótsza, niż szlak morski przebiegający przez Cieśninę Malakka. Cieśninę, której zablokowanie byłoby ogromnym uderzeniem w chiński handel i gospodarkę. 
W związku z pokonaniem najwyższego łańcucha górskiego świata, Pakistan stał się również terytorium, przez które może przebiegać jedna z nitek lądowego szlaku handlowego, czyli tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku.

W czasie wojny USraela z Iranem, Pakistan jako jedyny kraj islamski posiadający broń atomową ma być szachowany przez Indie, będące w konflikcie z Pakistanem.

Strony

Skomentuj