Na Pacyfiku "zaginęła" wyspa Sandy Island

Kategorie: 

Wyspa Sandy Island - Źródło: Google Maps

Ostatnie obloty terytorium wokół Australii, jakie prowadzili tamtejsi badacze ujawniły, że w miejscu gdzie według map,  w tym Google Earth, powinna się znajdować wyspa Sandy Island nie ma nic więcej niż ocean. Wyspa zniknęła i pozostawiła po sobie tylko konsternację naukowców.

 

Założono od razu, że prawdopodobnie wyspa nigdy nie istniała i była kartograficznym błędem powielanym potem przez innych. Niewielki obszar lądu o nazwie Sandy Island, powinien się znajdować na Morzu Koralowym między Australią a Nową Kaledonią. Po tym, gdy pierwszy raz nie odnaleziono wyspy wysłano tam ekipę naukową, która potwierdziła, że nie ma śladu po rzekomo wcześniej zidentyfikowanym lądzie. Gdy ogląda się ten obszar na Google Earth widać, że kontur wyspy Sandy Island istnieje, ale brakuje potwierdzenia w postaci zdjęć wyspy z któregokolwiek z satelitów.

 

Fizyczne zniknięcie wyspy uznano za zbyt mało prawdopodobne i nadal drążono hipotezę błędu kartografów. Ustalono między innymi, że wyspa pojawia się na mapach oraz w publikacjach naukowych dopiero od 2000 roku. Była nawet obecna na mapach pogodowych. Jednak wyspy tej nigdy nie ujęli w swoich bazach danych Francuzi, którzy przecież zarządzają w tamtej okolicy sporym obszarem w ramach Polinezji Francuskiej. Może to być ostateczny dowód na to, że wyspa ta nigdy nie istniała.

[gmap zoom=10 |center=-19.24114303916595,159.98016357421875 |width=440px |height=300px |control=Small |type=Hybrid]

Mimo to wciąż pojawiają się nowe teorie włacznie z tą, że wyspa została wykreślona przez Francuzów w 1979 roku. Sugeruje się, że mogły się tam odbywać jakieś testy broni, na przykład nuklearnej. Francuzi jednak mieli swój poligon atomowy na atolu Mururoa więc nie wydaje się to zbyt racjonalna hipoteza. Inna ciekawa teoria zakłada, że wyspa to celowy błąd zrobiony przez kartografów aby śledzić kto nielegalnie kopiuje mapy, propagacja takiego błędu przez następne wydawnictwo byłaby przyznaniem się do kradzieży danych.

 

Bez względu na to jakie wyjaśnienie uznamy za wiarygodne wyspa Sandy Island rozpłynęla się w powietrzu i to czy była efemerydą czy realnym lądem zniszczonym w wyniku jakiegoś oddziaływania na zawsze pozostanie w sferze sporów.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gregor ju

zmyla sie po prostu ale 10

zmyla sie po prostu ale 10 lat temu jeszcze byla na grenadzie miala siedem palm i 3 domki  bialy piasek i troche trawy he he byla powierzchnia wielkosci moze boiska do pilki noznej dluga ale nie szeroka .fale ja zmyly .he he he

ateista   prosze nie wciskac tematow religijnych bo to sa glupoty ok !!!
"Wer mit den großen Hunden pissen will , muß auch das Bein so hoch kriegen"!!!
ɟdoʞ
ɯǝp
ɟnɐ
ʇɥǝʇs
ʇlǝʍ
ǝuıǝɯ

Portret użytkownika y

Nie o tą Sandy chodzi. Ta

Nie o tą Sandy chodzi. Ta jest ok, a tamta miała być po drugiej stronie Australi, w połowie drogi do nowej Kaledonii. Klka miesięcy temu jak przeglądałem google map widać było czarą plame (tak jakby w paincie ktoś maznoł) dzisiaj owa plama ma kolor morza i gdyby nie stare screeny to bym nie znalazł tego miejsca.

Portret użytkownika Kalina

Ja sie tak wpatruje w ta

Ja sie tak wpatruje w ta sylwetkę i widzę jedynie jakiś kształt . To od obserwatora zależy co widzi a może lepiej co chciałby zobaczyć? Jak ta wyspa istotnie istniała to teraz jej nie ma! Może zatonela a może jej wcale nie było?

Matka Polka

Portret użytkownika robertodedrum

Przecierz to kapitan Jack

Przecierz to kapitan Jack Sparow ze swoją ekipa z czarnej perły ja buchneli, później wystawili na ebay-u gdzie kupili ja marsjanie a teraz nasza ziemska sonda znalazła ja na czerwonej planecie i NASA nam niebawem ogłosi że nasz GROM poleci wraz z MARINES odzyskać nasza własność a nieświadomych ziemskich praw przedstawiciele innej cywilizacji zostaną oskarżeni o paserstwo. Według PAP rozprawe będzie prowadzić sędzia Maria Wesolowska. A całość będzie transitowala tlewizja PuknijSieWCzolo.tv oczywiście w HD tylko na platformie cyfrowego JebSatu.

Co sie stanie to sie stanie i tak nie uciekniemy....

Strony

Skomentuj