Kategorie:
WIdok pływającego pumeksu z lotu ptaka
Na Oceanie Spokojnym w odległości około 1000 km od Auckland w Nowej Zelandii zlokalizowano ogromną pływającą wyspę. Nie jest to jednorodny twór, ale zbiór pumeksowych wysepek o wielkość całkowitej ponad 20 tysięcy kilometrów kwadratowych.
Pumeks to porowate wulkaniczne szkliwo formowane przez gazy podczas nagłego krzepnięcia lawy. Marynarze nowozelandzkich służb morskich twierdzili, że pierwszy raz w życiu widzą coś takiego. Najprawdopodobniej jest to efekt działania jakiegoś nieznanego pomorskiego wulkanu. Zdaniem władz dryfujący pumeks nie stanowi zagrożenia dla żeglugi.
Podobne formacje pumeksu zaobserwowano ostatnio również na Morzu Czerwonym, w okolicy podmorskiej erupcji wulkanicznej w archipelagu wysp Zubair.
Komentarze
mgr inż. Dżyszla
"Nie czyń innym, czego dla siebie nie pragniesz" ( 孔夫子)
Thrive - Wzrost napisy PL -
ViP ~~ Victoria is Peace ~~
Thrive - Wzrost napisy PL -
ViP ~~ Victoria is Peace ~~
Skomentuj