Kategorie:
Międzynarodowa Agencja Energii w nowym raporcie przewiduje, że w ciągu najbliższych kilku lat nawet 90% całej nowej generacji energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych i elektrowni jądrowych. Do 2025 roku źródła odnawialne będą stanowić 35% światowej produkcji energii elektrycznej.
Prognozuje się, że udział węgla spadnie do 33%. Energia jądrowa, która jest tradycyjnie uważana za czystą, również odnotuje niewielki wzrost, odpowiadając za około 10% globalnej produkcji, podczas gdy gaz utrzyma poziom około 20%. W rezultacie do 2025 roku odnawialne źródła energii i elektrownie jądrowe będą odpowiadać za około 45% światowej produkcji energii.
Jednym z kluczowych ustaleń raportu jest to, że ponad 90% nowego światowego zapotrzebowania na energię elektryczną do 2025 r. zostanie zaspokojone dzięki nowym bezemisyjnym energetyce. Większość tej nowej generacji będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna.
Zmniejszy się wpływ paliw kopalnych na wytwarzanie energii elektrycznej na całym świecie. Po osiągnięciu szczytu w 2022 r. emisje dwutlenku węgla z sektora energetycznego mogą ostatecznie ustabilizować się, a następnie zacząć spadać.
„Jesteśmy blisko punktu krytycznego dla emisji w sektorze energetycznym” – powiedział w komunikacie prasowym dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol.
Ponieważ prawie każdy kraj stara się osiągnąć cele w zakresie czystej energii określone w porozumieniu paryskim, zmienia się globalny bilans energii elektrycznej. Aby ograniczyć globalne ocieplenie, emisje gazów cieplarnianych muszą zostać zredukowane do zera do 2050 r. Dzięki tym środkom energia słoneczna i wiatrowa stają się bardziej dostępnymi i tańszymi sposobami wytwarzania energii elektrycznej w większości krajów świata.
Jednak zmiany klimatyczne już teraz odbijają się na infrastrukturze energetycznej poprzez ekstremalne warunki pogodowe. Energia wiatrowa, słoneczna i wodna mają sezonowe wahania wydajności. W zeszłym roku energetyka wodna została mocno dotknięta przez susze w USA, Europie i Chinach. Susza doprowadziła również do ograniczenia energii jądrowej we Francji, ponieważ niektóre elektrownie wykorzystują wodę rzeczną do chłodzenia reaktorów. Jednocześnie każda zła pogoda zwiększa zapotrzebowanie na energię elektryczną w celu utrzymania normalnej temperatury w domach.
Presja ta pokazuje, że popyt i podaż energii elektrycznej są w coraz większym stopniu zależne od wahań pogodowych, co powoduje, że redukcja produkcji z paliw kopalnych staje się poważniejsza.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Skomentuj