Ozdrowieńcy po COVID-19 mogą doświadczać uszkodzenia mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie, oparte na danych zebranych przez brytyjski Biobank, sugeruje, że osoby, które przeżyły COVID-19, mogą z czasem cierpieć z powodu utraty istoty szarej w mózgu.

 

W długoterminowym eksperymencie, w którym wzięło udział 782 ochotników, porównano obrazy mózgów ludzi przed pandemią. Aby przedstawić analogię między skanami mózgu przed pandemią i po pandemii, naukowcy poprosili 394 osoby, które przeżyły COVID-19, o ponowne badanie, a także 388 zdrowych ochotników.

 

Wśród uczestników, którzy wyzdrowieli z COVID-19, naukowcy zauważyli znaczący wpływ wirusa na ludzki mózg, z utratą istoty szarej w obszarach mózgu. Należy zauważyć, że badanie nie zostało jeszcze poddane rygorystycznej recenzji naukowej.

 

Autorzy napisali, że ich wyniki są konsekwentnie związane z utratą istoty szarej w obszarach limbicznych kory mózgowej, bezpośrednio związanej z pierwotnym układem węchowym i smakowym lub obszarami mózgu związanymi z percepcją zmysłów, takich jak węch. i smak. Szara istota w naszym mózgu jest częścią ośrodkowego układu nerwowego i zasadniczo kontroluje wszystkie funkcje naszego mózgu.

 

Istota szara pozwala ludziom kontrolować ruch, pamięć i emocje, więc zaburzenie istoty szarej mózgu może wpływać na umiejętności komunikacyjne i komórki mózgowe. Badanie sugeruje również, że utrata istoty szarej w obszarach mózgu związanych z pamięcią może z kolei zwiększać długoterminowe ryzyko demencji u tych pacjentów.

 

To odkrycie jest następstwem badania opublikowanego w zeszłym roku w czasopiśmie Lancet Psychiatry, które sugerowało, że poważne infekcje COVID-19 mogą uszkodzić mózg, prowadząc do długotrwałych powikłań, takich jak udar lub objawy podobne do demencji. Autorzy zauważyli, że potrzeba więcej danych, aby odpowiednio ocenić wpływ COVID-19 na zdrowie mózgu.

 

Większość osób, które przeżyły COVID-19, które wzięły udział w badaniu, doświadczyło łagodnych lub umiarkowanych objawów lub w ogóle nie wystąpiły. Uznano to za zaletę badania, ponieważ większość publikacji dotyczących obrazowania mózgu koncentrowała się na umiarkowanych do ciężkich przypadkach COVID-19. Istnieje fundamentalna potrzeba uzyskania większej ilości informacji o skutkach mózgowych choroby, nawet w jej najłagodniejszej postaci.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tańczący z WILKAMI

Noooo… i to są właśnie te

Noooo… i to są właśnie te CÓTNE [email protected] MANYpulacje na najwyższym poZIJONie!!!

„Ozdrowieńcy po COVID-19 mogą doświadczać uszkodzenia mózgu” – Noooo oczywiiiście… bo np. poJEEPom zaSZCZYpanym to już ABYsolutnie NIC a NIC "nie zagraża"… szczególnie tym co już PAGIBLI !!!

Są różne rodzaje LOGIKI… ta pustynna i OBErzezana jest bardzo zaraźliwa… i nieuleczalna !!!  

Portret użytkownika Tańczący z WILKAMI

Hahaha… a czy o kremówkach to

Hahaha… a czy o kremówkach to już daaawno temu nie nawijał pewien czarny papuś udający białego /czyżby ciastko z podtextem/… a na poważnie to gł. powodem tych kremacji może być ZACIERANIE ŚLADÓW… gdyby ktoś chciał sprawdzić prawdziwy powód zajścia zejścia… upssssss!

Portret użytkownika Tańczący z WILKAMI

Bo żeby zdrowym być… trza

Bo żeby zdrowym być… trza LEKARSTWA PIĆ /zażywać/… oczywiście wysokoprocentowe!!! Ale zaraz po akcji sifirusa Adminki zapodały sponsorowane arty o strasznej szkodliwości ankohola… ci co skorzystali z tych porad niech teraz mają żal do naganiaczy!!! Więc zakosztuj Drako profilaktycznie mocnej śliwowicy a wnet i humor Ci się poprawi – pozdrówka.

Szukasz sensu życia szukasz nagle wóda smutna żaba

 

Tylko pamiętaj… nie przesadzaj… byś nie wylądował w OKNIE życia np. >>>

Okno życia w Sosnowcu pijaki żule menele

Portret użytkownika drako_tr

No i tu mam problem Wilku,

No i tu mam problem Wilku, otóż związany jestem postanowieniem…człowiek to jednak głupoty czasem po pijaku wygaduje…5 lat temu, gdy na świat przyszła moja pociecha, tak mnie ten fakt uszczęśliwił, że postanowiłem przez 5 lat nie pić alko, no i dotrzymałem postanowienia…zostało jeszcze 5 miesięcy Biggrin

...ale to nawet dobrze się złożyło, bo akurat jesienią, zapowiedziana już przez naszych „zbawicieli” 4 fala ma zmyć Szczepanów i będę miał podwójny powód do radości i podwójnie będę mógł zalać robaka Biggrin

Portret użytkownika Tańczący z WILKAMI

Eeeech… ja tak sobie

Eeeech… ja tak sobie „ŻARTOWAŁEWM” … a Ty pamiętaj że KOMANDOS zawsze musi się kontrolować i być czujnym… bez względu czy po pijaku czy w amoku itp… i tak miałeś szczęście… wyobraź sobie nieroztropne postanowienie – „od jutra będę KOOOCHAŁ wszystkich PIZIcielców i naczelnego QRUDUPLA”… czy wiesz co to by było… albo byś się wykończył, albo byś musiał złamać postanowienie! Aaaaa… alkohol nie jest do picia… bo to LEKARSTWO… trza umieć DAWKOWAĆ :) 

10 rano stary dzisiaj nie pijemy, 2 w nocy niedźwiedzie

Strony

Skomentuj