Otwierają się nowe możliwości w dziedzinie transplantacji: w laboratorium stworzono pierwsze embriony ludzko-świńskie

Kategorie: 

Źródło: http://www.lansingstatejournal.com/story/news/nation/2017/01/26/first-human-pig-embryos-may-carve-path-transplants/97094752/

Naukowcy wyhodowali ludzkie komórki wewnątrz świńskiego zarodka. Jest to bardzo ważny krok w kierunku uzyskania wątroby i innych narządów do przeszczepów dla ludzi. Na stworzenie embrionu potrzeba zaledwie kilku tygodni.

 

 

Eksperymenty zwierzęco – ludzkie wciąż wzbudzają wątpliwości etyczne. W 2015 roku rząd Stanów Zjednoczonych zawiesił finansowanie takich doświadczeń z kieszeni podatników. W Kalifornii i Hiszpanii środki na eksperymenty laboratoryjne pochodzą z prywatnych fundacji. Tworzenie ludzkich komórek przez zwierzęta może się jednak opłacać w kontekście badań genetycznych, jak i rozwijania oraz testowania potencjalnych leków.

 

Mieszając komórki zwierzęce i ludzkie tworzymy chimery. Dotychczas takie krzyżówki były robione na myszach i szczurach. Wykorzystanie większych zwierząt, tj. świnie, może w niedalekiej przyszłości pomóc złagodzić niedobór ludzkich dawców do przeszczepów.

 

Zespół z Instytutu Salka w La Jolla w Kalifornii chce wytworzyć trzustkę, wątrobę i serce, które będą miały zastosowanie w organizmie człowieka. Większość narządów będzie pochodzić od człowieka poprzez wstrzyknięcie do zarodków świni komórek macierzystych od osoby, która dostanie przeszczep. W ten sposób problem odrzucenia powinien być ograniczony do minimum.

 

Naukowcy wykorzystują ludzkie komórki macierzyste, które są zdolne do wytwarzania wielu różnych tkanek. Wstrzykują od trzech do dziesięciu komórek w laboratorium w embrion trzody chlewnej i umieszczają go w maciorze. Rozwój trwa od trzech do czterech tygodni. Na razie uzyskano 186 zarodków, które zostały usunięte i zbadane.

 

Mniej niż jedna na 100 tys. komórek były ludzkie. To mniej niż oczekiwano, ale naukowcy i tak są bardzo zadowoleni, bo uzyskali ludzkie komórki po czterech tygodniach rozwoju. Są one w zarodkach prekursorami tkanek mięśni, serca, trzustki, wątroby i rdzenia kręgowego. Naukowcy stwierdzili, że planują przetestować sposoby koncentracji komórek przy powstawaniu konkretnych struktur, unikając jakiegokolwiek wkładu do mózgu lub spermy. Chcą w ten sposób ominąć problem etyczny, gdyż mogłoby to prowadzić do tego, że świnia zdobywa przypadkowo ludzkie cechy.

 

Pojawiają się sygnały, że zakaz finansowania badań zostanie wkrótce zniesiony. Zwiększony jednak zostanie nadzór każdego przedsięwzięcia w tym zakresie. Otwiera się nowa droga w ratowaniu życia ludzkiego. Badania są uzasadnione, jeśli będą wykonywane prawidłowo bez pokusy nadużyć.

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Klonik

Na Wiejskiej jest tyle

Na Wiejskiej jest tyle dorosłych egzemplarzy, te embriony to miało być klony tych z Wiejskiej, czy jakaś spóźniona akcja, a żadna to rewelacja, opis gatunku jaki dawno już powstał..mogę podać nazwiska..tych ,,embrionów,, ale zajmie to za ..dużo miejsca..I,m sorry.. o imć Bufetowej zapomnieć nie wypada..to wtedy się narobiło jak zwierzątka uchwaliły, źe wszystkie są równe..lisy, szpaki, zające..ale są i równiejsze dodała świnia i ruszyła gdzie korytem zapachniało..tyle mikroskopów a źaden tego genu nie odnalazł a jest...i dobrze się ma...za ludzkie...podatki..

Portret użytkownika regus

oczywiscie mami sie nas

oczywiscie mami sie nas pieprzeniem ze to dla naszego dobra! skad wiadomo ze takich zarodkow nie wszczepia sie ludziom? a pozniej co rodza sie zdeformowani ludzie, "dawcy", ktorych przeciez mozna zabic bo sa towarem dla transplantologii..biznes toczy sie dalej

Portret użytkownika Nicco

Człowiek nabywa cechy

Człowiek nabywa cechy właściciela organu, czy szpiku. Ile razy słyszano, że po przyjęciu szpiku, zmianiał się np. kolor oczu jak u dawcy, albo po przeszczepie serca uratowany zauważył u siebie talent muzyczny, który był domeną dawcy organu. Powodzenia z cechami świń...

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Tak samo otwierają się nowe

Tak samo otwierają się nowe możliwości w kościele katolickim, cytat za papieżem F1:

,,Papież w przyszłości mógłby mieszkać w Ameryce ….. te struktury Watykanu, stolicy apostolskiej kongregacji, czy banku watykańskiego, one są tak naprawdę niepotrzebne. Papież powinien być takim tylko widzialnym symbolem… potrzebna jest decentralizacja Kościoła.

Komentarz:

Mówi się o zmianie struktury kościoła katolickiego, ale prawdziwym i ukrytym celem jest usunięcie prawowierniej doktryny kościelnej, czyli nauczania Pisma Świętego i tradycji apostolskiej. Każdy pedalsko-heretycki biskup w lokalnym kościele będzie mieć kompetencje, aby karać prawowiernych katolików i księży, jeśli nie podporządkują się do jego herezji. Oznacza to, że pod pretekstem posłuszeństwa będą oni zmuszeni iść drogą herezji na zatracenie w piekle.

Strony