Oto najbardziej niebezpieczne wulkany, które mogą wybuchnąć w najbliższej przyszłości

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Naukowcy nie wiedzą, ile właściwie wulkanów znajduje się na Ziemi, ale wiadomo, że co najmniej 1500 wybuchło w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. Średnio na naszej planecie dochodzi do 50-70 erupcji rocznie. O wybuchu wulkanu może informować na przykład podwyższony poziom tlenku siarki oraz aktywność sejsmiczna. Na podstawie badań stwierdzono, że w najbliższej przyszłości może dojść do erupcji aż czterech dużych stratowulkanów.

W czerwcu 2016 roku naukowcy umieścili 5 czujników na szczycie wulkanu Ol Doinho Lengai w Tanzanii. Po 8 miesiącach jedno z urządzeń wykazało aktywność sejsmiczną na zboczach wulkanu oraz w jego pobliżu. Najprawdopodobniej wulkan wypiętrza się, co grozi erupcją w najbliższej przyszłości.

Wulkan Ol Doinfo Lengai - źródło: oldoinyolengai.pbworks.com

Islandia cierpi z powodu erupcji wulkanicznych co 3-7 lat. W 2010 roku z powodu ogromnej chmury popiołu wulkanicznego, wyrzuconego z krateru wulkanu o nazwie Eyyafyadlyoyukyudl, ruch lotniczy w Europie został zakłócony. Kosztowało to również europejską gospodarkę 4 miliardy funtów. Tym razem, do erupcji przygotowuje się wulkan Hekla, znany jako „wrota do piekieł”. Wulkan znajduje się w stanie hibernacji od lutego 2000 roku, choć wcześniej wybuchał średnio co 10 lat. Jego długi okres bezczynności jest szczególnie niepokojący, ponieważ badania wskazują, że ciśnienie wewnątrz wulkanu stale wzrasta. 

Wulkan Hekla na Islandii

Na północ od Hekli znajduje się wulkan Katla. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce aż 99 lat temu. Wśród 10 odnotowanych erupcji Katli, 8 miało miejsce między wrześniem a listopadem. Jeśli ten wulkan wybuchnie, stopi pokrywający go lód, co spowoduje powodzie i ewakuację całego południowego wybrzeża Islandii.

Wulkan Katla - źródło: 123rf.com

Ale to nie wszystko. Jest jeszcze największy na świecie aktywny wulkan, Mauna Loa na Hawajach, którego duża część znajduje się pod powierzchnią oceanu. Naukowcy przyglądają mu się bacznie od kilku lat. W XX wieku odnotowano w sumie 10 erupcji tego wulkanu, a ostatnia miała miejsce w 1984 roku.

Wulkan Mauna Loa - źródło:Twitter

Eksperci przyznają, że trwający obecnie 33-letni okres bezczynności Mauna Loa jest najdłuższym od 150 lat. Od 2013 roku wulkan zaczął się powoli budzić. Wzrost aktywności sejsmicznego w jego obrębie jaki nastąpił we wrześniu 2015 roku wzbudził szczególne zaniepokojenie wulkanologów.

Wulkan Siwelucz - źródło: KVERT

Oprócz tego nie można zapominać o wulkanach z Kamczatki. Tam prawie zawsze aktywny jest jeden z wielkih stratowulkanów. Obecnie szczególnie aktywny pozostaje wlkan Kluczewskaja Sopka oraz Siwelucz. Oba żywioły emitują konsekwentnie wielokilometrowe pióropusze pyłu i gazów, które od czasu do czasu skutecznie paralizują ruch lotniczy z Ameryki do Azji.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj