Oszacowano wpływ małżeństwa na ryzyko zachorowania na demencję

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego odkryli, że długotrwałe małżeństwo może zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję. Badanie zostało opublikowane w Journal of Aging and Health.

 

 

Eksperci przeanalizowali dane 150 000 osób zebrane w ciągu 24 lat. Badanie rozpoczęło się, gdy mieli 44 lata, a zakończyło się, gdy mieli 68 lat. Odkryli, że osoby, które były w związkach małżeńskich, rzadziej zapadały na demencję po 70 roku życia. Najniższe ryzyko występowało u osób pozostających w związku małżeńskim przez cały okres badania. Wśród nich otępienie lub łagodne upośledzenie funkcji poznawczych zaobserwowano u około 11%.

 

Rozwiedzeni i samotni uczestnicy byli najbardziej narażeni na rozwój demencji. Posiadanie dzieci zmniejszało ryzyko zachorowania na demencję o 60%, ale tylko wśród niezamężnych ochotników.

 

Specjaliści zauważyli, że nie potrafią wyjaśnić przyczyn swoich wyników. Jedna z teorii głosi, że osoby pozostające w związkach małżeńskich prowadzą zdrowsze życie, ale w tym badaniu naukowcy nie stwierdzili różnicy w zdrowiu osób zamężnych i samotnych. Wcześniejsze badania wykazały, że osoby w związkach małżeńskich mają mniej problemów ze zdrowiem psychicznym.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nomen - Omen

Czy bez internetu i telefonu

Czy bez internetu i telefonu potrafimy żyć? Nawet jeśli taki scenariusz wydaje się komuś nieprawdopodobny, warto zadawać sobie takie "kontrolne" pytania. Co w obecnych czasach może oznaczać brak możliwości kontaktu drogą elektroniczną? Nie Masz z nikim kontaktu... oprócz ludzi że Swojego, najbliższego otoczenia: Na ilu z nich Możesz polegać... Ilu z nich Możesz zaufać... Z iloma z nich Czujesz się naprawdę dobrze?

Portret użytkownika Kwazar

To może tylko cieszyć że

To może tylko cieszyć że "odkryli, że długotrwałe małżeństwo może zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję" Otóż dłuotrwałe małżeństwo nie tylko może zmniejszać demencję ale być przykładem,wzorem czym jest prawdziwa miłość a co za tym idzie,etyka,moralność,wychowanie,kultura dla dzieci zwanych następnymi pokoleniami. Jest jeszcze czymś już bardzo mało szanowanym obecnie. Uczy bowiem, czym jest oddanie,stałość,niezmienność czyli NATURALNE to coś, że tak było jest i będzie daje ARGUMENT, FUNDAMENT i OSTOJĘ Sensu i istnienia dla kolejnych pokoleń Lol A teraz idę bo znowu kiszonka mnie wzywa no i jak pomyślę, że wiekie słowa a i tak małe zrozumienie, to kiszonka razy dwa mnie wzywa :)))  

Portret użytkownika Nomen - Omen

"Bywa, że nie jestem szczery,

"Bywa, że nie jestem szczery, Czasem zwyczajnie kłamię. Jestem próżny, pazerny, Dbam tylko o swoje cztery litery.
Bywam małostkowy, Cyniczny i bezduszny. Osądzam bez litości, Bez serca i miłości.
Chciałbym być zawsze, Niewinny i prawdziwy. Chciałbym być zawsze, Pełen wiary i nadziei.
Ref.: Tak jak Bolek i Lolek, Tytus, Romek i A'Tomek, Dzieci z Bullerbyn, Tomek na tropach Yeti. Tak, jak król Maciuś pierwszy, Asterix i Obelix, Jak załoga G, McGyver i Pippii.
Miewam nieczyste intencje, Łamię własne zasady. Jestem niekonsekwentny, Drażliwy i nieznośny.
Nie potrafię słuchać, A sam bez przerwy gadam. Jak gdybym istniał tylko ja, A światem rządził szatan."

(Tekst piosenki zespołu Hurt pt: "Załoga G")

https://www.tekstowo.pl/piosenka,hurt__pl_,zaloga_g.html

===

Portret użytkownika Nomen - Omen

"A teraz powiedziałem wam o

"A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie.
Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata.
Nie ma on jednak ze mną (Jezusem Chrystusem) nic wspólnego.
Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca, i że tak czynię, jak mi Ojciec nakazał..."

(Ewangelia Jana 14:29-31)

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=353

===

Portret użytkownika pabloS

Nie mojego autorstwa ale

Nie mojego autorstwa ale przeklejam bo może pożyteczne:

 

cytat z artykułu " Jednocześnie w celu ograniczenia protestów wyłączono internet i telefony w całym kraju "

Czy ktoś się nad tym zastanowił !? W komentarzach piszecie tylko gaz ( oficjalnie w szuszwolmediach )  lub dźabągi ( wolna interpretacja ) i coś w rodzaju stanu wojennego - ok , bo kierunek narracji wyznaczony.

Przyzwyczajają nas do wyłączenia nam możliwości kontaktu. A czym to grozi w razie czego u nas czy gdziekolwiek na świecie ?

Nie masz z nikim kontaktu oprócz ludzi wokół siebie - z iloma z nich rozmawiasz i masz dobre realcje niekoniecznie przyjacielskie ?

Z kim możesz porozmaiwać o wszystkim w bliskim otoczeniu ?

Komu możesz zaufać w tym otoczeniu ?

Jeśli nikomu to zmień miejsce zamieszkania bo jak po Ciebie przyjdą to nikt nie zareaguje a co gorsza nawet nie powiadomią Twoich bliskich co się z Tobą stało bo nie będą wiedzieć kogo ! Jak już bliscy czy przyjaciele zaczną pytać to będzie za późno na cokolwiek.

Czas przejść na metody konspiracyjne praktykowane w czasach wojny w celu wyćwiczenia myślenia i działania w warunkach okupacji . Znaki w formie obrazowej o danych godzinach jak kwiatek w oknie ( nie wchodź do mnie nie jest bezpiecznie ) , uchylony lufcik ( u mnie OK )  miejsca przekazywania informacji ( dziupla , dziura w płocie ) bo dłuższa romzmowa czy spotkanie nie będzie możliwe ze względu na możliwość powiązania osób w konspiracji  itd....

Gdziekolwiek zdarzy się chęć odzyskania wolności najpierw konspiracja i dogłębne badanie czy nie ma wśród nas kretów a potem odsuwanie kolaborantów w cień i przejęcie systematyczne lecz powoli kontroli z badaniem czy kret nie jest u mego boku w celu eliminacji głębokich kolaborantów.

Kolaboranci zawsze będą wśród nas do czasu ich całkowitego wyeliminowania bez tego proces nie ma sensu - na wykrycie kretów też są sposoby łatwe i proste.

Bez internetu i telefonów będziemy głusi i ślepi.

 

 

Portret użytkownika Nomen - Omen

Przewlekły stres wpływa na

Przewlekły stres wpływa na zmniejszenie odporności ludzkiego organizmu oraz pogorszenie stanu zdrowia u osób dotkniętych chorobami przewlekłymi. Dodatkowo u osób, u których stres utrzymuje się na wysokim poziomie, często pojawiają się choroby takie, jak otyłość, depresja, cukrzyca oraz nadciśnienie.
"Wpływ stresu na zdrowie" - Do sprawdzenia w wyszukiwarce:

https://www.google.de/m?q=Wpływ+stresu+na+zdrowie&client=ms-opera-mobile&channel=new&espv=1

===

"Po czym poznasz, że stres wywiera negatywny wpływ na twoje zdrowie?" - (Artykuł)

Drżenie oraz pocenie się rąk, przyspieszone bicie serca, zaciskanie zębów – to tylko niektóre objawy stresu. Jego długotrwała postać może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? Jak najlepiej sobie poradzić z długotrwałym stresem? Sprawdzamy, jakie symptomy mogą nas zaniepokoić, choć początkowo ich nie zauważaliśmy.

https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/zyj-zdrowiej,po-czym-poznasz--ze-stres-wywiera-negatywny-wplyw-na-twoje-zdrowie-,artykul,14352891...

===

Skomentuj