Osuwisko wyspy wulkanicznej Nishinoshima może wytworzyć metrowe tsunami

Kategorie: 

Źródło:

Jak donoszą media, profesor Fukashi Maeno z Uniwersytetu Tokijskiego ostrzega przed groźbą osuwiska w obrębie archipelagu Ogasawara. Zjawisko może wytworzyć wyspa Nishinoshima, której ewolucję obserwujemy od listopada 2013 roku.

 

Naukowiec zauważył, że stały wypływ lawy na poziomie 200 tysięcy metrów sześciennych dziennie powoduje wzrastające ryzyko wystąpienia osuwiska, które nieuchronnie wygeneruje falę tsunami. Jej wielkość zależeć będzie od tego jak wiele materiału wulkanicznego zsunie się do morza.

Fukashi Maeno wyliczył, że jeśli upadnie 12 milionów sześciennych lawy to powstanie metrowej wysokości fala tsunami, która dotrze do wyspy Chichijima, zlokalizowanej 130 km dalej i nastąpi to w czasie 18 minut. Zwrócono uwagę, na konieczność zainstalowania systemu ostrzegania, który pozwoli na sprawną ewakuację.

Erupcja wulkaniczna, która odpowiada za te kłopoty rozpoczęła się 21 listopada 2013 roku. Początkowo powstała nowa wyspa Niijima, ale po pewnym czasie wzrosła tak znacząco, że połączyła się z wyspą Nishiinoshima.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika N1KT

Popatrz popatrz jak z gówna

Popatrz popatrz jak z gówna robią wielkie halo - szkoda tylko ze o Fukushimie cicho siedzą i czemu tam tak nie wyolbrzymiają ? bo co wyolbrzymiło się samo na tyle mocno aż na skale całego świata ? Zginą pierwsi z własnej głupoty - reszta później...
Sztorm ma większe i wyższe fale i nazwyamy to sztormem a nie tsunami.

Skomentuj