Osuwiska spowodowały śmierć prawie 90 tysięcy ludzi

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

W ciągu ostatnich dziesięciu lat doszło do ogromnej ilości osuwisk. Większość z nich wystąpiła w wyniku towarzyszących im trzęsieniom ziemi. Zjawiska tego typu są widocznym efektem procesów geofizycznych wywołanych zjawiskami sejsmicznymi oraz w mniejszym stopniu hydrologicznymi.

Jeden z profesorów Uniwersytetu w Durham,  D. Petli, postanowił przeprowadzić analizę występowania zjawisk takich jak osuwiska, czy zapadliska. Naukowiec dokonał operacji, w której wprowadził na mapę miejsca występowania takich zjawisk oraz skorelował te zjawiska z potwierdzonymi ofiarami śmiertelnymi.

Jedynie w okresie od 2004 do 2010 roku, kiedy  obserwowano sporą aktywność sejsmiczną doszło do 2620 osuwisk w wyniku, których śmierć poniosło 32 322 osoby. Naukowiec określił również, które obszary na świecie są najbardziej narażone na wystąpienie osuwisk. 

 

Według niego szczególnie narażone są południowe części łańcuch Himalajów,  południowo-zachodnie wybrzeże Indii, Sri Lanka,  południowe i wschodnie wybrzeże Chin do około 100 km w głąb lądu, centralne Chin, głównie w obszarach górskich prowincji Syczuan,  południe Filipin, centralne wyspy z Karaibów, północ i południe Meksyku,  Indonezja, zwłaszcza wokół Javy. Jak wiadomo są to też miejsca szczególnie narażone na wystąpienie silnych zjawisk sejsmicznych.

 

W sumie analizowano okres od 1 września 2002 do czasów współczesnych i okazało się, że skumulowana liczba ofiar w wyniku osuwisk w ciągu dekady osiągnęła wielkość 89 177 osób. Oznacza to, że co roku w wyniku takich zjawisk ginie prawie 9000 ludzi. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

21.12 i wydarzenia z tą datą

21.12 i wydarzenia z tą datą związane, to tylko jedna (i to mało prawdopodobna) wersja zakończenia Świata (oczywiście Świata takiego jaki znamy obecnie, a nie końca tej planety).Wersji wydarzeń, które są w stanie zmienić ten Świat nie do poznania, jest chyba z kilkanaście, a takich które są na prawdę realne w najbliższym czasie, jest KILKA!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Cinek

Wprowadźmy obowiązkową

Wprowadźmy obowiązkową licencję na spacerowanie w górach. Tzw "prawo jazdy" na góry i niech będzie płatny kurs jak i egzamin i już spadnie śmiertelność. Koledzy na najgłupsze tematy są najprostsze odpowiedzi takie jak moja. Naukowcy niech się zajmą czymś pożytecznym a nie pierdołami.

Strony

Skomentuj