Ostrzał rakietowy stolicy Arabii Saudyjskiej z terytorium Jemenu. Zestrzelono aż 7 rakiet, są ofiary śmiertelne

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Wspierani przez Iran szyiccy rebelianci Huti znowu dokonali ataku rakietowego na stolicę Arabii Saudyjskiej, Rijad. tym razem nie obyło się bez ofiar śmiertelnych, jednak nie wywołała tego eksplozja, tylko spadająca zestrzelona rakieta, która zabiła jedną osobę i raniła dwie kolejne.

Wszystkie poszkodowani, w tym ofiara, to Egipcjanie, którzy pracowali na budowie w Rijadzie. Według władz saudyjskich wystrzelono w sumie 7 rakiet, które zostały zestrzelone przez jednostki odpowiedzialne za obronę powietrzną. Z oficjalnych informacji wynika, że jedna z nich spadła na zabudowania dokonując zniszczeń. Jednak padają sugestie, że za zniszczenia odpowiadają antyrakiety! 

 

Nie wiadomo którego systemu obrony przeciwlotniczej użyły siły zbrojne Arabii Saudyjskiej. Mógł to być zarówno system THAAD jak i system Patriot, tylko w nieco innej konfiguracji niż ta, którą mają miec zestawy, które planują zakupić polskie siły zbrojne. 

Jak podawano w sumie Saudyjczykom udało się zneutralizować wszystkie rakiety, które zostały wystrzelone z terytorium Jemenu. Z informacji podawanych przez szyickich rebeliantów, celem ich ataków był nie tylko międzynarodowy port lotniczy w Rijadzie ale również lotniska w saudyjskich miastach Abha, Jizan i Najran.

 

Do ataku miały być użyte rakiety typu Burkan 2H. Jest to rakieta będąca przeróbką rakiety typu Scud. Zdaniem analityków są one oparte na irańskiej rakiecie Shahab-2 opartej o technologię Scud-C, lub Scud-D. Oczywiście strona saudyjska twierdzi, że to Iran dostarczył do Jemenu komponenty do ich budowy.

Jakby nie patrzeć rakiety Burkan 2H to niebezpieczna broń, która dowiodła swojej przydatności, przynajmniej na poziomie psychologicznym. Jeśli wierzyć oficjalnym źródłom z Rijadu, saudyjskie systemy antyrakietowe bazujące na sprzęcie amerykańskim, okazywały się dotychczas skuteczne w ich zwalczaniu, ale niewątpliwie świadomość możliwego kolejnego ataku nie poprawia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Arabii Saudyjskiej.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pomysłowy dobromil

strzelali eskimosi i

strzelali eskimosi i zestrzeliwali eskimosi, resztę zrobią media. Trwa "szycie" pretekstu do ataku na Iran....  (celowo nie użyłem słowa "podjudzanie", żeby nie było, że zimy nie lubię....)

Portret użytkownika Tomekh10

Szanowni Państwo, zanim

Szanowni Państwo, zanim opublikujecie taki materiał, to zajrzyjcie na fachowe portale. Strzelano do jednej rakiety, wystrzelono 7 antyrakiet. Były to PAC-2 czyli z wyrzutni Patriot. A szkody zrobiła prawdopodobnie antyrakieta. 

Skomentuj