Ostra zima w Brazylii zagraża dostawom kawy Arabica

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ceny kawy Arabica wzrosły w poniedziałek o kolejne 10%, po prawie 20% wzroście w zeszłym tygodniu, osiągając najwyższy poziom od prawie siedmiu lat, ponieważ niezwykłe zimno zagraża zbiorom kawy u największego producenta na świecie, Brazylii.

Silne mrozy w zeszłym tygodniu uszkodziły wiele pól w głównym pasie kawy w Brazylii, a nowa masa powietrza polarnego ma przejść przez te same obszary jeszcze w tym tygodniu, czyniąc to trzecim silnym frontem chłodu, który uderzy w uprawy w tym roku. Kawy są niezwykle wrażliwe na mróz, który może spowodować poważne uszkodzenia zbiorów a nawet całkowicie je zniszczyć. Jeśli gospodarstwo będzie musiało od nowa sadzić drzewka kawowa, produkcja nowych owocujących krzewów zajmie około trzech lat.

 

Brazylijska państwowa agencja zaopatrzenia w żywność Conab wstępnie szacuje, że przymrozki z zeszłego tygodnia dotknęły 150 do 200 tysięcy hektarów  co stanowi około 11% całkowitej powierzchni upraw kawy Arabiki w kraju. To pierwszy raz od 1994 r. gdy Brazylia doświadczyła takiego zdarzenia pogodowego.

 

Ceny kontraktów terminowych na kawę ICE Arabica gwałtownie wzrosły w poniedziałek, a wrześniowy kontrakt osiągnął najwyższy poziom 2,1520 USD za funt, najwyższy w pierwszym miesiącu od października 2014 r. Wielkość szkód jest nadal niejasna, jednak szacuje się, że obecnie chodzi o 5,5-9 milionów worków o masie 60 kg, w porównaniu z 2-3 milionami w zeszłym tygodniu. Kontrakty terminowe na kawę Arabika wzrosły od końca czerwca o około 35%, co zwiększa prawdopodobieństwo, że główne marki będą musiały podnieść ceny w nadchodzących tygodniach.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Za wycinanie lasów Amazonii

Za wycinanie lasów Amazonii Brazylia powinna dostać sankcje gospodarcze na eksport swojej żywności dopóki razem z innymi krajami na terenie puszczy nie utworzą czegoś na wzór Antarktydy gdzie działalność gospodarcza jest zakazana. Oczywiście raczej do tego nie dojdzie, bo USA by nic na tym nie zyskało, a nawet by straciło. Ten kraj jest uzależniony od kawy z Brazylii czy ich oleju palmowego, którego jest pełno w śmieciowym jedzeniu.

Kawy nie piję, bo nawet nie lubię jej smaku i nigdy nie kupię niczego co by zawierało olej palmowy pod uprawy którego się te lasy wycina.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika axell69

Gówno  prawda   chyba że 

Gówno  prawda   chyba że  wszyscy w to uwierzą   no to wtedy prawda .  Art  sponsorowany    tak  jak dużo  innych  tu na tym portalu z niby wolnym słowem  .....  bez kawy da się  zyć  tak i jak  bez  twojego  covida  panie admin   

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj