Ostatnie pięć lat należy do najgorętszych w historii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że ekstremalne ciepło i powodzie stają się częstsze w wyniku działalności człowieka. Zostało to stwierdzone także przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) w sprawozdaniu na światowej konferencji klimatycznej ONZ w Marrakeszu.

 

"Wniosek jest bardzo jasny: to było pięć najgorętszych lat w historii. Potwierdzamy również, że w 2015 roku temperatura na powierzchni kuli ziemskiej wzrosła o 1 stopień" – Powiedziała Elena Manaenkova, podsekretarz generalny WMO.

 

Zdaniem ekspertów, proces następuje częściowo z powodu oceanograficznego zjawiska atmosferycznego El Niño, które nagrzewa Ocean Spokojny. W raporcie WMO zauważono również, że istnieje rosnące ryzyko wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych z powodu emisji gazów cieplarnianych. Oznacza to, że anomalia termiczne, które do tej pory zdarzały się średnio raz na 50 lat, teraz będą występować raz na pięć lat.

W swoim sprawozdaniu WMO przeanalizowało 79 ekstremalnych zjawisk pogodowych od 2011 do 2015 roku. Obejmowały one między innymi suszę w Afryce, która pięć lat temu zabiła ponad 250 tysięcy osób, tajfun Haiyan na Filipinach w 2013 roku, w wyniku którego zginęło 8 tysięcy osób, a także huragan Sandy, który w 2012 roku spowodował zniszczenia o wartości 67 miliardów dolarów, głównie w Stanach Zjednoczonych.

Jednym z głównych zadań spotkania było sformułowanie konkretnych środków w celu sprecyzowania umowy klimatycznej w Paryżu. Jej zadaniem w ciągu następnych 85 lat jest zapobiegnięcie zwiększeniu średniej temperatury na świecie o więcej niż dwa stopnie Celsjusza w porównaniu z okresem przedindustrialnym.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet


Komentarze

Portret użytkownika N1KT

Bo ostatnich 5 lat

Bo ostatnich 5 lat wydobywającymi "Hot Particle'ami" podgrzewa nieustannie Fukushima Daiichi całą atmosferę i biosferę ziemską... Będzie tak robiło aż do usranej śmierci a niektóre ludzie w Ameryce mówią że będziemy upieczeni jak na patelni czy w mikrofalówce ale od środka...
Zdjęcie daje dużo do myślenia - i nie moja wina że nie obejmuje tego tematu ludzki mózg - zresztą wcale mnie to nie dziwi - bo tak extremalnie poważnie i strasznie, nie było w historii ziemi jaką znamy...
www.corium.cba.pl
www.enenews.com

Portret użytkownika kolo

Nie znam się..ale się

Nie znam się..ale się wypowiem...co ?

To że jest wzrost temp globalnej nie oznacza że w kazdym zakątku czy rejonie ziemi zmieni się temp na plus. Klimat to o wiele bardziej skomplikowane zjawisko. Np stopnienie lodowców i zmniejszenie zasolenia wody w danym basenie powoduje zmiane prądów morskich które paradoksalnie moga spowodować krotkotrwałe (kilkanascie,lilkadziesiąc lub kilka tysiecy lat) silne ochłodzenie np na wyspach brytyjskich - to tylko przykład.  "Pseudo naukowcom"  jak to określasz do piet nie dorastasz .dziecko.

Skomentuj