Ostatni wybuch wulkanu Kilauea to bezprecedensowe wydarzenie wulkaniczne

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Naukowcy badający ostatnią aktywność hawajskiego wulkanu Kilauea doszli do wniosku, że jego tegoroczna erupcja nie może być klasyfikowana jako zwykłego wydarzenie wulkaniczne. Ich zdaniem to co się wydarzyło tego lata to coś zupełnie bezprecedensowego, co nie było wcześniej obserwowane.

 

Kilauea to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata. Z tego powodu należy też do najbardziej opomiarowanych żywiołów tego typu, a zarazem najlepiej poznanych. To właśnie dlatego naukowcy byli zaskoczeni charakterystyką tych wydarzeń.

Przede wszystkim zniszczenie kaldery powstałe na skutek erupcji, nie wydawało się zgodne z oczekiwaniami. Przede wszystkim szokujące było to, że osiągnęło gdzieniegdzie głębokość około 500 metrów. 

Naukowcy z zaskoczeniem odkryli też, że wody gruntowe nie odgrywają znaczącej roli w eksplozjach, które miały miejsce podczas niszczenia kaldery. Ich zdaniem były spowodowane przez ciśnienie wynikające z każdej takiej deflacji terenu.

 

Kolejnym nieoczekiwanym odkryciem był fakt, że w tych częściach morza, gdzie nagle znalazła się duża ilość stopionej lawy, życie powróciło w ciągu zaledwie 100 dni. Okazało się, że bakterie żywiące się żelazem wykorzystują ten moment i osiadają w stygnących strumieniach lawy. 

Teraz wulkan już ustąpił z ekspansją, ale badacze nadal badają jego otoczenie. Ponadto ich uwaga skupia się na kolejnym dużym wulkanie w tej okolicy - Mauna Loa. W przeszłości często zdarzały się takie przypadki, że gdy zamilkła Kilauea budził się ten hawajski wilkan.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Maxxx

Morał z tego jest taki, że

Morał z tego jest taki, że tak na prawdę gówno wiemy o tym jak działa nasza planeta. Nie da się wszystkiego skatalogować i poukładać, bo natura ma gdzieś nasz tabelki i obliczenia. Niestety naukowcy nie wyciągają z tego wniosków i nadal uważają że są wszechwiedzący.

Portret użytkownika Max 1983

Gdyby uważali się za

Gdyby uważali się za wszechwiedzących to by nie przyznawali się publicznie do błędu,bo my i tak byśmy nie mieli pojęcia jak jest naprawdę.To że bładzą jest normalne ,jeszcze tysiące razy będzie sie zmieniało teorie na różne tematy.Tzn że co mamy zupełnie zrezygnować z badań, pogłębiania wiedzy?Szukania odpowiedzi??Tak się zastanawiam, bo pod każdym artykułem dotyczącym nauki jest fala krytyki, to może wy sami się zabierzcie do roboty ,zapewne wam lepiej pójdzie.Jeden moment i poznamy tajemnice ziemi i wszechświata, jak wszystkowiedzący bywalcy tego portalu zaczną publikowac swoje wypociny większym formacie.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Skomentuj