Osoby religijne są szczególnie podatne na efekt placebo

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Osoby religijne są bardziej podatne na korzyści związane z przyjmowaniem leków placebo lub leków obiecujących duchowe i nadprzyrodzone uzdrowienie. Opublikowane niedawno wyniki badań, pokazały, że placebo może wywoływać znaczące reakcje mózgu, a także pozytywne doświadczenia związane z przekonaniami religijnymi. 

 

Efekt placebo wykorzystuje się w medycynie od wieków. Na czym on polega? Istnieje wiele różnych rodzajów placebo o różnym wpływie na parametry zdrowotne. Aby spełnić założenia placebo, należy dochować kilku warunków. Chory musi być przekonany, że otrzymał prawdziwy lek. Z reakcjami na placebo wiąże się wiele mechanizmów psychologicznych. Wzrost nadziei, pozytywne oczekiwania i spadek niepokoju mogą zmienić nastawienie, które steruje reakcją pacjenta na leczenie.

 

W tym badaniu zbadano efekt placebo w kontekście wierzeń i praktyk religijnych. Uczestnicy otrzymali nieszkodliwą substancję (wodę z kranu) wraz z słowną sugestią, że woda będzie pochodzić z sanktuarium w Lourdes (miejsce pielgrzymek katolickich z doniesieniami o cudownych uzdrowieniach). W badaniu placebo, wzięło udział 37 kobiet, które były przekonane, że woda z sanktuarium w Lourdes miała pozytywny wpływ na ich duchowy, emocjonalny i fizyczny stan. W jednej grupie, uczestnicy pili wodę z kranu oznaczoną jako „woda z Lourdes” (placebo). W innej (kontrolnej) sesji otrzymali wodę z kranu oznaczoną jako „woda z kranu”.

Uczestnicy oceniali swój stan fizyczny podczas eksperymentu i byli pytani o konkretne myśli, uczucia i doznania cielesne bezpośrednio po każdym z dwóch zabiegów. Placebo zmniejszyło rsFC (aktywność mózgu w stanie spoczynku lub w stanie bez zadania) w przedniej i ciemieniowej sieci kontroli poznawczej i zwiększyło rsFC w sieci odpowiedzialnej za uwagę (wyspowe połączenie móżdżkowe). Podczas sesji uczestnicy ocenili swój stan emocjonalny jako bardzo przyjemny i spokojny. Bezpośrednio po sesji, uczestnicy zgłaszali wzrost intensywności przyjemnych doznań cielesnych i pozytywnych emocji (np. wdzięczności) po wypiciu wody z Lourdes. Wyniki te stanowią pierwszy dowód na to, że placebo, w kontekście wierzeń i praktyk religijnych, może zmienić stan emocjonalny i wywołać realne zmiany w strukturze kontroli poznawczej mózgu.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Moving Target

I W SZALEŃSTWIE JEST METODA

I W SZALEŃSTWIE JEST METODA Smile

(To na poprawę humoru w trudnych czasach) 

DAWID W OBAWIE O SWOJE  ŻYCIE - UDAJE SZALONEGO 

"Dawid przejął się tymi słowami, a że obawiał się bardzo Akisza, króla Gat, ZACZĄŁ  UDAWAĆ PRZED NIMI SZALONEGO, dokonywać wśród nich nierozumnych czynności - tłukł rękami w skrzydła bramy i pozwalał ślinie spływać na brodę. 

I rzekł Akisz do swych poddanych:
 
"Widzicie człowieka szalonego. Po co sprowadziliście mi go tutaj? 
Czy brakuje mi szaleńców, że sprowadziliście jeszcze tego, by szalał przede mną? 
I ten ma wejść do mojego domu"

(Biblia - 1 Księga Samuela 21:13-15)

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1175

---

BOŻY SZALENIEC - (Jurodiwy)

Jurodiwy - to rosyjskie określenie nie ma polskiego odpowiednika. 

Najczęściej tłumaczy się je jako "szalony”,  "idiota” lub "nawiedzony”...

W czasach, gdy Rosją rządzili tyrani tylko jurodiwy był wolnym człowiekiem, który mógł robić co chce, bez podporządkowywania się woli władcy... 

Ci "BOŻY SZALEŃCY" demonstrowali wyższość prawa boskiego nad ziemskim...

https://histmag.org/Jurodiwy-bozy-szaleniec-17554

====

Portret użytkownika prorocznia

a ja bym nie skreślał pomysłu

a ja bym nie skreślał pomysłu-wiary jako cudownego leku. najwybitniejsi lekarze potwierdzą że 50% możliwości wyzdrowienia z jakiejkolwiek choroby to WIARA w to że cos tam nam pomaga i NADZIEJA,

że dzięki czemuś/komuś wyzdrowiejemy.

Umysł ludzki. który jest blisko natury, jest zdolny do bardzo wielu "cudów".

Z drugiej strony- ludzie pozbawieni nadziei odchodzą najszybciej.

 

Portret użytkownika Rafał Reperowski

Badanie jest źle

Badanie jest źle przeprowadzone, żeby wnioskowac cos o religijności i placebo. Trudno, żeby osoba niereligijna wierzyła w działanie wody z kościoła. Nałkofce sa coraz głupsze. Dla zobrazowania, można badać czy woda od reptilian podziała na tych co się z tgeo śmieją. Placebo dziala u wszystkich tak samo, bez względu na wiarę i nie ma to nic wspólnego w jaką religię ktoś wierzy.

Portret użytkownika Alien1974

.............................

......................................... Szkoda, że autor artykułu nie powołał się na badania historyczne, z których wynika, że od początku ludzkiej cywilizacji na Ziemi do dziś w konfliktach na tle religijnym zginął prawie MILIARD ludzi. Niestety cudowna woda tym ludziom nie pomogła. A tak a propos skąd tyle zatruć pokarmowych u ludzi powracających z tzw. cudownych miejsc, którymi zarządza najbardziej zbrodnicza, plugawa i perfidna organizacja w dziejach świata nazywana eufemistycznie Kościołem Kat...olickim, nie wiecie czasem??? Ile ludzi traci życie na tych pielgrzymkach, którzy zostali potrąceni przez samochody? Ile ludzi ginie w autokarach jadących do tzw. cudownych miejsc i tych, którzy wracali? Ilu ludzi zaginonęło bez żadnej wieści i nie powróciło z pielgrzymek? To są dziesiątki tysięcy na calym świecie rocznie. A tu słowa poety na temat cudownej wody:  

O Polsko! jeśli ty masz zostać młodą 
I taką jak ta być, co dzisiaj żyje, 
I być ochrzczona tą przeklętą wodą,
Której pies nie chce, wąż nawet nie pije; 
Jeśli masz z twoją rycerską urodą 
Iść między ludy jak wąż, co się wije;
Jeśli masz zrównać się z podstępnym Włochem: 
Zostań, czym jesteś — ludzi wielkich prochem!

Ale to próżna dla ciebie przestroga! 
Ciebie anieli niebiescy ostrzegą 
O każdej czarze — czy to w niej przez wroga, 
Czyli przez węża i pająka swego 
Wlane są jady. — Jesteś córką Boga 
I siostrą jesteś Ukrzyżowanego. 
Ciebie się żadna trucizna nie imie; 
Krzyż twym papieżem jest — twa zguba w Rzymie!

Tam są legiony zjadliwe robactwa: 
Czy będziesz czekać, aż twój łańcuch zjedzą? 
Czy ty rozwiniesz twoje mściwe bractwa, 
Czekając na tych, co pod tronem siedzą 
I krwią handlują, i duszą biedactwa,
I sami tylko o swym kłamstwie wiedzą, 
I swym bezkrewnym wyszydzają palcem 
Człeka, co nie jest trupem — lub padalcem. 

Juliusz Słowacki, poemat Beniowski. 

Portret użytkownika Quark

Nikt im nie kazał tłuc się

Nikt im nie kazał tłuc się przez pół europy autobusem , ani na kolanach łazić wokół golgoty czy pić "świętą" wodę w której tłumy przed nimi zanurzyły swe niedomyte i spocone paluchy .. Nikt też nikogo kijem do kościoła nie zagania ani wierzyć w zabobony nie wymaga pod karą chłosty . Przysłowie mówi : "Głupich nie sieją ..."  . Łapanek rekrutujących wojów do wojen religijnych też nikt nie organizował - sami się pchali ! Kto jest zatem winien ? Głupcy ! - ci do których żadne logiczne argumenty nie trafiają a tych nigdy nie brakowało ani wciąż nie brakuje.

Portret użytkownika jaceks77

A ile osób jadących na

A ile osób jadących na pielgrzymki , jechało na wycieczki (gdzie tu wiara)? Skąd informacja o miliardzie od pocztątków cywilizacji ? Liczymy Sumer , czy wcześniej ? I ostatnie skoro KK tak zły to jak wytłumaczysz ateistyczne Chiny i milony zabitych , zmarłych z głodu, ateistyczną Rosję itp. proszę przeliczyć mln. I dalej ile twórców o godności człowieka jest z KK a ilu z ateistów wojójących z KK, gdzie brak godności człowieka ? Jestem ciekawy. Z tego co widzę na czarnych marszach i wiecach lewicy wojującej  z KK , to to wojująca chołota chcąca sprowadzić człowieka do gorszego niż chwast polny.

Portret użytkownika Alien1974

.............................

........................................... I ostatnie skoro KK tak zły to jak wytłumaczysz ateistyczne Chiny i miliony zabitych , zmarłych z głodu, ateistyczną Rosję itp. Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba przeczytać Ewangelie i Apokalipsę Jana i ponadto trzeba posłużyć się indukcją enumeracyjną wsteczną. Wtedy można będzie się dowiedzieć kto stoi za Komunistami i kto Komunizm założył. Kościół Kat...olicki posługuje się bardzo prostą zasadą, a brzmi ona; jak trwoga, to do Boga (czyt: do Kościoła, co jest wbrew Ewangelii). Po rewolucji włoskiej i roku 1870 Kościół Kat...olicki zaczął podupadać za zdradę narodu włoskiego, więc postanowiono coś wymyślić zgodnie z w/w zasadą, co potwierdzają Ewangelie i Apokalipsa Jana. Komunizm w Rosji założyli ludzie Kościoła Kat...olickiego, którzy byli pokłosiem przygarnięcia przez carycę Katarzynę II zdelegalizowanego na całym świecie zakonu Jezuitów. A Stalin przecież był uczniem szkoły jezuickiej. 

Strony

Skomentuj