Osiem krajów podpisało porozumienia dotyczące zasad eksploracji Księżyca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W sumie aż osiem krajów podpisało umowy, potwierdzające swoje zaangażowanie w pokojowe, oparte na współpracy i przejrzyste działania na Księżycu. Kraje założycielskie porozumień zwanych Artemis Accords to Australia, Kanada, Włochy, Japonia, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i USA.

 

NASA jest obecnie w trakcie wieloletniego programu powrotu na Księżyc, nazwanego Projektem Artemis, a podpisanie Porozumień jest kolejnym krokiem w tym procesie.

 

Projekt Artemis to ambitny plan NASA polegający na dostarczeniu „pierwszej kobiety i następnego mężczyzny” na Księżyc w 2024 r. W celu stworzenia długoterminowej bazy do celów naukowych, badawczych i ostatecznie komercyjnych. Jeśli Kongres USA zgodzi się sfinansować wszystkie te plany.

Nowa umowa wzmacnia traktat o kosmosie z 1967 r., którego celem jest zapobieganie trafieniu broni masowego rażenia na Księżyc i inne planety. Traktat z 1967 r. został podpisany i ratyfikowany przez 110 krajów, w tym największe potęgi kosmiczne takie jak Rosję, Chiny i Stany Zjednoczone.

 

Kraje, które podpisały porozumienia Artemis, zgadzają się na 10 zasad, w tym pokojową eksplorację, przejrzystość, pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych dla personelu w niebezpieczeństwie, publiczne ujawnianie informacji naukowych i bezpieczne usuwanie śmieci kosmicznych.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Plany planami a jak znam

Plany planami a jak znam ludzi ,zachodu zwłaszcza ,to skończy się tak jak zwykle. Ktoś coś gdzieś i zaraz mały pakiet trotylu się znajdzie . Dopóki pieniądz będzie decydował to powróci wszędzie jak zawsze rywalizacja i ostatecznie katastrofa.

W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym-George Orwell.Żyjemy teraz w światowym obozie koncentracyjnym.

Skomentuj