Oś Ziemi przesunięta o 25cm po katastrofalnym trzęsieniu ziemi

Kategorie: 

dailycommonsense.com

Jak wczoraj donosił portal zmianynaziemi.pl, silne trzęsienie ziemi w Japonii najprawdopodobniej wpłynie na oś Ziemi. Docierają już pierwsze informacje naukowe potwierdzające to przypuszczenie.

Wstrząs o magnitudzie 8.9 w skali Richtera, który dotknął Japonie 11 marca 2011 mógł przesunąć oś rotacji Ziemi o niemal 25 cm. Takie ustalenia wstępne opublikował włoski INGV (Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii). Dodatkowo wyspa Honshu przesunęła się o 2,4 metra. 

 

Agencja INGV od 1999 roku śledzi różne fenomeny sejsmiczne zanotowane we Włoszech takie jak katastrofalne trzęsienie ziemi z 6 kwietnia 2009 w regionie Abruzzi. Zespół naukowców z INGV twierdzi, że wpływ trzęsienia ziemi w Japonii na ziemską oś może być drugim największym w historii. 

 

W oświadczeniu czytamy

Wpływ tego zdarzenia na oś rotacji był znacznie większy niż po wielkim trzęsieniu ziemi z Sumatry w 2004 roku i jest prawdopodobnie drugim co do wielkości po słynnm trzęsieniu ziemi z Chile w 1960

Według oficjalnych informacji przesunięcie osi Ziemi po trzęsieniu ziemi w Sumatrze to około 2,5 cm a więc skala zjawiska jest nieporównywalnie większa. Tak gwałtowna zmiana jak ta sugerowana przez INGV może w znacznym stopniu wpłynąć na zjawiska sejsmiczne i wulkaniczne powodując ich nasilenie. Szczególnie niepokojące doniesienia dochodzą ostatnio z obszaru Yellowstone gdzie nastąpiło od wczoraj znaczne zwiększenie ilości drżeń gruntu.  

 

Aktualizacja: 20011-03-12 - 12:20

Ostatnie doniesienia Reutersa świadczą o tym, że przesuniecie osi ziemi moze być zdecydowanie największe w historii pomiarów link . NASA potwierdziła, że każdy dzień skróci się o 1.6 mikrosekundy a oś Ziemi przesunęła się o 15 cm.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zebolo

Może ilość nie ma znaczenia

Może ilość nie ma znaczenia ale czułość ( wykrywalność) na pewno.  Moim zdaniem nie ma podstaw aby porównywać w czasie ilość takich zdarzeń bo sposób pomiarów zmieniał się w ostatnich 40 latach i to bardzo. To tak jak z obserwacja kosmosu, to co było możliwe w 1973, a to co jest teraz to przepaść.

Portret użytkownika hawai

Ilość czujników nie ma tu nic

Ilość czujników nie ma tu nic do rzeczy. Mniejsza czy większa ilość czujników rejestruje te same drgania nawet te najbardziej odległe (wczorajsze w Japonii były nawet rejestrowane w Polsce). Dane statystyczne opracowuje się w taki sposób aby ilość punktów kontrolnych (w tym przypadku rejestratorów) nie wpływała na wynik ostatecznego badania - to standardy przyjęte w świecie naukowym.

Strony

Skomentuj