Orki znów noszą na głowach martwe łososie - dziwaczny trend powraca po 37 latach
Image
Natura potrafi zaskakiwać, a orki właśnie udowodniły to po raz kolejny. Po 37 latach przerwy naukowcy zaobserwowali powrót jednego z najbardziej osobliwych zachowań tych inteligentnych ssaków morskich - noszenie martwych łososi na głowach niczym ekscentrycznych nakryć głowy.
W październiku 2024 roku naukowcy i obserwatorzy wielorybów zauważyli niezwykłe zjawisko u wybrzeży stanu Waszyngton. Orki pływające w rejonie South Puget Sound i Point No Point zaczęły paradować z martwymi rybami umieszczonymi na swoich głowach. To pierwsze takie obserwacje od lata 1987 roku, kiedy to jedna samica zapoczątkowała tę osobliwą modę wśród lokalnej populacji.
Historia tego zachowania jest równie fascynująca co tajemnicza. W latach 80. XX wieku, gdy trend pojawił się po raz pierwszy, wystarczyło zaledwie kilka tygodni, aby cała grupa orek zaczęła naśladować swoją innowacyjną towarzyszkę. Według organizacji zajmującej się ochroną środowiska morskiego ORCA, moda na "łososiowe kapelusze" rozprzestrzeniła się wtedy błyskawicznie, by równie szybko zaniknąć rok później.
Naukowcy podejrzewają, że orki, które obecnie prezentują to zachowanie, mogą być tymi samymi osobnikami, które uczestniczyły w pierwszej fali tego trendu przed czterema dekadami. "Wydaje się całkiem możliwe, że niektóre osobniki, które doświadczyły tego zachowania za pierwszym razem, mogły rozpocząć je ponownie" - wyjaśnia Andrew Foote, ekolog ewolucyjny z Uniwersytetu w Oslo.
Co ciekawe, badacze wciąż nie są pewni, dlaczego orki decydują się na takie zachowanie. Deborah Giles, badaczka orek z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i kierowniczka zespołów naukowych w organizacji non-profit Wild Orca, przyznaje szczerze: "Szczerze mówiąc, twoja odpowiedź może być równie dobra jak moja".
Najbardziej prawdopodobna teoria wiąże to zachowanie z dużą dostępnością pożywienia. Obecnie w wodach South Puget Sound występuje wyjątkowo duża liczba łososi keta. Możliwe, że orki, mając nadmiar pożywienia, "przechowują" ryby na później, umieszczając je na głowach. To nie byłoby całkiem nieoczekiwane - zaobserwowano już wcześniej, jak orki przechowują większe kawałki pożywienia pod płetwami piersiowymi. Ponieważ łososie mogą być zbyt małe, by zmieścić się w tym miejscu, orki mogły znaleźć alternatywne rozwiązanie.
Nowoczesna technologia może pomóc w rozwiązaniu tej zagadki. Drony wyposażone w kamery, których nie było do dyspozycji badaczy 37 lat temu, pozwalają na dokładniejszą obserwację tego zjawiska. "Z czasem możemy zebrać wystarczająco dużo informacji, aby pokazać na przykład, że jedna orka nosiła rybę przez 30 minut, a następnie ją zjadła" - wyjaśnia Giles.
Jeśli jednak nagrania pokażą, że orki porzucają łososie bez ich zjedzenia, naukowcy będą musieli wrócić do punktu wyjścia w swoich badaniach. Niezależnie od przyczyny tego zachowania, badacze z entuzjazmem obserwują powrót tego niezwykłego trendu. "Minęło sporo czasu, odkąd ostatnio osobiście to widziałam" - przyznaje Giles.
To fascynujące zjawisko przypomina nam, że wciąż mamy wiele do nauczenia się o zachowaniach zwierząt morskich, a orki nieustannie zaskakują nas swoją inteligencją i złożonością społecznych interakcji.
- Dodaj komentarz
- 1154 odsłon