Orki przegoniły wszystkie rekiny z łowisk u wybrzeży RPA

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

W ostatnim czasie żarłacze białe w tajemniczy sposób opuściły jedno ze swoich najpopularniejszych łowisk – wody zatoki False Bay u wybrzeży RPA. Naukowcy przypuszczają, że przyczyną tego stanu rzeczy są ataki agresywnych ork, które polują na rekiny.

W latach 2010–2016 badacze obserwowali średnio 205 rekinów rocznie na obszarze o powierzchni 1500 kilometrów kwadratowych na Oceanie Atlantyckim. W 2018 r. było ich już jedynie 50, a w obecnym roku nie zauważono ani jednego osobnika.

 

Naukowcy brali pod uwagę czynniki takie jak zanieczyszczenie, zmiany klimatu i nadmierne połowy ryb, jako potencjalne przyczyny tajemniczego zniknięcia. Okazało się jednak, że kilkoro z monitorowanych rekinów zostało zaatakowanych przez orki. Drapieżniki w agresywny sposób atakowały żarłacze białe i pozostawiały je z otwartymi ranami na całym ciele. Badacze odkryli, że orki upodobały sobie przede wszystkim rekinie wątroby, które zawierają dużo tłuszczu.

Żarłacze białe odwiedzały ten obszar od czerwca do października każdego roku w ramach corocznego zimowego sezonu polowań. Do False Bay przyciągała ich Seal Island – granitowa wyspa, na której żyje ogromna kolonia fok. Drapieżniki nauczyły się nowej techniki polowania, aby przedostać się na wyspę, złapać fokę i wycofać się w bezpieczne wody.

 

Uważa się, że około 350 do 525 żarłaczy białych żyje wzdłuż wybrzeża Afryki Południowej, jednak dane te pochodzą z 2014 roku. Obecna liczba rekinów nie jest znana. Duża populacja żarłaczy białych opuściła False Bay, jednak naukowcy mają nadzieję, że zwierzęta z czasem wrócą w to miejsce.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika osa

Naprawdę nie wiesz? ;) 

Naprawdę nie wiesz? ;)  Komentarze są jeszcze 'lepsze' (i ułatwiają w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie), a niektóre postacie swoim kolorytem i specyfiką przypominają bohaterów kryminałów obyczajowo-psychologicznych  Biggrin

Niektórym pomoże zdanie matury, innym pomoże niezdanie matury...

Portret użytkownika minoduesp

I znów zawiniła ludzka

I znów zawiniła ludzka chciwość i arogancja .. Moża opustoszały ze zwierzyny przez co drapieżniki rzuciły się na siebie ! Ludziom się wydawało ,że zasoby oceanów są "nieskończone" ... ale jak widać ta "nieskończoność" dotyczła jedynie głupoty.

"Ludzkość to szalony gatunek , który modli się do niewidzialnego boga i wyzyskuje widzialną naturę ,nie zdajac sobie sprawy ,że widzialna natura jest niewidzialnym bogiem do którego się modli .. "

Skomentuj