Organizmy przypominające meduzy doprowadziły do zamknięcia elektrowni jądrowej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Salpidy to galaretowate organizmy morskie przypominające meduzy. Te maleńkie stworzenia, mierzące mniej niż 10 centymetrów średnicy, zatkały niedawno systemy wodne używane do chłodzenia dwóch reaktorów jądrowych. Przedstawiciele firmy Korea Hydro & Nuclear Power Co. poinformowali, iż w celu uniknięcia katastrofy, reaktory zostały wyłączone we wtorek.


Już drugi raz w ciągu mniej niż trzech tygodni, dochodzi do sytuacji w której reaktory jądrowe w Korei Południowej, padły ofiarą tych zwierząt. Salpidy, mimo swoich niewielkich rozmiarów, są znane z łączenia się w łańcuchy o długości kilku metrów. Zazwyczaj, liczba osobników rośnie w czerwcu, ale wygląda na to, że w tym roku miało to miejsce jeszcze w marcu. Winą za taki stan rzeczy, obarcza się wcześniejsze nadejście ciepłych prądów.


Reaktory elektrowni jądrowej Hanul na wybrzeżu Morza Japońskiego wykorzystują wodę morską w końcowej pętli chłodzenia. Ciecz przepływa przez wymienniki ciepła i nagrzewa się o kilka stopni bez powodowania krytycznego zanieczyszczenia termicznego. Ta wygoda wiąże się z koniecznością radzenia sobie z życiem morskim. 


Salpidy powodują poważne zakłócenia w systemie poboru wody. Zakłócają one między innymi działanie zaworów. Zazwyczaj zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla pracy elektrowni jądrowej, a część z nich dostająca się do ujęcia wody jest rutynowo usuwana (często bez szkody dla ich życia). Salpidy zazwyczaj gromadzą się w ogromnych skupiskach. Takie łańcuchy mogą osiągać kilka metrów długości, co okazuje się poważnym problemem, jeśli wpadną do zamkniętej przestrzeni.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika demodemo

Z obeswacji przyrody ( natury

Z obeswacji przyrody ( natury - fauny i flory czyli świata roślin i zwierząt ( człowiek to też zwierzę - najdziksze ) ) przyspieszył proces rozmnażania .

Zwierzęta i rośliny  wyczuwają natralnie ( poprzez instynkt samozachowawaczy, wrdzony ) nadchodzące wydarzenia - coś wisi w powietrzu i ma to negatywną energię inaczej natura zachowywałaby się w granicach statystycznych. Szczury uciekają z okrętu czy statku zanim on odbije od brzegu w rejs.

Czego pptrzebujemy - pozytywnego myślenia , myślenia o tym aby źli stali sie  dobrzy bo gdy oni staną się się dobrzy to ta dobra energia w nich ich unicestwi gdyż zło może żyć tylko ze zła i nie zna dobra bo gdzie jest dobro nie ma zła tak jak gdzie jest nie ma światła jest ciemność. Swiatło jest wielobarwne a ciemność ( czerń ) to brak światła.

Portret użytkownika Quark

Jak zwierzęta wyczują coś

Jak zwierzęta wyczują coś niepokojącego to nie romnarzanie im w głowach lecz ucieczka , np. przed trzęsieniem ziemi , tsunami , erupcją wulkaniczną itp. A , że coś się zbliża (jakieś wydarzenie) nie za bardzo dobre to świadczy fakt , że wydaje się potężne sumy pieniędzy na budowę schronów mających przechować spuściznę ludzkości (wiedzę , kulturę i sztukę) oraz różnorodność biogenetyczną planety pod postacią nasion i próbek genetycznych głęboko pod ziemią .. to jest zastanawiające.

Skomentuj