Organizacja ekologiczna pozwała rząd Wielkiej Brytanii z powodu zanieczyszczenia powietrza i wygrała proces

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Brytyjska organizacja zajmująca się ochroną środowiska wygrała trzecią sprawę sądową przeciw rządowi Wielkiej Brytanii, dotyczącą niewystarczającego działania przeciw problemowi zanieczyszczeń powietrza. To jednak nie jedyny tego typu przypadek, ponieważ ostatnich czasach coraz więcej podobnych procesów na całym świecie.

 

Sąd Najwyższy w Londynie orzekł, że aktualne stanowisko rządu brytyjskiego wobec problemu zanieczyszczeń powietrza łamie prawo. Władze nie wprowadziły nowej polityki w sprawie zanieczyszczeń powietrza w 45 regionach Wielkiej Brytanii. Z kolei według danych zebranych przez Royal College of Physicians, zanieczyszczone powietrze przyczynia się w Wielkiej Brytanii do prawie 40 tysięcy zgonów każdego roku.

 

To już trzecia sprawa sądowa, którą rząd brytyjski przegrał z ClientEarth – organizacją prawników, którzy zajmują się ochroną środowiska. Według brytyjskiego dziennika The Guardian wygrana sprawy przez ekologów ma skutkować dokładnym nadzorowaniem przez sądy prac polityków nad polepszeniem jakości powietrza. Do tej pory rząd kontrolował się sam.

 

 

Zjednoczone Królestwo oficjalnie próbuje zrobić coś z zanieczyszczonym powietrzem już od 8 lat, jednak jak dotąd bez skutku. W tym roku w Londynie w jeden miesiąc przekroczono limit zanieczyszczeń powietrza ustalony przez Unię Europejską na cały 2018 rok.

 

Nie tylko Wielka Brytania będzie musiała teraz sprostać ekologicznemu wyzwaniu. Sprawy sądowe podobne do tej wytoczonej przez ClientEarth toczą się już na całym świecie, na przykład w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz Norwegii.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj