Opublikowano zdjęcie góry lodowej, która zatopiła słynnego Titanica

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Niemal dokładnie 108 lat po tragicznej pierwszej podróży ogromnego transatlantyka Titanic wreszcie pojawiła się fotografia samej góry lodowej, która go zatopiła.

Chociaż zatonięcie Titanica od dawna pozostaje jedną z najczęściej komentowanych katastrof morskich w historii, dotychczas nie wyeksploatowano tematu. Do niedawna nie było wiadomo, jak wyglądał ten duży blok lodu, w który uderzył statek, zanim zatonął. Teraz nomen omen wypłynęło zdjęcie przedstawiające pogromcę Titanica.

 

Góra lodowa miała długość 121 metrów i szacowaną wagę 1,5 miliona ton, była ona odpowiedzialna za śmierć ponad 1500 osób, które zmarły w lodowatych wodach Atlantyku. Jak się okazało, są zdjęcia tej góry lodowej zrobione z innych statków, które wtedy tam przepływały. Jedno z nich powstało dwa dni przed zatonięciem Titanica. Zostało wykonane z parowca Eton, statku pasażerskiego, który również przepływał Atlantyk w tym czasie.

 

Kapitan statku zarejestrował współrzędne góry lodowej, na zdjęciu, które zostało zrobione, po czym po przybyciu do Nowego Jorku wysłał je wraz z odręczną notatką do swojego dziadka.

„Wysyłam wam to zdjęcie zrobione przeze mnie. To jest góra lodowa, która zatopiła Titanica” - napisał - „Spotkaliśmy ją 40 godzin przed katastrofą”.

Notatka i zdjęcie zostaną sprzedane na aukcji i oczekuje się, że może zostać sprzedane za około 15 tysięcy dolarów.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Największa ciekawostka

Największa ciekawostka odnośnie Titanica to książka Robertsona opublikowana kilka lat przed zatonięciem Titanica

Najbardziej znaną powieścią Robertsona jest Futility, znana także jako The Wreck of the Titan. Opublikowana po raz pierwszy w 1898 roku opowiada o potężnym statku pasażerskim zbudowanym w Anglii, nazwanym Titan, który uważany jest za niezatapialny i nie ma na nim wystarczającej liczby łodzi ratunkowych. W czasie jego trzeciej podróży, w kwietniu, uderza w górę lodową i tonie na północnym Atlantyku.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Morgan_Robertson

Skomentuj